Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 255306
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1398 1:22
تعداد بازدید : 143

ربات اسکلت بیرونی برای نخستین بار درکشور طراحی شد

« ربات اسکلت بیرونی » برای نخستین بار در قالب طرح ملی فناوری و با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری برای کمک به بیماران فلج ناحیه پا، طراحی و ساخته شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از گروه علمی ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سید مصطفی حوایجی مدیرعامل شرکت پداسیس درباره تولید این محصول گفت: تولید این ربات دراصل طرح بالقوه ای است که درحال بالفعل شدن است، این محصول در دسته ربات هایی قرار می گیرد که توسط انسان پوشیده می شود و با همکاری انسان کار می کند.
وی گفت: این مدل ربات امکان راه رفتن را برای بیمارانی که دچار فلج پا شده اند فراهم می کند و به آنها توانایی راه رفتن می دهد.
حوایجی درباره این ربات افزود: ربات اسکلت بیرونی یک ربات توانبخشی ویژه راه رفتن افراد دچار کم‌توانی و ناتوانی در استفاده از اندام های پایین تنه است. این ربات به کاربر در راه رفتن، نشستن و برخاستن کمک می‌کند و می‌تواند به عنوان جایگزین ویلچر استفاده شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: فناوری اسکلت های بیرونی به عنوان یکی از فناوری های پیشرفته و به‌روز رباتیک دردنیا شناخته شده و تا کنون شرکت های معدودی تنها در کشورهای آمریکا و ژاپن موفق به تجاری سازی آن شده‌اند. 
وی ضمن اشاره به این موضوع که این شرکت برای نخستین بار توانسته است این ربات را در کشور طراحی کند، گفت: این شرکت دانش بنیان با تکیه بر توان علمی متخصصان و کارشناسان خود در حوزه سیستم های رباتیک کمک حرکتی و توان بخشی (مورد استفادۀ بیماران، سالمندان و افراد کم‌توان) موفق به ساخت ربات اسکلت بیرونی پایین تنه اکسوپد (Exoped) برای راه رفتن بیماران دارای ناتوانی در ناحیه پایین تنه شده است.
حوایجی به قیمت بالای نمونه خارجی این محصول اشاره کرد و گفت: نمونه خارجی این محصول در خارج از کشور حدود 80 هزار دلار است که نزدیک به یک میلیارد تومان می شود، در حالی که ما این محصول را 260 میلیون تومان قیمت گذاری کرده ایم.
وی درباره صادرات این محصول اظهارکرد: تاکنون چند سرمایه گذار خارجی از کشورهای آلمان و سوییس به ما پیشنهاد همکاری داده اند که ما در حال بررسی این پیشنهادات هستیم و مذاکراتی نیز با بازاریان عراقی داشته ایم که هنوز منجر به صادارت نشده است. 
حوایجی به حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید این محصول اشاره کرد و گفت: تاکنون ما 4 نمونه از این دستگاه را به فروش رسانده ایم که دو محصول از آن را معاونت علمی از ما خریده و تحویل مراکز درمانی داده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :