Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253203
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1397 21:1
تعداد بازدید : 97

ایران پنجمین کشور ذخیره کننده گاز در جهان

براساس آمارهای ارائه شده توسط مسئولان صنعت گاز کشور، ایران پنجمین کشور ذخیره کننده گاز در جهان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس استفاده از گاز طبیعی به عنوان یک منبع انرژی در بخش خانگی و تجاری در کشورهای اروپای غربی از ۴۴ درصد تجاوز کرده است. با تحلیل این اطلاعات نقش اهمیت وجود یک منبع عرضه گاز قابل اطمینان و بی وقفه پر رنگ​تر می شود.

امروزه در فرانسه بیش از نیمی از گاز مصرفی بخش خانگی در زمستان از پروژه​های ذخیره سازی تامین می شود.

ساختارهای زیرزمینی که قابلیت نگهداشت گاز ذخیره شده در زیر زمین را دارند به سه دسته مرسوم مخازن تخلیه شده هیدروکربوری، آبخوان​ها و ساختارهای نمکی تقسیم می شوند. این ساختارها نسبت به یکدیگر دارای مزایا و معایبی هستند که به فراخور هدف و ماهیت ذاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

به صورت عمومی مخازن تخلیه شده هیدروکربوری نسبت به ساختارهای نمکی دارای ظرفیت گاز عملیاتی بیشتری هستند و از طرفی دیگر ساختارهای نمکی دارای شاخص تحویل دهی بیشتری نسبت به مخازن تخلیه شده هیدروکربوری هستند.

متوسط شاخص تحویل دهی روزانه مخازن تخلیه شده گازی، مخازن نفتی تخلیه شده و مغارهای نمکی  به ازای هر میلیارد متر مکعب گاز عملیاتی به ترتیب  ۱۳، ۱۷ و ۵۵  میلیون متر مکعب در روز گزارش شده است.

ایران نیز براساس آمار ها و گزارش های جهانی دارای بزرگترین منابع گاز در جهان است. از این جهت موضوع ذخیره سازی گاز در ایران نیز حائز اهمیت است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز، ایران در حال حاضر فقط دو مخزن ذخیره سازی گاز فعال در مناطق شوریجه و سراجه دارد اما افزون بر سراجه و شوریجه، پنج مخزن دیگر در نقاط مختلف کشور در نظر گرفته شده​اند که پیش​بینی می​شود برای ذخیره گاز مناسب باشند. این مخازن اکنون در اختیار شرکت ملی گاز هستند تا مطالعات لازم روی آنها پایان یابد.

تربتی با بیان این​که افزون بر مخازن نفتی، مخازن آبی و نمکی نیز در مرحله مطالعه قرار دارند، اظهار کرد: یکی از این مخازن، گنبد نمکی کاشان و دیگری در منطقه گرگان واقع شده است که اکنون در مرحله ارزیابی قرار دارند.

وی ادامه داد: مخازن پراکنده دیگری از جنس مخازن نفتی نیز هستند که بعضی از آنها کشف شده​اند، اما به دلیل حجم کم نفت برای تولید، مناسب ذخیره​سازی گاز شناخته نشده​اند. افزون بر این، مخازن دیگری نیز هستند که طبق استاندارد جهانی، نفت یا گاز آنها تخلیه شده و برای ذخیره سازی گاز استفاده می​شوند که شوریجه و سراجه نیز از نوع همین مخازن هستند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز به طور معمول در حد ۱۰ درصد مصرف یک سال گاز کشور را باید در مخازن ذخیره کنیم. به عنوان نمونه، زمانی که به مصرف ۴۰۰ میلیارد مترمکعب در سال برسیم باید ۴۰ میلیارد مترمکعب ذخیره سازی گاز در کشور داشته باشیم، بنابراین استفاده از مخازن جدید برای ذخیره گاز موضوعی مهم و قابل توجه است.

این گزارش حاکی است، براساس اظهارات مسئولان شرکت ملی گاز ایران در حال حاضر مطالعه بر روی 40 مخزن ذخیره​سازی گاز طبیعی در کشور در حال انجام است که 9 مخزن در حال اماده شدن برای ذخیره سازی گاز طبیعی هستند.

ایران با دو مخزن ذخیره​سازی گاز شوریجه و سراجه پنجمین کشور در میان کشورهای ذخیره کننده گاز جهان است.

سابقه ذخیره سازی گاز به سال 1915 میلادی برمی​گردد،اکنون قاره آمریکا با 441 مخزن دارای بیشترین مخزن ذخیره​سازی دنیاست، اروپای غربی هم در حال حاضر 75 مخزن فعال دارد و با احتساب 17 مخزن اروپای مرکزی در مجموع این قاره دارای 92 مخزن ذخیره سازی گاز است.

کشورهای عضو شوروی سابق در مجموع 46 مخزن ذخیره سازی گاز دارند که در این میان 21 مخزن آن متعلق به روسیه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :