Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 255951
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1398 21:29
تعداد بازدید : 180

ایران امروز. دیجی پروف / اکبر مظفری . 9

در ایران طراحی و ساخت پروفیل چرخ قطار از سال 1391 با هم افزایی توان علمی محققان دانشگاه علم و صنعت، دانشکده مهندسی راه آهن و مهندسی مکانیک و برق آغاز شد و پس چهار سال مجاهدت علمی در سال 1395 با نام تجاری دیجی پروف به ثمر نشست.
پروفیل چرخ قطار به منحنی چرخ قطار در محل تماس با ریل گفته می شود که نقش بسیار مهمی در انتقال بار استاتیکی و دینامیکی قطار به ریل و همچنین جلوگیری از خروج چرخ از روی ریل دارد.
این منحنی، چندین پارامتر مهندسی از جمله طول، عرض، ارتفاع و شیب منحنی را در نقاط مختلف آن شامل می شود که طبق استانداردهای بین المللی باید واجد مقادیر مجاز باشد، در غیر این صورت، احتمال خروج قطار از ریل افزایش می یابد.
این پارامترهای مهندسی باید به طور مرتب در فرآیند تعمیر و نگهداری قطار پایش (مانیتورینگ) شود که این مهم توسط دستگاه پروفیل نگاری چرخ قطار انجام می گیرد. این دستگاه مجموعه ای از شاخص های مهندسی چرخ قطار را اندازه گیری می کند.
تاکنون سه نسل از این دستگاه ها تولید شده که نسل اول آن تا 30 سال قبل مورد استفاده قرار می گرفت و در آن از خط کش ها و کولیزهای مدرج اندازه گیری استفاده می شد. در نسل دوم فناوری برداشت اطلاعات تماسی مورد توجه قرار گرفت، به این صورت که اطلاعات منحنی به صورت قطعه قطعه از روی چرخ قطار برداشته شده و این منحنی به نوعی باز تولید می شد.
نسل سوم این پارامترهای مهندسی که تقریبا 10 سال از عمر آنها می گذرد، به صورت عکس برداری لیزری از سطح چرخ قطار عمل می کند و با استفاده از تکنیک پردازش تصویر، اطلاعات چرخ قطار را به داده های عددی تبدیل می نماید.
در ایران طراحی و ساخت پروفیل چرخ قطار از سال 1391 با هم افزایی توان علمی محققان دانشگاه علم و صنعت، دانشکده مهندسی راه آهن و مهندسی مکانیک و برق آغاز شد و پس چهار سال مجاهدت علمی در سال 1395 با نام تجاری دیجی پروف به ثمر نشست.
این پارامتر مهندسی، علاوه بر برداشت اطلاعات پروفیل چرخ قطار، قادر است به طور همزمان قُطر چرخ را نیز به صورت لیزری اندازه گیری کند.
این ویژگی منحصر به فرد که برای نخستین بار به پارامترهای مهندسی افزوده شده و مشابه خارجی ندارد به نام ایران در جهان ثبت شده است. با تولید این پارامتر مهندسی، علاوه بر قطع وابستگی به فناوری خارجی، افزایش ایمنی بخشی سیر قطار، صرفه جویی در میزان تراش چرخ، جلوگیری از هدر رفت منابع و تولید ثروت از طریق علم نیز موثر شد.
ایران ششمین کشور جهان (1) در تولید و تجاری سازی دستگاه پروفیل نگاری لیزری چرخ قطار است.


1 . آمریکا، فرانسه، آلمان، اتریش، ژاپن

قطار


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :