Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253626
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1397 20:2
تعداد بازدید : 113

ایران بیشترین تولید علم در بین کشورهای اسلامی و منطقه را دارد

ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: ایران در سال گذشته بیشترین تولید علم را در بین کشورهای اسلامی داشته است؛ در حالی که رسیدن به این هدف در اسناد بالادستی کشور برای سال 1400 پیش بینی شده بود ولی با تلاش محققین زودتر از برنامه به این مهم دست یافتیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست با هیات رییسه، اعضای هیات علمی، پزشکان متخصص و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه رشته های پزشکی فقط 12 درصد محققین کشور را دارد، افزود: 30 درصد توسعه علم کشور مربوط به حوزه پزشکی است. در کشورهای منطقه در تولید علم اول هستیم و بر اساس ISI ایران رتبه 15 در تولید علم در دنیا را در سال 2018 به خود اختصاص داد که دستاورد بزرگی برای کشور است.

وی به رتبه بندی تایمز در سال2019 اشاره و اظهار کرد: طبق این رتبه بندی، کشور ایران با 29 دانشگاه برتر، رتبه نخست در بین کشورهای اسلامی را دارد و کشور ترکیه با 23 دانشگاه برتر بعد از کشور ما قرار دارد این در حالی است که ما بودجه ها و اعتبارات زیادی را برای تحقیق هزینه نکرده ایم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به تعداد پژوهشگران در مقایسه با کشورهای دیگر، مهمترین دستاورد بعد از انقلاب را تربیت نیروی انسانی دانست و گفت: 3 برابر ترکیه نیروی جوان فعال تحقیقاتی داریم و اساسی ترین و مهمترین سرمایه کشور، نیروی انسانی است که باید قدر آن را بدانیم و تلاش کنیم با سرمایه گذاری مناسب در کشور، آنها را حفظ کنیم. با وجود اینکه یک درصد جمعیت دنیا در ایران سکونت دارند ولی تولید علم ایران 2 درصد و استنادات به آثار پژوهشی محققان ایرانی 3 درصد است.

ملک زاده ادامه داد: در حال حاضر 412 عنوان مجله علمی پژوهشی پزشکی در کشور وجود دارد که 210 مجله در بانک های اطلاعاتی معتبر نمایه می شوند که پیش از انقلاب فقط 13 عنوان مجله علمی پژوهشی در کشور بوده است و در 40 سال پس از انقلاب، بیش از 12 هزار عنوان کتاب علمی پزشکی در کشور توسط دانشگاه ها و یا ناشرین خصوصی منتشر شده است.

به گفته وی فعالیت بیش از 800 مرکز تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی پزشکی در کشور و راه اندازی و فعالیت 50 پژوهشکده در رشته های پزشکی از دیگر دستاوردهای کشور در حوزه سلامت است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص برنامه ثبت بیماری ها بیان کرد: تاکنون بیش از 70 برنامه ثبت بیماری ها در سطح استانی و ملی راه اندازی شده است که دانشگاه علوم پزشکی فسا می تواند در اکثر برنامه ها فعالیت و نقش داشته باشد و می توان از این طریق کارهای مشترکی در سطح بین المللی انجام داد.

ملک زاده ادامه داد: تاکنون 180هزار نفر وارد مطالعه پرشین کوهورت شده اند و تا پایان سال به 200 هزار نفر می رسد و پرشین کوهورا مطالعه ای است که می تواند تا 30 سال آینده ادامه پیدا کند.

وی گزارشی از وضعیت تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا ارائه کرد و گفت: این دانشگاه با رسیدن به 110 مقاله در سال، رشد خوبی در مقالات داشته که بیشتر مقالات در رشته پزشکی بوده است و همچنین در شاخص H-index پنج ساله از رشد خوبی برخوردار است و رشد مقالات بین المللی می تواند این دانشگاه را در دنیا مطرح کند.

معاون وزیر بهداشت به شاخص پژوهشی FWCI و جایگاه دانشگاه علوم پزشکی فسا در این شاخص اشاره کرد و گفت: متوسط بین المللی این شاخص عدد 1 است که دانشگاه علوم پزشکی فسا با کسب عدد 1.41 در این شاخص، عملکردی بالاتر از سطح متوسط بین المللی دارد و این دستاوردی است که این دانشگاه در سال 2018 به آن دست یافته است.

در این نشست هیات رییسه، اعضای هیات علمی، پزشکان متخصص و پژوهشگران به ارایه نظرات و دیدگاهها و طرح های خود پرداختند.

در ادامه معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از مرکز رشد واحدهای فناوری سلامت، مرکز کوهورت و آزمایشگاه تحقیقات، کتابخانه مرکزی بازدید کرد.


رشد علمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :