Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253214
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1397 22:23
تعداد بازدید : 63

انقلاب ایران؛ زلزله ای که نظم سیاسی خاورمیانه را وارونه کرد

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه از تهران گزارش داد: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، زلزله ای بود که نظم سیاسی را در خاورمیانه وارونه کرد و پس لرزه های آن با گذشت 40 سال از آن زمان، هنوز احساس می شود.
براساس این گزارش، «کلمنت ترمه» پژوهشگر مسائل ایران در موسسه بین المللی مطالعات راهبردی گفت زمانی که آیت الله روح الله خمینی رهبر مذهبی ایران، حکومت شاه را ساقط کرد، لحظه ای رقم خود که از نظر بسیاری، غیرقابل تصور وغیرقابل انتظار بود. 
وی یادآور شد که این پیروزی، برای خاورمیانه و جهان، یک شگفتی بسیار بزرگ بود. 
محمدرضا شاه پهلوی به عنوان رکن ثبات و پناهی برای نفوذ آمریکا در منطقه ای تلقی می شد که تنش های جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی، آن را بی رمق کرده بود. اما آشوب انقلاب، خیلی زود به آن شکوهمندی پایان داد. 
به گفته ترمه، یکی از اتفاقات اولیه برای سیاست خارجی نظام جدید، گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی بود. این حماسه در سفارت آمریکا در تهران به مدت 444 روز به طول انجامید و روابط میان واشنگتن و متحد منطقه ای قدیمی اش را برهم زد. 
رویدادهای ایران، صرفا در عرصه جهانی طنین انداز نشد، بلکه اسلام سیاسی را در سراسر منطقه به وجود آورد که تهدیدی بزرگ را متوجه حکومت های سلطنتی و نخبگان حاکم ساخت.
ترمه افزود، پیام انقلاب ایران برای جنبش های اسلامگرای سنی و اقلیت های شیعه در منطقه، منبعی الهام بخش بود.
براساس روایت رسمی از جمهوری اسلامی، انقلاب در سال 1979 با سرنگونی حکومت شاهنشاهی متوقف نشد، بلکه فرایندی را حفظ کرد که همچنان ادامه دارد.
«عبدالله گنجی» مدیرمسئول روزنامه فوق محافظه کار جوان به خبرگزاری فرانسه گفت: انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی سه سطح داشت، یکی که ایران است، دیگری که جهان اسلامی است و آخری که جهان منکوب شده است. 
وی با اعلام اینکه در ابتدا برنامه ای برای صدور انقلاب اسلامی به آن سوی مرزهای ایران نبود، یادآور شد که تغییرات در ایران، الهام بخش رویدادهایی در خاورمیانه بود که حملات علیه سفارتخانه های آمریکا، اعتراض شیعیان درعربستان و ترور انور سادات رئیس جمهوری مصر در سال 1981 را شامل می شد. 
به گفته ترمه، اغتشاشات باعث تضعیف حاکمان سراسر منطقه شد و هراس از تهران، یکی از دلایلی بود که به حمله عراق به ایران در سپتامبر 1980 منجر شد. 
هرچند این جنگ خونبار، حاکمیت اسلامی در داخل ایران را تقویت کرد، منجر به قطع روابط این کشور با اکثر کشورهای جهان شد.
ترمه گفت: در جهان عرب، اختلافی میان حامیان و مخالفان «محور مقاومت» که جمهوری اسلامی مروج آن بود، وجود داشت.
گنجی نیز با اعلام اینکه ایران پس از جنگ با عراق، راهبرد جدیدی برای مقابله با نفوذ آمریکا در منطقه اتخاذ کرد، افزود: راهبرد جمهوری اسلامی در 30 سال گذشته، بازداشتن آمریکا از داشتن پایگاهی در خاورمیانه بوده است. از سوریه تا یمن و لبنان، مناقشه میان واشنگتن و متحدانش و تهران، همچنان رویدادهایی را ترسیم می کند. 
تهران که به بقای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جریان جنگ داخلی هشت ساله این کشور کمک کرده، متهم است شورشیان حوثی (انصارالله) در یمن را یاری می کند و حزب الله را به عنوان تهدیدی بزرگ برای (رژیم) اسرائیل، حفظ می کند. 
اما مقام های ایرانی اصرار دارند که آمریکا، مسئول واقعی این درگیری هاست و اتهام های مطرح شده در مورد مداخلات منطقه ای، به عنوان بهانه ای برای هدف قرار دادن انقلاب اسلامی است.
به گفته «امیر محبیان» تحلیل گر و سیاستمدار محافظه کار ایرانی، فروش گسترده سلاح از سوی غرب به حکومت های عربی در خلیج فارس، به دلیل خطرناک بودن ایران برای برنامه های آمریکا در خاورمیانه، قابل توجیه است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :