Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 254801
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1398 22:54
تعداد بازدید : 80

نیروهای مسلح تا پایان بحران در کنار مردم خواهند بود

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: روزانه یک گزارش از وضعیت خوزستان تدوین و به محضر مقام معظم رهبری و مقامات کشور ارائه می شود.
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری در شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان اظهار داشت: وظیفه اصلی و ذاتی نیروی مسلح دفاع از کشور در برابر تهدیدات هوایی، زمینی‌، دریایی و برقراری امنیت کشور است و ورود نیروهای مسلح برای کمک به دولت در مقابله با بلاهای طبیعی و مسائل توسعه کشور یک امر فرعی  محسوب می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر کشور درگیر جنگ نیست و نیروهای مسلح با تمام توان برای مقابله با سیلاب ورود می‌کنند، اما در اصل به این معنا‌ست که دولت و کشور باید این آمادگی را داشته باشند تا در همه مواقع بتوانند حداکثر وظیفه را خود به‌عهده بگیرند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه گفت: البته قانون اساسی، نیروهای مسلح را موظف می‌کند در هنگام صلح تا حدی که به توان و آمادگی دفاعی آسیبی وارد نشود به دولت در این‌گونه مسائل کمک کنند و  براساس وظیفه و اخلاقی که به‌عهده دارند در چنین موارد ورود می‌کنند و پیشگام هستند.

باقری تصریح کرد: تلفات جانی و خسارات حداقلی در سیلاب خوزستان نشان‌دهنده موفقیت اقدامات انجام‌شده در این استان است و کنار مشکلاتی که سیل ایجاد کرده نعمت بزرگی که بعد از سال‌ها خشکسالی حاصل شده و خیرات زیادی برای سال جدید خواهد داشت که امید است سالی بدون کم‌آبی و گرد و غبار را داشته باشیم.

 وی بیان کرد: هرچه در مسئله پیش‌بینی‌های علمی و پیشگیری‌های همه‌جانبه سرمایه‌گذاری کنیم از خسارات و مشکلات کشور در حوادث کاسته می‌شود.

باقری تصریح کرد: در سوم فروردین سال جاری مقام معظم رهبری دستور مکتوب به نیروهای مسلح صادر کردند که امکانات لازم را به مناطق سیل‌زده گسیل و بسیج کنند و در جلسه گزارش‌گیری روز 13 فروردین دستوری برای توجه نیروهای مسلح به استان خوزستان صادر کردند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این‌که بیش از 30 هزار نفر از نیروهای مسلح در خوزستان درگیر مأموریت هستند، افزود: حدود 75 فروند قایق و بیش از 330 دستگاه مهندسی سنگین و 430 دستگاه خودروی سنگین و یک‌هزار دستگاه خودروی سبک برای مقابله با سیل به خوزستان گسیل شدند و تا پایان بحران کنار مردم و مسئولان خواهند بود.

باقری عنوان کرد: در حوادث گذشته تجربه داشته‌ایم و  باید از حادثه سیل خوزستان تجربیات زیادی بگیریم و آن‌ها را تدوین و استفاده کنیم و اجازه ندهیم چنین حوادث مجدداً تکرار شود.

وی  در ادامه بیان کرد: نیروهای مسلح در جریان سیلاب اخیر با وحدت سعی کردند حضور چشمگیر داشته باشند و تلاش هم‌افزایی را در استان به‌عمل آوردند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: روزانه یک گزارش از خوزستان تدوین می‌شود و به محضر مقام معظم رهبری و مقامات کشور ارائه ‌می‌شود.

باقری گفت: در استان خوزستان تاکنون اخطار تخلیه برای شهرهای سوسنگرد، بستان، کوت سیدنعیم، شهرستان دشت آزادگان، رفیع، هویزه، بخش غربی الهایی و حمیدیه صادر شده است. همچنین 110 روستا نیز در حوضه‌های کرخه، دز و کارون در فهرست روستاهای درمعرض خطر سیلاب اعلام و تخلیه شده‌اند.

وی در پایان عنوان کرد: در پی طغیان رودخانه‌های کرخه و دز، روستاهای بخش مرکزی اهواز، روستاهای بخش شعیبیه و بخشی از شهر گوریه شوشتر، بخش شاوور شوش تاکنون زیر آب رفته‌اند و سیلاب به‌سمت پایین‌دست در شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه در حاشیه کرخه و کارون و باوی در حاشیه رودخانه کارون حرکت می‌کند.


سردار محمد باقری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :