Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 251987
تاریخ انتشار : 15 دی 1397 23:33
تعداد بازدید : 134

جایگاه چهارم تولید مقالات علمی نانو ایران در سال ۲۰۱۸ حفظ شد

در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۶۶ هزار مقاله نانو در پایگاه Web of Science نمایه شده است که نزدیک به ۱۰ درصد از کل مقالات این بانک را شامل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از ستاد فناوری نانو، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۶۶ هزار مقاله نانو در پایگاه Web of Science نمایه شده است که نزدیک به ۱۰ درصد از کل مقالات این بانک را شامل می شود. رشته های شیمی، مواد و فیزیک به ترتیب بیشترین سهم را در مقالات نانو دارند و همانند سال گذشته، چین، آمریکا، هند و ایران چهار کشور پیشتاز در انتشار مقالات نانو در دنیا هستند.

پایگاه آمار و اطلاعات استت نانو (StatNano) از سال ۲۰۱۰ با استفاده از متدلوژی های علمی به استخراج آمار و اطلاعات فناوری نانو و انتشار آن می پردازد و مرجع محققان و سیاست گذاران در دنیا به حساب می آید. آمار مقالات نانو نیز با استفاده از یک عبارت جستجوی خاص در موتور جستجوی بانک Web of Science برای تک تک کشورها استخراج و به صورت ماهانه گزارش می شود.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۶۶ هزار مقاله ی مرتبط با فناوری نانو منتشرشده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از ۷ درصد رشد داشته است. علاوه بر مقالات پژوهشی (articles)، بیش از ۹ هزار مقاله ی مروری (review) نیز در این سال منتشر شدند که حدود ۵ درصد از کل انتشارات نانو را شامل می شوند.

نسبت به سال ۲۰۱۷ تغییری در رتبه ی کشورهای برتر در تولید علوم نانو در جهان ایجاد نشده و جمهوری اسلامی ایران جایگاه چهارم خود را که از سال ۲۰۱۷ کسب کرده بود، در این سال نیز حفظ کرد.

به گزارش استت نانو، سهم مقالات نانو از کل انتشارت علمی همانند سال های گذشته روند صعودی داشته است. در سال ۲۰۱۸ حدود  ۹,۷ درصد از کل انتشارت علمی منتشرشده، مرتبط با فناوری نانو بودند که بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۴ تاکنون بوده است.

همچنین ایران، عربستان، چین و هند به ترتیب بیشترین سهم را در انتشار مقالات نانو نسبت به کل مقالات خود (Local share) داشتند. نکته ی جالب توجه، حضور عراق به عنوان کشور پنجم در این شاخص است. گرچه محققان عراقی در سال ۲۰۱۸ تنها ۴۶۳ مقاله مرتبط با فناوری نانو منتشر کردند، اما همین تعداد حدود ۱۷ درصد از کل انتشارات علمی عراق در این سال را شامل می شود.

بررسی موضوعی مقالات نانو در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که بیشترین مقالات به ترتیب در رشته های شیمی، علوم مواد، فیزیک و علوم مهندسی منتشرشده اند. همچنین چهار مجله ACS Applied Materials Interfaces، Applied surface Science، RCS Advances و Nanoscale به ترتیب بیشترین سهم را در انتشار مقالات نانو داشتند. آکادمی علوم چین، دانشگاه آزاد اسلامی ایران، آکادمی علوم روسیه و دانشگاه چینهوای چین هم مراکزی هستند که بیشترین تعداد مقالات نانو را در سال گذشته منتشر کرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :