Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 249393
تاریخ انتشار : 15 آبان 1397 10:28
تعداد بازدید : 137

تولید پارچه های نانو کامپوزیتی در دانشگاه امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مرحله آزمایشگاهی پارچه های نانو کامپوزیتی را تولید کردند که قادر است با حذف آلودگی از آب، سوخت گازی تولید کند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پژوهشگر دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با بیان اینکه ارائه روش هایی که همزمان قادر به حذف آلاینده های آلی و تولید سوخت های گازی باشد، مورد توجه محققان بوده است، گفت: بر این اساس در طرح حاضر تلاش کردیم تا با تثبیت نانوذراتی با خاصیت فتوکاتالیستی/مغناطیسی بر روی یک پارچه پلی استری، با حذف خورشیدی آلاینده های آلی از آب، گاز های کاربردی از قبیل متان، دی اکسید کربن و مقداری هیدروژن تولید کنیم.

تینا حریفی با بیان اینکه در این طرح، از پارچه به عنوان یک بستر انعطاف پذیر برای تثبیت نانوذرات استفاده کردیم، افزود: بنابراین نیاز به طراحی راکتور با شکل خاص از بین می رود و این امر کاهش هزینه فرایند را در پی دارد، از سوی دیگر، نانو ذرات مورد استفاده در این طرح، گاز متان بیشتری را در مقایسه با نانوذرات استفاده شده در پژوهش های مشابه تولید می کنند.

وی با تأکید بر اینکه نانو ذراتی که در پژوهش حاضر بر روی پارچه سنتز شده، نانوکامپوزیت سه جزئی هستند، گفت: نانوذرات فتوکاتالیستی دی اکسید تیتانیوم با دریافت نور خورشید آلاینده های آلی را تجزیه کرده و گاز تولید می کنند، حضور نقره در ساختار نانوکامپوزیت فعالیت نانوذرات فتوکاتالیستی را افزایش می دهد و حضور نانوذرات اکسید آهن نیز علاوه بر بهبود فعالیت فتوکاتالیستی به این نانو کامپوزیت خاصیت مغناطیسی می بخشد.

حریفی افزود: خاصیت مغناطیسی این امکان را می دهد که بتوان نانوذرات را به آسانی از پساب جدا کرد و نگرانی های زیست محیطی ثانویه ایجاد نخواهد شد.

این محقق با بیان اینکه در این پژوهش آزمایشگاهی نانوکامپوزیت TiO۲/Ag/Fe۳O۴ به صورت در جا بر روی منسوج پلی استری سنتز شده است، گفت: پس از انجام آزمون های مشخصه یابی، عملکرد این منسوج در حذف ترکیب آلی استیک اسید و تولید گاز های متان، دی اکسید کربن و هیدروژن ارزیابی شد و نتایج به دست آمده بیانگر افزایش ۳۶ و ۷۶ برابری تولید گاز دی اکسید کربن و متان در حضور نانوکامپوزیت در مقایسه با نانوذرات TiO۲ بوده است.

این تحقیقات با تلاش های پروفسور مجید منتظر عضو هیأت علمی و دکتر تینا حریفی پژوهشگر دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری پروفسور باهنمن و دکتر دیلر از دانشگاه هانوفر کشور آلمان اجرایی و نتایج آن در Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر ۵.۶۵۱ منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :