Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253032
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1397 23:19
تعداد بازدید : 227

انقلاب اسلامی و نیروی انسانی تحصیل کرده / داود عامری

افراد یک جامعه هستند که امنیت تولید می کنند و در ایران اسلامی، این مسئله با ایجاد یک فرهنگ ارزشمند به نام فرهنگ دفاع مقدس به اثبات رسید، چرا که تنها برتری ما بر دشمن بعثی، رزمندگان با ایمان و با اخلاص و جوانان تربیت یافته مکتب انقلاب اسلامی بودند.

چهل سالگی در فرهنگ اسلامی نشانه تکامل و بلوغ است، بنابراین جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی را باید تبریک ویژه گفت، هم از جهت طلوع فجر انقلاب و هم تکامل و بلوغ انقلاب اسلامی.

نکته دوم، وظیفه تمامی اهل رسانه است تا جایی که امکان دارد با برشماری دستاوردهای انقلاب اسلامی مردم را به ادامه ی راهی که انتخاب کردند امیدوار ساخته و یاس و ناامیدی دشمنان را به خودشان برگرداند، چرا که دشمن تبلیغات گسترده​ای را در دستور کار خود دارد تا مردم را از حمایت و پشتیبانی مسیر انقلاب نامید سازد.

 بر این اساس در این یادداشت تلاش داریم به یکی از دستاوردهای ریشه ای و اساسی انقلاب اسلامی بپردازیم. هیچکس تردید ندارد که با ارزش ترین سرمایه هر کشوری نیروی انسانی و افراد انسانی آن است. تمامی تحولات و پیشرفت ها، مدیون نیروی انسانی و اندیشه ورزی آنها است. بنابراین بنیان و پایه هر پیشرفتی در حوزه​های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، فناوری و انسانهای فعال در جامعه هستند، باز این رو برای پیشرفت و توسعه در هر زمینه ای، پیش نیاز اصلی تربیت نیروی انسانی کارآمد با دانش و ماهر است.

افراد یک جامعه هستند که امنیت تولید می کنند و در ایران اسلامی، این مسئله با ایجاد یک فرهنگ ارزشمند به نام فرهنگ دفاع مقدس به اثبات رسید، چرا که در دفاع مقدس، تنها برتری ما بر دشمن بعثی، رزمندگان با ایمان و با اخلاص و جوانان تربیت یافته مکتب انقلاب اسلامی بودند.

طبعاً با توجه به اینکه در دفاع مقدس، ایران اسلامی با تحریم های مختلف به خصوص در حوزه نظامی مواجه بود و بر عکس تمامی نظام​های استکباری حامی و پشتیبان صدام بودند، لذا در چنان شرایطی دانش و تعهد جوانان و دانشجویان، کاستی های صنعتی را مرتفع و صنایع دفاعی را سرپا نگه می​داشت.

تجربه ارزشمند اعتماد به نیروهای تحصیلکرده، مسیر کشور را برای فراهم سازی زمینه های مناسب برای تحصیلات دانشگاهی و در رده های پایین تر برای ریشه​کنی بی​سوادی هدایت کرد، به طوری که میزان جمعیت باسواد کشور از 6 سال به بالا تر از سال 1357در مناطق شهری و روستایی 35 درصد بود که در سال 1396 در ایران به 7/94 درصد رسیده است.

در دوره پهلوی اکثریت ملت ایران بی​سواد بودند و رژیم پهلوی بر خلاف شعار مبارزه با بیسوادی،کار آنچنانی در کاهش و ریشه​کنی بی​سوادی از پیش نمی​برد، اما امروز با گذشت نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب، ملت ایران مرزهای علم و دانش را درنوردیده اند و به پیشرفت​های بزرگی دست یافته​اند.

بی سوادی در قبل از انقلاب به حدی بود که حضرت امام (ره) در 7 دی 1358 طی پیامی جهت مبارزه عمومی با بی سوادی تأکید کردند: «از جمله حوایج اولیه برای هر ملت که در ردیف بهداشت و مسکن بلکه مهمتر از آنهاست، آموزش برای همگان است.مع الاسف کشور ما وارث ملتی است که از این نعمت بزرگ در رژیم سابق محروم؛ و اکثر افراد کشور ما از نوشتن و خواندن برخوردار نیستند، چه رسد به آموزش عالی.»

«مایه بس خجلت است که در کشوری که مهد علم و ادب بوده و در سایه اسلام زندگی می​کند که طلبعلم را فرضیه دانسته است، از نوشتن و خواندن محروم باشد.»( صحیفه امام جلد 11ص 446)

اما امروز طبق آمارهای سال 1396 میزان باسوادی در ایران به 7/94 درصد رسیده است.

یکی از مهمترین عرصه های پیشرفت در ایران اسلامی در این چهل سال در حوزه تحولات دانشگاهی اتفاق افتاده است. افزایش بی سابقه ظرفیت دانشگاهی از 223واحد به 2540 واحد در سال 1396 و افزایش تعداد دانشجویان از حدود 170 هزار نفر در قبل از انقلاب به بیش از 4 میلیون و 8 هزار دانشجو، ظرفیت و توانمندی نیروی انسانی کشور را به حد اعلایی توسعه رسانده است و این در شرایطی است که از لحاظ دسترسی به اساتید تخصصی، دانشگاه های کشور در خود اتکایی کامل به سر می​برند.

در مقطع کنونی سرمایه انسانی موجود در ایران، فرصت بی​نظیری در اختیار کشور قرار داده است و چنانچه برنامه ریزی لازم برای بهره گیری از این سرمایه ارزشمند صورت گیرد، بی​گمان ایران اسلامی در ریل سرعت پیشرفت همه جانبه قرار خواهد گرفت و همان طور که در علوم پیچیده ای همچون نانو تکنولوژی و درمان بیماریهای خاص و صعب العلاج به پیشرفت​های شگرفی دست یافته ایم و در دنیا جزو کشورهای برتر و پیشرو هستیم، بی گمان، همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، با حرکت در مسیرهای میانبر علمی، جوانان این مرز و بوم، خود را به قله های دانش در تمامی زمینه ها خواهند رساند.

اگرچه ایران اسلامی از لحاظ تولید ناخالص داخلی در رتبه های دو رقمی قرار دارد، ولی بر اساس پتانسیل های سرزمینیِ استفاده نشده و به خصوص سرمایه انسانی تحصیل کرده در رتبه اول در سطح جهان قرار دارد.

افزایش جمعیت جوان تحصیل کرده، فرصت و امکان بی​نظیری در اختیار مسئول و برنامه ریزان کشور قرار داده است که می​توان با برنامه​ریزی​های واقعی و علمی؛ متناسب با امکانات مادی و معنوی کشور، به پیشرفت متوازن در همه زمینه ها دست پیدا کرد. همانطور که در ابتدای این یادداشت اشاره شد، و لازمه هرگونه پیشرفت و ترقی، داشتن توانمندی لازم در نیروی انسانی است و امروز به مدد حمایت های نظام اسلامی از آموزش عمومی در همه مقاطع تحصیلی، نه تنها میزان فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور قابل مقایسه با پیش از انقلابنیست، بلکه تحصیل در دانشگاه که روزی به عنوان یک آرزوی دست نیافتنی برای جوانان این کشور محسوب می​شد، امروز هر فارغ التحصیل دبیرستانی می تواند به راحتی وارد دانشگاه شود و فقط رقابت های کنکور برای 15 درصد صندلی​های دانشگاه ها می باشد و 85 درصد صندلی های دانشگاهی بدون هیچگونه سختی در اختیار طالبان ادامه تحصیلات در مقاطع عالی می باشد.

اما در پایان برای بهتر دیده شدن افزایش میزان تحصیلات و باسوادی در کشور نگاهی به سواد تحصیلات زنان بسیار گویا تر از هر چیز دیگری خواهد بود چرا که یکی از تبلیغات پر طمطراق رژیم پهلوی توجه زنان به عنوان تجدد و نوگرایی بود حال آنکه نوگرایی اصلی در فراهم کردن مسیر رشد و کمال و رسیدن به درجات بالای علمی در بین بانوان کشور بود که آمار موجود در این حوزه بی​هیچ تحلیلی گویای واقعیت​های بسیاری از که به چند نمونه از آنها اشاره می​کنیم.

  • امروز 7 هزار از اساتید دانشگاه ها و 2700 نفر از اساتید حوزه علمیه زنان هستند.
  • سال 1357 تنها 35 درصد زنان باسواد بودند، امروز نزدیک 90 درصد با سوادند.
  • تعداد دانش آموختگان دانشگاهی زن از 6 درصد در سال 1355 به 44 درصد رسیده است.
  • تعداد طلاب زن از چند ده نفر در قبل از انقلاب به 80 هزار طلبه و 40 هزار دانش آموخته رسیده است.
  • پیش از انقلاب تنها 4/1درصد اساتید دانشگاه ها زن بودند، امروز زنان 20 درصد اساتید دانشگاه اند.

به امید روزهای باشکوهتر


داود عامری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :