Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253030
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1397 22:36
تعداد بازدید : 365

دستاوردهای انقلاب سیر صعودی دارد

مقایسه ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، می تواند واقعیت های مهمی را برای نسل های پس از انقلاب آشکار کند، نتایج این مقایسه نشان می دهد که انقلاب شروع دگرگونی های بزرگ و بنیادی در ایران است.
انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده که دستاوردها و پیشرفت​های آن در عرصه داخلی و بین​المللی نمایان است.

امروز انقلاب ایران علیرغم هجمه همه​جانبه استکبار جهانی و تحریم​های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی​خواه جهان جای گرفته و هر روز بر پیشرفت آن افزوده می​شود.

دستاوردهای علمی انقلاب هم کم نیستند؛ طی چهار دهه توانسته ایم دستاوردهای خوبی را کسب کرده که تدوین کتب، توسعه تحصیلات تکمیلی، تاسیس دانشگاه​های مختلف و حرکت به سمت پژوهش و نوآوری از جمله آن ها است.

بیان دستاوردها انقلاب موج امیدآفرینی و ایستادگی در برابر توطئه​ دشمنان ایجاد می کند، ازاین​رو با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و واحد گرگان گفتگو کردیم، حجت الاسلام سیدعلی طاهری گفت: یکی از مولفه های رژیم گذشته وابستگی همه جانبه به غرب بود و اربابان برای کشور تصمیم گیری کرده و رژیم طاغوت نقشی در اداره کشور نداشت.

دشمن جلوی پیشرفت علمی را گرفت

وی افزود: رژیم سلطه در اولین قدم قصد داشت وابستگی کشور به خود را روز به روز افزایش دهد بنابراین جلوی «پیشرفت علمی» را گرفت زیرا علم یکی از مولفه های عدم وابستگی است.

طاهری با بیان این که علم کشور را مستقل می کند و این امر مورد اقبال رژیم سلطه نبود، ادامه داد: بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی حرکت به سوی استقلال در همه زمینه ها و از جمله مسائل علمی و آموزشی آغاز و از ریشه با این مسأله برخورد شد.

وی با بیان این که ایران در جایگاه نخست جهان در شاخص کمیت تولید علم قرار دارد، گفت: در سال ۲۰۱۷ نرخ رشد علمی کشور ۸.۹ درصد بود و در بین ۲۵ کشور اول دنیا بودیم این درحالی است که رشد علمی کشور روسیه ۶.۷ درصد و رشد علمی چین ۴.۳ درصد بود و در جایگاه پایین تر از ما قرار داشتند.

طاهری بیان کرد: براساس مستنداتی که از پایگاه wos گرفته شده در سال ۲۰۱۲ تراز علمی ایران با ۳۰ هزار و ۹۴۷ مدرک ثبت شده جایگاه ۲۱ دنیا بوده و اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم در همان سال ترکیه سه رتبه از ما بالاتر و در جایگاه ۱۸ قرار داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و واحد گرگان افزود: اما با توجه به تأکیدات ویژه ای که رهبر معظم انقلاب نسبت به تولید علم داشتند رتبه کشور در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ پنج مرتبه ارتقاء و به ۱۶ رسید در حالی که در سال ۲۰۱۷ ترکیه نتوانست رتبه خود را ارتقاء دهد.

طاهری اظهار کرد: تا ۶ ماهه اول سال ۲۰۱۸ سهم ما از مدارک ثبت شده تولید علم در دنیا ۲.۱ درصد بوده درحالی که جمعیت ایران در حدود یک درصد جمعیت جهان است، یعنی ما دو برابر جمعیت کشور علم تولید کردیم که رقم قابل توجهی است.

رتبه اول تولید علم در بین کشورهای منطقه

وی ادامه داد: از نظر تولید علم در بین کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی رتبه اول و در بین کشورها جنبش عدم تعهد در جایگاه دوم بعد از هندوستان هستیم.

طاهری تصریح کرد: از دیگر ملاک هایی که مصداق پیشرفت بوده تعداد شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد وابسته به ادارات علوم تحقیقات و فناوری است.

وی افزود: در پایان سال ۹۶ بیش از هزار و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در پارک ها و مراکز رشد داشتیم و تعداد شاغلانی که در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فعالیت می کنند به ۴۲ هزار نفر می رسد.

طاهری اضافه کرد: یکی از نکاتی که بعد از انقلاب به آن توجه شد این بود که باید علم ایجاد شغل کند و این هدف توسط مراکز رشد و واحدهای فناور پیگیری می شود که علم به ثروت و اشتغال تبدیل شود.

وی با بیان این که میزان فروش این شرکت ها اکنون به سه هزار میلیارد تومان رسیده است، افزود: تعداد مراکز رشد در سال ۹۷ به ۱۹۳ مرکز افزایش پیدا کرده و تعداد پارک های علم و فناوری به ۴۳ پارک رسیده است.

ارتباط صنعت و دانشگاه افزایش یابد

طاهری گفت: در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه که از مؤلفه های توسعه در دنیا به حساب می آید تا قبل از انقلاب چیزی وجود نداشت و در دوران دفاع مقدس هم به دلیل جنگ، همه سرمایه های کشور به جنگ منعطف شد اما بعد از دوران دفاع مقدس ارتباط بین صنعت و دانشگاه شروع شده و البته این ارتباط باید بیشتر توسعه یابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و واحد گرگان اظهار کرد: پنج سال برای نقشه جامع علمی کشور ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی زحمت کشیده شد و اسناد بالادستی متعددی هم تدوین تا چراغ راه فعالیت های علمی کشور باشد.

وی در خصوص دانشگاه ها عنوان کرد: تعداد دانشگاه های و تعداد دانشجویان قبل و بعد از انقلاب کشور تفاوت قابل توجهی یافته و به عنوان نمونه در گلستان تعداد دانشجویان قبل از انقلاب دو هزار نفر بود و فقط یک مرکز آموزشی عالی در گرگان به نام «آموزشگاه جنگل» وجود داشت اما اکنون در استان بیش از ۷۰ هزار دانشجو در ۷۰ دانشگاه تحصیل می کنند.

استحاله فرهنگ ایرانی در رأس فعالیت های دوران پهلوی بود

طاهری در خصوص دستاوردهای فرهنگی انقلاب گفت: یکی از نکاتی که در زمینه فرهنگ می توان ذکر کرد استقلال فرهنگی است؛ قبل از انقلاب در بُعد مسائل فرهنگی مانند دیگر زمینه ها کاملاً به غرب وابسته بودیم و دشمنان تلاش می کردند فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی که سال ها در کشور وجود داشته را از بین ببرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و واحد گرگان بیان کرد: آن ها سعی می کردند که کشور و جوانان را از فرهنگ ایرانی تهی کرده و فرهنگ غرب را جایگزین آن کنند.

وی با اشاره به پیگیری رضاخان برای تغییر لباس ایرانی و اسلامی به لباس غربی افزود: استحاله فرهنگ غنی مردم ایران در رأس تمام فعالیت های دوران پهلوی بود. در دوران پهلوی غرب به عنوان یک الگوی بی نظیر از سوی درباریان به مردم معرفی می شد.

طاهری با بیان این که ترویج بی بندوباری و ابتذال افسارگسیخته در تمام نقاط کشور در دستور کار رژیم پهلوی بود، اظهار کرد: از نمونه عملکردهای بی بندوباری «جشن هنر شیراز» بود که در آن ازدواج همجنس بازها چندین سال جلوتر از کشورهای غربی مطرح شد.

وی ادامه داد: آن ها می خواستند کشوری مانند ایران در زمینه فساد جنسی پیشتاز باشد و تصمیم داشتند ابتذال را در کشور ما آغاز کرده و آن را توسعه دهند.

طاهری با اشاره به اعتراف یکی از شخصیت های خارجی در خصوص اوج ابتذال، تأکید کرد: در جشن های ۲۵۰۰ بی بند و باری های زیادی را جلوی چشم هزاران نفر انجام دادند که قبح مسائل جنسی از بین برود.

تربیت جوانان به دست امام خمینی (ره)

طاهری گفت: در دوران دفاع مقدس امام بزرگوار از همان جوانی که قبل از انقلاب به فساد جنسی، بی بندوباری و شرب خمر دعوت می شد، جوانانی تربیت کرد که می توان به آن ها افتخار کرد.

وی بیان کرد: تحول فرهنگی که به برکت انقلاب اسلامی و آموزه های دینی توسط امام راحل و شاگردان برجسته ایشان اتفاق افتاد کشور را از یک بمب ابتذال فرهنگی به مرکزی برای تبلیغ فرهنگ اسلامی تبدیل کرد و افراد فرهیخته ای تربیت شدند.

طاهری تأکید کرد: پیام انقلاب اسلامی محدود به کشور ما نبوده و پیام آن به دنیا هم صار شده و ما می توانیم شاهد آثار فرهنگی آن در منطقه و در تاریخ کشورها باشیم.

وی گفت: ورزش بانوان ما این پیام را به دنیا صادر می کنند که یک زن می تواند هم قهرمان دنیا باشد و هم آموزه ها و پوشش اسلامی خود را حفظ کند در مسائل دیگر ما الگوی سایر کشورها هستیم.


علم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :