Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256034
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1398 23:45
تعداد بازدید : 766

ایران امروز. گوسفند شبیه سازی شده رویانا / اکبر مظفری . 10

در ایران شبیه سازی گوسفند از سال 1383 به عنوان یک طرح تحقیقاتی در پژوهشکده های رویان تهران و اصفهان آغاز شد و از تعداد 23 جنین منتقل شده به 77 گوسفند میزبان، 2 بره شبیه سازی شده متولد گردید که اولی در تاریخ 5/7/1385 به دنیا آمد و بعد از 5 دقیقه از میان رفت.
شبیه سازی یا کلونینگ به معنای جوانه زدن و تکثیر کردن است و به تکثیر موجود زنده بدون آمیزش جنسی گفته می شود.
دو نوع شبیه سازی وجود دارد: شبیه سازی تولید مثلی که با هدف بقای نسل و دارا شدن فرزندی همتای والد صورت می گیرد که این روش در مورد انسان، مخالفان علمی و اخلاقی زیادی دارد و شبیه سازی درمانی که هدف اصلی آن به دست آوردن سلول های بنیادی برای درمان ناتوانی هاست.
اما شبیه سازی در حیوانات با هدف تکثیر صفات ممتاز طبیعی و مصنوعی، حفظ گونه های در حال انقراض و تولید داروهای نوترکیب انجام می گیرد که در این میان شبیه سازی گوسفند به علت دسترسی آسان به آن، اقتصادی بودن و اهمیت تولید گونه  های با ارزش ژنتیکی از اولویت برخوردار است.
اولین گوسفند شبیه سازی شده جهان با نام دالی در جولای 1996 میلادی در موسسه رازلین اسکاتلند متولد شد و در 6 سالگی از دنیا رفت. در ایران شبیه سازی گوسفند از سال 1383 به عنوان یک طرح تحقیقاتی در پژوهشکده های رویان تهران و اصفهان آغاز شد و از تعداد 23 جنین منتقل شده به 77 گوسفند میزبان، 2 بره شبیه سازی شده متولد گردید که اولی در تاریخ 5/7/1385 به دنیا آمد و بعد از 5 دقیقه از میان رفت.
دومی که یک بره نر از نژاد افشاری بود، ساعت 30 دقیقه بامداد روز شنبه، مورخ 8/7/1385 با عمل سزارین در اصفهان به دنیا آمد و به اعتبار جایگاه بین المللی پژوهشکده رویان، رویانا نامیده شد. تولد رویانا به عنوان اولین گوسفند شبیه سازی شده خاورمیانه، بازتاب گسترده ای در مجامع علمی و رسانه ای جهان داشت.
رویانا پس از تولد تحت مراقبت ویژه قرار گرفت و از نظر فیزیولوژیک، وزن گیری، فاکتورهای رشد و پارامترهای مرتبط با خون، ادرار و ژنتیک، سلامتیش تایید شد، سپس به رغم شرايط ناپايدار بدو تولد، زندگي خود را به صورت يك بره سالم و شاداب آغاز کرد و علاوه بر اثبات توانمندي کشور در شبيه سازي، محرك و دست مايه اصلي ادامه تحقيقات گسترده در جهت انتخاب بهترين گونه پستاندار اهلي برای شبيه سازي با هدف توليد داروهاي نوتركيب شد.
رویانا سومین سال زندگی خود را با دردهای مزمن و نامشخص در ناحیه بطنی آغاز کرد و در تاریخ 3/2/1388 با مرگ زودرس از دنیا رفت. جسد رویانا پس از تاکسیدرمی در پژوهشگاه رویان نگهداری شد تا به عنوان نماد توانمندی دانش بیوتکنولوژی کشور در معرض دید همگان قرار گیرد.
با تولد رویانا ایران به جمع معدود کشورهای جهان در شبیه سازی گوسفند پیوست.

گوسفند شبیه سازی شده رویانا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :