Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256218
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1398 22:22
تعداد بازدید : 224

ایران امروز. توپ دریایی فجر 27 / اکبر مظفری . 11

با تولید فجر 27 علاوه بر صرفه جویی ارزی، امکان صادرات آن نیز فراهم شد. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوریِ ساخت توپ دریایی فجر 27 است.
توپ جنگی از جمله تجهیزات نظامی است که با توان آتش دوربرد برای درهم شکستن مواضع دشمن و پشتیبانی از نیروهای خط مقدم جنگ به کار می رود.
توپ های جنگی به انواع مختلفی مانند توپ های صحرایی، کوهستانی، ضد تانک، ضد هوایی، راکتی، کششی، خود کششی، هوتیزرها، خمپاره ها و توپ های دریایی تقسیم می شوند.
توپ های دریایی بر روی کشتی های جنگی نصب شده و برای هدف قرار دادن کشتی های دشمن و حمایت از نیروهای زمینی مورد استفاده قرار می گیرند.
با پیشرفت نیروی هوایی و سیستم های موشکی، استفاده از توپ های دریایی کاهش چشمگیری یافت، اما با این همه توپ های دریایی پیشرفته همچنان جایگاه خود را حفظ کرده که توپ دریایی «آلارگاتو ال۷۶ ـ ۶۲ میلیمتری(1)  نیز از جمله آنها می باشد. این توپ با کالیبر ۷۶ میلیمتری دارای قابلیت قرار گرفتن در خشکی و نصب بر روی کشتی های جنگی متوسط و بزرگ بوده و با شلیک ۵۵ تا ۶۰ گلوله در دقیقه، توان حمله به اهداف سطحی و هوایی را دارد.
در ایران ساخت توپ ایتالیایی اوتو ملارا 76 میلیمتری (2) با روش مهندسی معکوس آغاز شد و پس از 6 سال جهاد علمی با نام فجر 27 (3) به ثمر نشست.
توپ دریایی فجر 27 با برخورداري از فناوري های بسيار پيشرفته، قابليت انهدام هدف هاي سطحي و هوايي را داشته و با سرعت رهگيري بسيار زياد در كنار قدرت و حجم آتش بالا بر توان رزمی نیروی دریایی افزوده است.
نواخت شليك بسيار بالا به ازای هر دقیقه 120 گلوله، قابليت كنترل تمام اتوماتيك و امکان نصب بر روي سيستم هاي يدك شونده از مزيت هاي اين توپ دريايي است.
اين سلاح قدرتمند تنها توپ دو منظوره جهان است که علاوه بر هدف قرار دادن ناوچه و شناورهاي دشمن، قايق هاي تندرو و موشك هاي سطحي، بالگردها و موشك هاي ضد كشتي را نيز منهدم می کند.
از ويژگي هاي اين توپ دریایی، مسلح شدن بدون دخالت نفر، قدرت مانور و رهگیری بسیار بالا، قابليت شليك در شرايط سخت آب و هوايي و زمان بسیار کم آماده سازی (4) آن است. فجر 27 با 22000 قطعه، 30 مجموعه مکانیکی و بُرد نهایی 17 هزار متر با صرف يك ميليون و چهارصد هزار نفر ساعت کار در گروه صنعتي حدید وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده است.
اولين قبضه توپ دریایی فجر 27 در جریان بازديد فرماندهی معظم كل قوا از پايگاه دريايي نوشهر بر روي ناوچه موشك انداز جوشن نصب و رونمایی شد (5) و خط تولید انبوه آن نیز در تاریخ 5/7/1385 افتتاح گردید.
با تولید فجر 27 علاوه بر صرفه جویی ارزی، (6) امکان صادرات آن نیز فراهم شد. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوریِ ساخت توپ دریایی فجر 27  است.


1.    76mm/L62 Allargato
2.    OTO Melara 76 mm
3.    Fajr - 27
4.    حدود 4 ثانیه
5.    29/6/1385
6.    5/1 ميليون دلار برای هر قبضه توپ
استفاده 54 کشور جهان از این سلاح هوشمند، زمینه صادرات آن را فراهم کرده است.

توپ دریایی فجر 27


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :