Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253178
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1397 1:4
تعداد بازدید : 84

درخشش سومین نسل موج های خروشان در گستره وسیع اقیانوس

ناوشکن سهند یکی از دستاوردهای دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود که به نیروی دریایی راهبردی ارتش، کلاس جهانی می بخشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری آنا - سعید امینی، یکی از ویژگی​های انقلاب اسلامی اثبات جمله «ما می​توانیم» است. پس از گذشت چهار دهه در حوزه دفاعی دستاوردهای شگرفی را به دست آورده​ایم که جهانیان مات و مبهوت مانده​اند و شگفتی آن​ها بدین​خاطر است که چگونه توانسته​ایم با وجود تحریم​ها و تهدیدها به این نقطه از اقتدار برسیم؟ آری این سؤالی است که هر نظاره​گری آن را از خود می​پرسد و پاسخ به این سؤال فقط یک جواب دارد و آن «ایمان و خودباوری» است.

یکی از حوزه​های دفاعی که در آن موفقیت​های چشمگیری به دست آورده​ایم، بخش صنایع دفاع دریایی است. دفاع و قدرت نیروی دریایی آن​چنان اهمیت دارد که فرمانده معظم کل قوا از نیروی دریایی به​عنوان نیروی راهبردی نام می​برند، لذا ناوشکن​ها نقش تعیین​کننده​ای در پاسخگویی به مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تسخیر اقیانوس​ها دارند.

ناوشکن سهند یکی از دستاوردهای دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می​رود که به نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، کلاس جهانی می​بخشد. این ناوشکن بعد از ناوشکن​های جماران و دماوند، سومین محصول از مجموعه پروژه​های موج است و پیشرفته​ترین ناوشکن نیروی دریایی ارتش به حساب می​آید.

یکی از ویژگی​های این شناور رادارگریز بودن آن است. همچنین ناوشکن سهند با دارا بودن وزنی حدود هزار و ۳۰۰ تُن و ۹۶ متر طول بیش از ۲۵ گِره دریایی (۴۶ هزار و ۳۰۰ متر در ساعت) سرعت دارد که به پیشرفته​ترین سامانه​های الکترونیکی و دفاعی منطبق با استاندارهای بین​المللی مجهز شده و در ناوگان دریای ایران خوش می​درخشد.

«سهند» بادوام​ترین بدنه​ها را در اختیار دارد و به​ همین خاطر قدرت مانور بالای این شناور، مأموریت​های سخت با بدترین شرایط آب​وهوایی را ممکن می​سازد. همچنین عایق​بندی بودن تک​تک بلوک​ها باعث شده تا آب​ و آتش نتواند به​ کل کشتی نفوذ داشته باشد.

ناوشکن «سهند» نسبت به جماران از قابلیت​های راداری خوبی بهره​مند است و با همین قابلیت می​تواند در تاریکی شب، دشمن را به​خوبی تشخیص دهد و همچنین سامانه راداری ناوگان دشمن به​راحتی نمی​تواند آن را شناسایی کند و به زبان ساده​تر، دشمن را غافلگیر و به اشتباه می​اندازد. ناوشکن سهند از قدرت دریانوردی بالایی برخوردار است و می​تواند بدون پشتیبانی و به مدد برخورداری از سازه قوی بیش از ۱۵۰ روز در آب​های پرتلاطم دریانوردی کند.

سهند نسبت به جماران از طراحی بهتر و هوشمندانه​تری برخوردار است و  تجهیزات بیشتر و قابلیت​های عملیاتی دو برابر نسبت به جماران از دیگر ویژگی​های آن است.

این ناوشکن توان ناوهای رزمی موشک​انداز متوسط و بزرگ را افزایش می​دهد و انجام سخت​ترین مأموریت​ها را در اقیانوس​های دوردست ممکن خواهد.

«سهند» در حمل سلاح​های سطحی، زیرسطحی، هوایی از قابلیت​های ویژه​ای برخوردار است و می​تواند موشک​های دوربُرد و اژدرهای زیرسطحی را به​خوبی حمل و مورد استفاده قرار دهد و این نوع قابلیت، امکان خوبی را برای مقابله با زیردریایی​های دشمن در اختیار قرار می​دهد و علاوه بر آن باید به این امکانات تسلیحاتی، قابلیت دفاع نقطه​ای را افزود.

«سهند» مجهز به دو نوع سامانه توپی ۷۶ میلی​متری از نوع «فجر ۲۷» با نواخت تیر ۱۲۰ گلوله در دقیقه و بُرد حداکثر ۱۷ کیلومتر و توپ ۴۰ میلی​متری «فتح» با نواخت تیر ۳۰۰ گلوله در دقیقه و بُرد حداکثر ۱۲ کیلومتر است. همچنین این ناوشکن در سه هفته می​تواند مسیر ۱۶ هزار کیلومتری سواحل ایران تا آمریکا را طی کند. برخورداری از دو عدد پرتابگر دوگانه موشک​های ضدکشتی از نوع نور و قادر و قابلیت حمل بالگرد را باید به ویژگی​های سهند اضافه کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :