Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256262
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1398 1:18
تعداد بازدید : 194

بزرگترین پایگاه قرآن پژوهی جهان اسلام راه اندازی شد

مدیرگروه قرآن مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور از راه اندازی بزرگ ترین پایگاه قرآن پژوهی جهان اسلام خبر داد.

عزت‌الله مرتضایی مدیر گروه قرآن مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور و مسئول پایگاه جامع قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اعلام این خبر گفت: پایگاه جامع قرآن یکی از بزرگترین پایگاه‌های قرآن پژوهی است که مهم‌ترین اطلاعات ارائه شده در این پایگاه عبارتند از: متن قرآن مجید با فهرست‌های گوناگون، ارائه اطلاعات لازم در مورد سوره‌ها و آیات قرآن مانند: ترجمه قرآن به اکثر زبان‌های خارجی، تفاسیر قرآن به زبان فارسی و عربی دسته بندی احادیث تفسیری از تفاسیر روایی شیعی، اعراب قرآن شامل تجزیه صرفی، ترکیب نحوی و تحلیل بلاغی، فرهنگ موضوعی، اعلام قرآن، سوره نامه و تلاوت قرآن توسط قاریان مشهور جهان اسلام.

وی افزود: در این پایگاه سعی شده همه نیازهای قرآنی کاربران تأمین شود. در این پایگاه متن قرآن با دو رسم الخط «عثمان طاها و نیریزی» با قابلیت اعراب کامل، بدون اعراب، تغییر اندازه فونت و قلم در اختیار کاربر قرار گرفته است. کاربر همچنین می‌تواند بر اساس فهرست الفبایی سُوَر قرآن، فهرست سُوَر بر اساس مکان و ترتیب نزول، آیات مورد نظر خود را پیدا کند. در بخش تلاوت و ترتیل قرآن کریم نیز صوت بسیاری از قاریان برجسته جهان اسلام جمع آوری شده تا فرد بتواند بر اساس قاری مورنظر خود کار خود را پیش ببرد.

مسئول پایگاه جامع قرآنی خاطرنشان کرد: در صورتی که کاربر بخواهد به یک سری اطلاعات کامل و جامع درباره سوره‌های قرآن کریم دست پیدا کند، ما این نیاز را با عنوان «سوره‌نامه» در دسترس مخاطب قرار داده‌ایم که با مراجعه به این بخش پایگاه می‌تواند 115 فایل شامل اطلاعات جامع درباره کلیات قرآن و سوره‌های آن به دست بیاورد.

مدیر گروه قرآن مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: در واقع «سوره‌نامه» شناسنامه سوره‌های قرآن کریم است که در این بخش برای قرآن و هر یک از سوره‌ها شناسه‌ای منسجم با سرفصل‌های یکدست از منابع تفسیری و علوم قرآنی تدوین شده است. تلاش شده تا اطلاعات کامل و جامع سوره‌ها از منابع معتبر گردآوری و با حذف موارد تکراری و تکمیل کمبودها با متنی هماهنگ ارائه شود.

مرتضایی گفت: در این پایگاه بخشی درباره ترجمه‌های قرآن قرار داده شده که در آن 108 عنوان کتاب به 27 زبان بین المللی ارائه شده که بیشترین ترجمه‌ها به زبان‌های فارسی، انگلیسی، روسی، آلمانی، فرانسوی، اردو و ... است. در بخش تفسیرپژوهی نیز حدود 1600 جلد تفسیر به زبان فارسی و عربی ارائه شده است. سعی شده تا از همه تفاسیر و روش‌ها و گرایش‌های مختلف تفسیری از جمله تفسیر قرآن به قرآن، تفسیر موضوعی، تفسیر مأثور، تفسیر کلامی، اخلاقی و ... استفاده شود.

مسئول پایگاه جامع قرآنی افزود: اطلاعاتی که در بخش ترتیل و ترجمه و تفسیر ارائه شده فقط برای فاز اول این پایگاه است و در گام بعدی یعنی تا اواخر سال جاری تعداد ترجمه‌ها تا 200 عنوان کتاب و تفاسیر هم از 1500 جلد به 3000 جلد ارتقاء خواهد یافت.

وی اضافه کرد: تهیه و راه‌اندازی این پایگاه بیش از یک دهه طول زمان برده است. حتی کارشناسانی که از سایر کشورها برای بازدید از این پایگاه به مرکز آمدند و نسخه آزمایشی این اثر را به آنان ارائه کردیم استقبال بسیار خوبی کردند و حتی گمان نمی‌کردند که پایگاهی با این وسعت در حوزه قرآن راه‌اندازی بشود.

بر پایه این گزارش، مراسم رونمایی از بزرگ‌ترین پایگاه قرآن‌پژوهی در جهان اسلام در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم تهران با سخنرانی آیت‌الله شهریاری، رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) سه‌شنبه 31 اردیبهشت ساعت 21:30 در مصلای امام خمینی (ره) بخش حوزوی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و اشنایی با بخش‌های مختلف آن به نشانی quran.inoor.ir مراجعه کنند.


پایگاه جامع قرآن


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :