Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 254906
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1398 0:36
تعداد بازدید : 444

ایران امروز. امید به زندگی / اکبر مظفری . 5

میانگین سن اميد به زندگي در میان زنان به 80 سال و در میان مردان به 76.5 سال افزایش یافته است، یعنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاخص سن امید به زندگی رشدی 15 ساله داشته است.
امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارت دیگر، هر عضو آن جامعه چند سال می ‌تواند توقع زندگی کردن داشته باشد.
اميد به زندگي يكي از مهم ‌ترين شاخص ‌هاي توسعه سلامت است و مي‌ توان آن‌ را متوسط طول عمر جامعه کشور محسوب كرد. هر قدر شاخص ‌هایی مانند افزایش میزان سواد، کاهش مرگ و میر، دسترسی آسان به امکانات بهداشتی و درمانی، دستیابی به آب آشامیدنی سالم، افزایش درآمد سرانه، اشتغال، امید به آینده، تغذیه سالم، کاهش اضطراب‌ های روحی و روانی بهبود یابد، سن امید به زندگی افزایش خواهد یافت.
از جمله فاکتورهای مهم اثر گذار بر روي كاهش يا افزايش سن اميد به زندگي، مرگ‌ و ‌مير نوزادان و كودكان زير 1 و 5 سال به عنوان معیار ارزیابی سطح سلامت جامعه است. بر اساس مطالعات جدید آماری، به ترتیب میزان مرگ و میر نوزادان در ایران به 9.5 نفر، میزان مرگ و میر کودکان زیر 1 سال به 13.6 نفر و میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به 15.8 نفر در هر 1000 تولد زنده رسیده و میزان مرگ و میر مادران به کمتر از 20 نفر در هر 100 هزار تولد زنده کاهش یافته است.
این در حالی است که ایران در واکسیناسیون سه گانه دیفتری، کزاز و سیاه سرفه رتبه اول و در کنترل بیماری های غیرواگیر رتبه دوم جهانی را کسب کرده است. شاخص سن امید به زندگی از جمله ملاک های مهم سنجش توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی کشورها نیز محسوب می‌شود، بدین صورت که افزایش میزان تولید، توسعه انسانی، درآمد سرانه ملی و سطح رفاه عمومی تاثیر مستقیمی در افزایش یا کاهش آن دارد.
در بیشتر نقاط جهان سن امید به زندگی زنان بیشتر از مردان است، در ایران این نمودار 5/5 درصدد از میانگین جهانی بالاتر است. سن امید به زندگی در سال 1357 یعنی اوایل پیروزی انقلاب 57 سال بود که این رقم در سال 1394 به 75 سال رسیده است.
بدین صورت که میانگین سن اميد به زندگي در میان زنان به 80 سال و در میان مردان به 76.5 سال افزایش یافته است، یعنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاخص سن امید به زندگی رشدی 15 ساله داشته است.

امید به زندگی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :