Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 255712
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1398 15:34
تعداد بازدید : 217

ایران در تولید هلیوم مایع، داروهای هسته ای و داروهای بایوتک خودکفا شد

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: ما امروز هلیوم مایع را از گاز مایع تولید می کنیم چرا که دستگاه های ام.آر.آی. خیلی مهم است و بسیاری از داروهای هسته ای و داروهای بایوتک را نیز خودمان تولید می کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، حسین وطن‌پور ‌در همایش کارآفرینی در حوزه سلامت با اشاره به اینکه استفاده از ام.آی.آر. در ایران خیلی بالاست، اظهار داشت: به‌طور متوسط هر نفر در سال یک بار ام‌آرآی می‌شود و هیچ جای دنیا این‌قدر ام‌آرآی انجام نمی‌شود، در این حوزه در حال هزینه کردن بسیار زیادی هستیم.

وی با بیان اینکه "خوشبختانه در کشور با وجود کمبود بودجه، ما در حوزه فناوری مشکل نداشتیم"، افزود: کارهای ما باید کاربردی بوده و در جهت ارتقا و توسعه سلامت باشد.

حوزه پژوهش

رئیس دفتر توسعه فن‌آوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه "ما در حوزه  آموزش موفق بودیم چرا که تعداد زیادی نخبه داریم و در تئوری‌پردازی‌های آموزش نیز مشکلی نداریم"، اضافه کرد: ما جزو کشورهای یک تا 5 صادرکننده نیروی انسانی به خارج کشور هستیم که نشان‌دهنده ظرفیت و استعدادهای ماست.

وی با ابراز اینکه حدود 16 هزار مقاله در سال فقط در علوم پزشکی چاپ می‌شود، گفت: بودجه فراوانی نیز صرف تحقیق و پژوهش در این حوزه می‌شود.

وطن‌پور با اذعان به اینکه 670 مرکز تحقیقات در وزارت بهداشت وجود دارد که بسیاری از آن‌ها در حد اسم و اتاق و تابلو است، بیان کرد: پژوهش‌ها باید جهت پیدا کرده و برای رفع نیازهای کشورمان باشد.

حمایت از فناور

وی با یادآوری اینکه فناور یک فردی است که دانش کافی را دارد و می‌گردد نیاز را پیدا می‌کند و با دانشی که دارد آن را برطرف می‌کند، تصریح کرد: همه اعضای هیئت علمی دانشگاه نمی‌توانند فناور شوند، وظیفه ماست که افراد فناور را پیدا کرده و مورد حمایت قرار دهیم.

هلیوم مایعنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :