Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 250415
تاریخ انتشار : 10 آذر 1397 23:0
تعداد بازدید : 154

خادم الشریعه در جمع 20 بانوی شطرنج باز برتر جهان

جدیدترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) در ماه دسامبر (آذر) اعلام شد که براساس آن «سارا سادات خادم الشریعه» با 11 پله صعود در جایگاه نوزدهم برترین شطرنج بازان زن جهان قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از ایرنا، پس از خادم الشریعه که در رده نوزدهم جهان و جایگاه نخست برترین شطرنج بازان ایران قرار گرفته است، آتوسا پورکاشیان با 2303 واحد ریتینگ در رده دوم برترین های ایران و مبینا علی نسب بانوی شگفتی ساز شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی جهان روسیه با 2295واحد در جایگاه سوم ایستادند. 
در بخش استاندارد برترین شطرنج بازان بانوی جهان، «هو یفان» با 2662 واحد همچنان صدرنشین است و «جو ونجون» با 2575 واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد و «آنا موزیچوک» با 2569 واحد در رده سوم ایستاد.
همچنین براساس رده بندی کنونی فیده در بخش استاندارد مردان، «پرهام مقصودلو» قهرمان جوانان جهان با 2688 واحد ریتینگ در صدر جدول شطرنج بازان ایران قرار گرفت و «پویا ایدنی» با 2611واحد ریتینگ و «علیرضا فیروزجاه» با 2607 واحد در جایگاه دوم و سوم ایستادند.
سید محمد امین طباطبایی، احسان قائم مقامی،امیررضا پوررمضانعلی، مسعود مصدق پور، سید خلیل موسوی، شاهین لرپری زنگنه و آرین غلامی در رده های بعدی جای گرفتند. 
در جدول رده بندی بخش استاندارد مردان، «مگنوس کارلسن» قهرمان حال حاضر جهان با 2835 واحد ریتینگ در صدر برترین شطرنج بازان جهان در بخش استاندارد قرار دارد. فابیانو کاروانا آمریکایی با 2832 واحد ریتینگ و شهریار ممدیارف آذربایجانی با 2817 واحد ریتینگ در رده های دوم و سوم ایستاده اند. 
شطرنج ایران نیز این رده بندی با 2555 امتیاز در رده 25 برترین تیم های دنیا و سوم آسیا قرار گرفته است. صعود به رده 25 برترین تیم های شطرنج جهان در حالی است که شطرنج ایران در ابتدای سال 2015 با میانگین 2479 در رده 51 جهان و ششم آسیا قرار داشت.
شطرنج ایران در سال 2018 توانست ضمن کسب عنوان قهرمانی در بخش تیمی آسیا در المپیاد جهانی شطرنج گرجستان، در بخش زنان در جایگاه چهاردهم قرار گیرد و در بخش مردان نیز عنوان هفدهمی را از آن خود کند.
این عنوان در حالی به دست آمد که ایران پیش از این در گروه b رقابت های حضور داشت، اما در سال 2018 در گروه a به مصاف حریفان رفت. در پایان مسابقات المپیاد جهانی شطرنج در گرجستان تیم زنان در رده چهاردهم و تیم مردان در رده هفدهم ایستادند.
همچنین تیم شطرنج زیر 16 سال ایران هم اکنون در رقابت های المپیاد این رده سنی در کورس قهرمانی قرار گرفته است. این تیم با کسب 6 برد و یک شکست هم امتیاز با تیم قدرتمند ازبکستان در صدر جدول قرار دارد. تیم شطرنج زیر 16 سال ایران امروز به مصاف ازبکستان شانس نخست قهرمانی این رقابت ها خواهد رفت. نوجوانان ایرانی در هفت دور گذشته در برابر تیم های رومانی، چین، آمریکا، بلاروس، اسلواکی و صربستان پیروز و برابر تیم سریلانکا مغلوب شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :