Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 251887
تاریخ انتشار : 12 دی 1397 0:13
تعداد بازدید : 377

رتبه نخست ایران در شاخص توسعه انسانی

سازمان ملل متحد در آخرین به روزرسانی آمار خود اعلام کرد شاخص توسعه انسانی در ایران ۰.۷۹۸ است که این کشور را در جایگاه نخست منطقه قرار می دهد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از وب سایت رسمی سازمان ملل، رتبه ایران در آخرین ارزیابی شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد در رده شصتم قرار دارد و این کشور در مرز ورود به دسته کشورهایی است که شاخص توسعه انسانی در آنها بسیار بالا ارزیابی شده است .

درواقع  شاخص توسعه انسانی ایران برای رسیدن به رده کشورهای با توسعه بسیار بالا تنها ۰.۰۰۲ واحد فاصله دارد، به گونه ای که کشور در رده پنجاه و نهم شاخص توسعه انسانی ۰.۸۰۰ واحد بوده و شاخص ایران ۰.۷۹۸ است. 

سازمان ملل در ارزیابی خود 189 کشور جهان را مورد ارزیابی قرار داده است و برخی شاخص های دیگر کشورها نظیر سرانه تولید ناخالص داخلی و امید به زندگی نیز در آمار سازمان ملل ارائه شده است.

در واقع شاخص توسعه انسانی ایران در میان کشورهای منطقه در بالاترین سطح قرار دارد و بنابراین کشورمان از این منظر در رتبه یک منطقه قرار دارد.

شاخص توسعه انسانی در ایران حتی از ارزیابی این شاخص در کشورهایی نظیر ترکیه، گرجستان، مکزیک، چین، برزیل، آذربایجان، ارمنستان، تایلند، اردن، تونس،  ازبکستان، ترکمنستان، فیلیپین، آفریقای جنوبی، مصر، اندونزی، عراق، قرقیزستان، تاجیکستان، هند ، و پاکستان بالاتر بوده است.

در آمار ارائه شده از سوی  سازمان ملل  کشورهای با رتبه یک تا ۵۹ در رده کشورهای با توسعه انسانی بسیار بالا، ۵۹ تا 1۵۱ کشورهای با توسعه انسانی بالا و ۳۸ کشور باقی مانده نیز در رده کشورهای با توسعه انسانی کم ارزیابی شده اند.

در آمار سازمان ملل کشورهای نروژ، سوئیس،  استرالیا، ایرلند و آلمان در رتبه یک تا ۵ کشورهای با بیشترین توسعه انسانی در سال ۲۰۱۸ در جهان قرار داشته اند و ایسلند، هنگ کنگ، سوئد، سنگاپور و هلند نیز در جایگاه ۵ تا ۱۰ قرار گرفته اند. 

رتبه توسعه انسانی در ترکیه ۰.۷۹۱ تعیین شده که جایگاه این کشور را در مقام شصت و چهارم جهان قرار داده است.

گرجستان نیز با عدد ۰.۷۸۰ در توسعه انسانی در جایگاه هفتادمین کشور با بهترین رکورد توسعه انسانی از طرف سازمان ملل قرار گرفته است.

رتبه توسعه انسانی در مکزیک به عنوان همسایه آمریکای جنوبی نیز ۰.۷۷۴ ارزیابی شده که این کشور را در رده هفتاد و چهارم قرار می دهد.

شاخص توسعه انسانی در برزیل به عنوان یکی از کشورهای عضو بریکس نیز ۰.۷۵۹ واحد محاسبه شده و این کشور در رتبه هفتاد و نهم قرار دارد.

چین هم یکی دیگر از کشورهای عضو بریکس است که رتبه پایین ترین در مقابل ایران داشته و با شاخص توسعه انسانی ۲۹ واحدی در جایگاه هشتاد و ششم قرار دارد . 

شاخص توسعه انسانی در عراق به عنوان همسایه غربی ایران ۰.۶۸۵ واحد محاسبه شده و در جایگاه ۱۲۰قرار گرفته است.

سرانه تولید ناخالص داخلی بر مبنای قدرت خرید دلار در ایران از سوی سازمان ملل معادل ۱۹ هزار و ۱۳۰ دلار برآورد شده که از این منظر نیز ایران در رتبه شصت و دومین کشور در میان ۱۸۹ کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است.

از نظر متوسط تعداد سال های تحصیلی نیز ایران با ۹.۸ سال در جایگاه هفتاد و هفتم جهان قرار گرفته است.

در گزارش سازمان ملل آمده است که از منظر امید به زندگی ایران با دارا بودن امید به زندگی ۷۶.۲ سال در جایگاه شصت و یکمین کشور با بیشترین امید به زندگی قرار دارد و در این عرصه نیز هنگ کنک با داشتن ۸۴.۱ سال متوسط امید به زندگی در رتبه یک جهان قرار می گیرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :