Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 249398
تاریخ انتشار : 15 آبان 1397 10:41
تعداد بازدید : 133

کاهش وابستگی کشور به مواد اولیه دارو

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: وابستگی کشور به مواد اولیه و موثر دارو از ۴۶ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته که این اقدام بزرگی در جهت خودکفایی و تقویت تولید داخلی بوده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ایرج حریرچی در نشست خبری افزود: اکثریت قابل توجه فعالان دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی همکاری بسیار خوبی با وزارت بهداشت داشته اند و در اکثر کالا ها و محصولات حوزه سلامت به حد طبیعی رسیده ایم.

وی گفت: کمبود یک تا یک و نیم درصد دارو ممکن است در همه کشور ها وجود داشته باشد، اما مردم باید هوشیار باشند.
حریرچی با بیان اینکه کشور با شرایط تحریم روبرو است افزود: البته تحریم ها شامل دو بخش خارجی و داخلی است.

وی ادامه داد: متاسفانه دشمنان کشور، این فضای روانی را تشدید می کنند که دارو و تجهیزات پزشکی تامین نخواهد شد و مردم نیز با توجه به این شرایط روانی، اقدام به خرید و نگهداری و ذخیره سازی دارو می کنند که این رفتار درستی نیست و باعث ایجاد کمبود کاذب در این حوزه ها می شود.

حریرچی افزود: متاسفانه برخی اقلام را برای مصرف ۳ ماه در کشور توزیع می کنیم، اما ظرف ۵ روز، موجودی آن به پایان می رسد، چون تعدادی از افراد اقدام به ذخیره سازی دارو می کنند.

وی گفت:: به مردم اطمینان می دهیم که در این شرایط، تغییر جدیدی در روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی رخ نخواهد داد، چون آمریکا هر چه در توان داشته اعمال کرده و شرایط ما در کشور کاملا با ثبات است.

حریرچی افزود: در یک تا دو ماه ابتدای امسال، مشکلات زیادی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی داشتیم و برخی از واردکنندگان و تولیدکنندگان این حوزه ها، همراهی لازم را نداشتند و انتظار داشتند که همانند تحریم های سال های گذشته، افزایش قیمت زیادی شامل محصولات آن ها شود و از شرایط تحریم کشور، به سود خود استفاده کنند. این در حالی است که انتظار داشتیم که با اقتصاد ملی همراهی بیشتری داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :