Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 255949
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1398 20:43
تعداد بازدید : 150

می توانیم در ۴ روز غنی سازی ۲۰ درصد را از سربگیریم

بازگشت پذیری به قبل از برجام در مدت زمانی کوتاه میسر است و اگر قرار بر این اقدام شد در مدت چهار روز می توانیم به مرحله غنی سازی ۲۰ درصد برسیم
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی اکبر صالحی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اظهارات رئیس جمهور در خصوص کاهش تعهدات ایران در برجام، افزود: جمهوری اسلامی ایران با سیاست هوشمندانه خود توانست به صورت موثری رفتار نفاق گونه امریکا را به خوبی در سطح افکار عمومی جهان نشان دهد.
وی ادامه داد: قبلا امریکا ادعا می کرد که ایران اهل مذاکره نیست و با ورود به برجام این ادعا بی اساس شد و ایران مذاکره کرد و برجام نتیجه بخش شد .
صالحی گفت: بعدا ادعا کردند که ایران ملزم به تعهداتش نیست که با 14 گزارش از آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پای بندی ایران به تعهداتش این ادعا از بین رفت .
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ادعاهای امریکا مبنی بر دخالت ایران در کشورهای دیگر، تصریح کرد: آنها می خواستند این موضوع را به برجام ربط دهند که ربطی نداشت.
وی ادامه داد: آمدند مسائل موشکی را مطرح کردند که برجام این مسائل را روشن کرد به خصوص براساس قطعنامه 2231 که یک پیوست در رابطه با موشک دارد آنجا کاملا این موضوع تبیین شده است.
صالحی گفت: با در کنار هم قرار دادن این مسائل می بینیم که ایران به خصوص بعد از این که امریکا از برجام خارج شد، حدود یک سال پیش آنها می خواستند ما را در دام خود بیندازند و ما را وارد زمین بازی خود کنند و مدیریت کنند.
وی افزود: با اقدامی که ایران کرد و با صبر راهبردی که نشان داد رفتار منافق گونه آنها بی اثر ماند.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران توانست در افکار عمومی جهان مظلومیت خود را به خوبی نشان دهد و ظالمیت و نفاق دولت امریکا را در افکار عمومی جامعه جا بیندازد .
وی ادامه : دولت امریکا مدعی است که بنیانگذار سازمان ملل است و اصرار می کند که همه کشورها بایستی ملتزم به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل باشند و حالا خودش می آید مصوبه 2231 را که مصوبه سازمان ملل است از طریق خروج از برجام عملا آن مصوبه را بلااثر می کند که همه این ها گویای این است که دولت امریکا در حال تلاش برای تحریک جمهوری اسلامی ایران به اتخاذ یک شیوه ای که مورد نظر آنهاست ولی ایران با درایت و هوشمندی و صبوری توانست دست امریکا را رو کند.
صالحی در خصوص اقدامات مطرح شده ایران در سخنرانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت، افزود: براساس ماده 26 برجام هر وقت ایران تشخیص دهد که طرف مقابل نسبت به تعهدات خود درست عمل نکرده است می تواند جزیی یا بخشی از تعهداتش به برجام را کاهش دهد و تعلیق کند تا زمانی که رفتار طرف مقابل را مورد ارزیابی قرار دهد.
وی گفت: امروز رئیس جمهور گفت که براساس این بند باید یک توازنی بین تکلیف ها و حقوق ها باشد و نمی شود ما به تکلیفمان عمل کنیم ولی حقوقمان پایمان شود.
صالحی افزود: آخرین اقدام امریکا بخشی از حقوق ما را زیر سوال می برد مثل فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین که جلوی آن را گرفته است در صورتی که این حقوق ایران است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: با پرنکردن خلاء خروج امریکا از سوی سایر اعضای گروه (4+1) به خصوص اتحادیه اروپا ، لاجرم ایران این تصمیم را گرفت و رئیس جمهور اعلام کردند که نفروختن اورانیوم غنی شده و آب سنگین تا اطلاع ثانونی به این مفهوم که ما دیگر ملتزم به رعایت سقف 300 کیلو برای اورانیوم غنی شده 3،67 و سقف 130 تن برای َآب سنگین نیستیم.
وی گفت: پیام رئیس جمهور این بود که بار دیگر این سقف ها را ملتزم به رعایت نیستیم برای 60 روز و اگر در این مدت طرف مقابل توانست نظرات ایران را تایید کند ایران هم این راه را باز گذاشته که برگردد به عمل به برجام ولی اگر آنها کماکان بر عهدی خود عمل کنند ایران قدم های بعدی را خواهد برداشت.
صالحی افزود: ما الان خروج از برجام برایمان مطرح نیست بلکه در چارچوب برجام از حقوقی که برای ما مطرح شده استفاده می کنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص آمادگی دانشمندان هسته ای گفت: صنعت هسته ای در تمامی ابعاد خود در حوزه های غنی سازی، تحقیق و توسعه ، تولید آب سنگین، بازسازی راکتور اتمی، اکتشاف و استخراج به خوبی دارد پیش می رود و هر زمانی که صادر شود از طرف مسئولان ارشد نظام با قاطعیت آن فرمانها را عملیاتی می کند.
وی افزود: بازگشت پذیری لحظه ای است و بستگی به نوع خود دارد یعنی اگر فردا روزی فرض شود که قرار باشد وارد 20 درصد شویم در عرض 4 روز ما برای غنی سازی 20 درصد را آغاز می کنیم.
صالحی ادامه داد: ذخایر آب سنگین در عمان باقی می ماند وآب سنگین بطور مستمر تولید می شود تابه امروز می فروختیم تقریبا حجم قابل توجهی فروختیم و از این به بعد فعلا این سقف 130 تن را رعایت می کنیم چون طبق برجام ما بیش از 130 تن را در معرض خریدار خارجی قرار می دادیم و اگر خریدار خرید، خرید و اگر نخرید ما نمی ترسیم.

صالحی دکتر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :