Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253227
تاریخ انتشار : 22 بهمن 1397 21:15
تعداد بازدید : 382

انقلاب اسلامی و فلسفه تاریخ / گفتگو با اصغر طاهرزاده

اصغر طاهرزاده گفت: انقلاب اسلامی به عنوان فتحی تاریخی و عبور از ظلمات دنیای سکولارزده مدرنیته، بناست تاریخی را بگشاید که فرهنگ پوزیتیویستی بر روح و روان بشر سلطه نداشته باشد.

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: فلسفه تاریخ آن دانش و بینشی است که به تحلیل علل تحولات تاریخی می پردازد. باید تحولات تاریخی را بر مبنای حرکت انبیاء الهی که واسطه جریان اراده الهی در عالم بوده اند، تعریف و تبیین کنیم. یعنی تکامل شرایع که انبیای الهی محور آن بودند مبدا تحولات فرهنگی و اجتماعی و زیستی و تمدنی قرار بگیرد. جریان مخالف انبیا هم می خواسته در مقابل این تفکر، جریان ولایت مادی و طاغوت را در عالم سیطره ببخشد. این صف آرایی تاریخی در طول تاریخ وجود داشته و تحلیل فلسفه تاریخ یعنی تحلیل این مراحل تاریخی درگیری جبهه حق و باطل.

انقلاب ایران زمینۀ سیاسی اجتماعی لازم برای تعقل فلسفی دربارۀ تاریخ شیعه را فراهم می​آورد. ما به این پرسش نیازمند هستیم که انقلاب اسلامی مبتنی بر کدام فلسفه تاریخ است. ما به این پرسش که بنیاد شکل​گیری انقلاب اسلامی چیست، نیاز داریم. ما احتیاج به دانشی از کیستی خود داریم. انقلاب اگر ایدۀ مرکزی یا فلسفۀ تاریخی نداشته باشد، عینیتی بی​معنا خواهد بود. پس، این بحث حیاتی است زیرا به دلیل هستی انقلاب اسلامی ارجاع دارد.    

پیوند یافتن انقلاب اسلامی با حرکت انبیاء نشان دهنده ارتباط انقلاب اسلامی با فلسفه تاریخ شیعی است. انبیا محور جریان فرهنگ توحیدی و اقامه کلمه توحید بوده اند و انقلاب اسلامی در دورانی که دنیای مدرن به زعم خود به تسلط جهانی دست پیدا کرده بود، توانست یک نگرش جدید و در عین حال با ظرفیت جهانی شدن به جهانیان عرضه کند و بیش از چهار دهه هم بر اساس این فرهنگ مقاومت کند.

در گفتگو با اصغر طاهرزاده نگاهی به موضوع فلسفه تاریخ شیعی و نسبت آن با تحولات انقلاب اسلامی خواهیم داشت. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این نویسنده و پژوهشگر مسائل فرهنگی است.

*از چه وجهی فلسفه های تاریخ در حیات انسانی موضوعیت پیدا می کنند؟ آیا ما می توانیم این را تصور کنیم که انسان بدون فلسفه تاریخ باشد یا نه؟ چه وجهی در هستی انسان هست که فلسفه تاریخ را الزام آور می کند؟ آیا زندگی بدون فلسفه تاریخ قابل تصور است؟ داشتن فلسفه تاریخ دینی چه ضرورتی دارد؟

ظاهربینی در اساسِ خود، «نمود» را به جای «بود» گرفتن است، بنابراین ویژگی هستی​شناسانه​ ظاهربینی، همین «جازدنِ خود به جای اصل» است. حال، پرسش بنیادین این است که فلسفه​های تاریخ در حیات انسانی چگونه موضوعیت پیدا می​کند.

تفکر تاریخی آن نحوه تفکری است که اجازه​ کشفِ ظاهربینی و نمود را به فیلسوف می​دهد. فیلسوف، سخن زمانه​ خودش یعنی «بود» را درک می​کند و در سنجش حقیقی با این «بود» است که «نمود» برای وی آشکار می​شود. در این​جا تاریخ به معنای متداول، منظور نظر نیست. تاریخی​بودن مخصوص خودِ «وجود» است، «وجود»، تاریخی است. به این معنا که بر اساس حضور و غیاب​هایش همواره از وجهی و افقی آشکار می​شود. تفکر تاریخی اصلاً حکم  نمی​کند که مثلاً چون صدرا در یک جامعه​ مسلمان می​زیسته دغدغه​ دین پیدا کرده و فلسفه​ خویش را بر پایه​ مفروضات زمان تنظیم کرده است، بلکه تفکر تاریخی برای ما روشن می​کند که صدرا بر اساس درک عمیق و هستی​شناسانه، ذات تفکر دینی عصر خویش را درک کرده و از آن فلسفه​ای بزرگ ترتیب داده است. درک ذات چیزها در زمان​فهمیِ عامیانه که توالی پی در پیِ آنان است، میسر نیست. فیلسوف، جان زمان خویش است. تفکر تاریخی در عین این​که استقلال فیلسوف را به رسمیت می​شناسد، وی را جدا از مسئله​ زمان لحاظ نمی​کند. 

داشتنِ فلسفه​ تاریخ دینی همانی است که حضرت صادق(ع) در موردش می​فرمایند: در حکمت داود هست؛ «عَلَی الْعَاقِلِ أَنْ یَکُونَ عَارِفاً بِزَمَانِهِ مُقْبِلًا عَلَی شَأْنِهِ حَافِظاً لِلِسَانِهِ»(الکافی، ج​۲، ص ۱۱۶) بر عاقل است که زمانه​اش را بشناسد و براساس شأنش با زمانه​اش برخورد کند و زبان خود را از هرگونه سخن​گفتن که مطابق زمانه​اش نیست باز دارد. رسول خدا(ص) فرمودند: «إِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی أَیَّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحَاتٍ ألا فَتَعَرَّضُوا لَهَا» (مشارق الأنوار، ص ۳۰۳- عوالی اللئالی، ج ۴، ص ۷۲) از طرف پروردگار شما در زندگی شما نفحاتی هست شما خود را در معرض آن نفحات قرار دهید.

خداوند به پیامبر خود می فرماید: «وَ أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ»(نحل/۴۴) و فرمود: «وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسی​ بِآیاتِنا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النُّورِ وَ ذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ»(ابراهیم/۵). خداوند در رابطه با ایّام اللّهی می​فرماید: «یَسْئَلُهُ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ کُلَّ یَوْمٍ هُوَ فی​ شَأْنٍ»(الرّحمن/۲۹) هر آن​چه در آسمان​ها و زمین هست تقاضامند حضرت اللّه هستند و حضرت حق در هر دوران و روزگاری به شأنی در صحنه است و این بدین معناست که ما باید در هر تاریخی مناسب اقتضائات آن تاریخ با اسمی یا اسمائی از حضرت رب​العالمین روبه​رو شویم.

*انقلاب ۵۷ چگونه بر فلسفه تاریخ شیعی مبتنی است و چنین فلسفه​ای چه حقایقی در مورد انقلاب اسلامی منکشف می​کند؟ از منظر فلسفه تاریخ چگونه می توان انقلاب را تحلیل کرد؟

با توجه به نگاه حضور تاریخی که حضرت امام خمینی«رضوان ​الله​تعالی​علیه» در این زمانه احساس می​کنند، می​فرمایند: «این قرن، به خواست خداوند قادر، قرن غلبه​ مستضعفان بر مستکبران و حق بر باطل است». این یعنی تاریخ دیگری شروع شده و خداوند حضور دیگری را در دنیا برای ما رقم زده است و آن​چنان حضرت امام بر تحقق آن یقین دارند که می​فرمایند: «اگر من هم برگردم ملت اسلام برنمی​ گردد. اشتباه نکنید، اگر خمینی هم با شما سازش کند ملت اسلام با شما سازش نمی ​کند». (صحیفه​ی امام، ج​۱، ص ۳۰۳.)

*به نظر شما انقلاب اسلامی الان در چه مرحله ای از تاریخ قرار دارد و ما با انقلاب اسلامی وارد چه مرحله ای از تاریخ شده ایم؟

انقلاب اسلامی به عنوان فتحی تاریخی و عبور از ظلمات دنیای سکولارزده​ مدرنیته، بناست تاریخی را بگشاید که «فرش» به «عرش» متصل گردد و فرهنگ پوزیتیویستی بر روح و روان بشر سلطه نداشته باشد و لازمه​ چنین حضوری، شروعِ فرایندی است که آن فرایند دفعتاً محقق نمی​شود.

از این جهت ما در شرایطی هستیم که از جهتی قلب​ها به سوی ایمانی نظر دارد که انقلاب اسلامی بدان اشاره دارد. ولی عقل​ها اسیر مکر «لیل و نهار» است و ما در فضای قبض و بسط نسبت به آرمان​های انقلاب در حال گذرانِ موقعیتی هستیم که آرام​آرام، پوچی زندگی غربی را تجربه می​کنیم و با افول هرچه بیشتر هیبت غربی، راهی به سوی روشنی​گاهِ گشوده​شده توسط انقلاب اسلامی می​یابیم.

*انقلاب اسلامی چه پاسخی به نظم حاکم بر جهان و چه نقدی بر آن داشت؟ انقلاب اسلامی در چالش با پایان تجددی تاریخ چه جایگاهی دارد و چه مواجهه ای با آن یافته است؟

حقیقت هر دورانی در عین آن​که به تعریف در نمی​آید خود را به درخشانی روشن می​کند، مانند نور. انقلاب اسلامی نور این دوران است، لذا در عین حال که در حالِ خفاء است، خود را در صحنه​های مختلف آشکار می​کند، زیرا امری نیست که به تعریف منطقی در آید و با تصوری واضح بتوان به آن فکر کرد، بلکه در اثنایِ تفکر به آن، با نوری که از خود ساطع می​کند، خود را نشان می​دهد و تمنّایِ دانشِ حصولی در مورد آن موجب می​شود که حقیقت آن هرگز ظهور نکند. اساساً تلاش برای کسب اطلاع از حقیقت دوران، راهِ تفکر را می​بندد و ما در حدّ کسب فضل نسبت به آن متوقف می​شویم بدون آن​که دریچه​ای از آن حقیقت به روی ما گشوده شود.

با این​همه آن​چه می​توان در نقدِ فرهنگ مدرنیته مطرح نمود، مشکلی است که آن فرهنگ در ذاتِ خود داراست و آن، انقطاع از عالَم قدس است که موجب شده از انسجام لازم به عنوان یک تمدن محروم گردد. مثل بدنی که ارتباط خود را با نفس ناطقه​اش منقطع کند. آری! همان​طور که عرض شد برای تحقق آرمان​های انقلاب اسلامی راهی بس طولانی در پیش است. لذا تصویری معین و قابل فهم اندیشه​های عادی از انقلاب اسلامی نشان​دادن، تولید ما است. در حالی​که حقیقتِ آن تولید ما نیست، بلکه اشارتی است که باید به دنبال آن برویم تا لمحه و پرتوی از آن برای ما گشوده شود وگرنه از نگاه ابزاری به آن برای اغراضِ شخصی، ایمن نیستیم که در آن صورت انقلاب اسلامی از کارآیی حضور تاریخی​اش فروکاسته می​شود و ابزاری می​گردد در دست احزاب و سیاستمداران که از غیاب استوارش که وجهِ اشراقی آن است، غفلت خواهد شد.

پاسداری از انقلاب اسلامی، پاسداری از حقیقت رازگونگی آن در حضور تاریخی​اش می​باشد تا از آن طریق از عادی​شدن آن و پیشِ پاافتادن آن جلوگیری شود و همچنان برای حضور تاریخی آینده​ ما قابل اعتماد باشد، مثل همان نوع پاسداری که فرهنگ غدیر از اسلام به عهده گرفت و افق حضور آینده​ تاریخی​اش را تا ظهور مهدی«عجل​اللّه​تعالی​فرجه​الشریف» در افق​ها نمایاند.

*پیامدهای شرایط تاریخی انقلاب اسلامی چیست؟

انقلاب اسلامی با حضور معنوی اش در سوریه و یمن و بحرین به مردم قدرت دیدن تاریخی را می​دهد که معلوم شود خدا از عالَم، غایب نشده تا هر مظلومی بی سر و صدا قربانیِ سیطره​ روح استکبار شود. انقلاب اسلامی کاری است که موجب می​شود تا خدا همواره در عالَم حضور داشته باشد.

*آیا در دوره ای که به عنوان دوره سیطره مدرنیته نامیده می شود، انقلاب اسلامی امکانی برای تغییر این عصر دارد؟ چگونه این امکان فراهم می شود؟ برخی می گویند در این دوره هیچ امکانی برای تحقق تمدن تراز اسلام نداریم.


این به جهت آن است که ما هنوز به طور مصممانه به ماهیت انقلاب اسلامی نمی​اندیشیم و بیشتر در نسبت سیاسی آن با امور دیگر فکر می​کنیم و نه در نسبت وجودی و انسان​شناسانه​ آن از آن جهت که متوجه شویم آن انقلاب چه نوع انسانی را مورد خطاب قرار داده تا با او در مورد شرافت ذاتی انسان گفتگو کند، و چه وجوهی از انسان را مورد خطاب قرار داده که آن انسان جهت پاسداشت آن انقلاب می​تواند تا مرز شهادت خود را جلو ببرد و به این نتیجه رسیده است که می​تواند ظرفیت خود را تا شهادت بگشاید و با این نوع فداکاری، آن شود که باید بشود، هرچند می​داند مفاهیم رسمی برای توصیف آن​چه او یافته است، رسا نیستند ولی با عمل خود، نزدیک​ترین نحوه​ی ارتباط با انقلاب را به ما نشان داد که چگونه حقیقتِ دوران را دیدار کرده و به سوی آن جلب شده و متفکرانه​ترین عمل را به انجام رسانده تا حقیقت دوران در صحنه​ «ایثار» تحقق یابد. مثلاً در موضوعِ ظهور حقیقت در «ایثار»، شما این سال​ها شاهد ایثار خدّام زوّاز امام حسین«علیه​السلام» در اربعین می​باشید که چگونه انسان با تماشای آن صحنه​ها به عالَمی وارد می​شود که حقیقت را در مقابل خود می​یابد و برای اُنس بیشتر با آن حقیقت، اشک او جاری می​شود.

اگر صحنه​های ظهور ایثار، صحنه​های تحقق حقیقت است باید متوجه بود در آن راستاست که حقیقت در عملِ بنیادینی که نظام مدنی ملتی را پایه​گذاری می​کند، ظهور می​نماید. در این حالت حقیقت است که به مناسبت ظرفیت آن دوران ظهور کرده تا تاریخی را تأسیس کند. زیرا هرگز انگیزه​های شخصی نمی​تواند تاریخی را محقق نماید، بلکه در نسبتی که انسان​ها با خدا برقرار می​کنند، یک دوره​ تاریخی شروع می​شود و همه​ ویژگی​های انسان​ها نسبت به آن زمانه، معنای خود را می​یابند و به همین جهت با انجمن حجتیه​ای​ها و ملّی​مذهبی​ها و اخوان​المسلمینِ ترکیه​ای تاریخِ جدیدی شروع نمی​شود که انسان بتواند بیرون از معنایِ سکولاریته زندگی کند. آیا با این توصیفات می​توان گفت امکانی برای تحقق تمدنی ترازِ اسلام نداریم؟

اصغر طاهرزاده


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :