Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256264
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1398 1:32
تعداد بازدید : 139

امکان صرفه جویی 100 میلیون لیتر بنزین با نانو فیلتر ایرانی

محققان موفق به تولید فیلترهای هوای خودرو با فناوری نانو شدند که در کاهش آلودگی هوا و مصرف بنزین تأثیر به سزایی دارد. سال گذشته بیش از 100 هزار فیلتر نانویی توسط یک شرکت دانش بنیان در خودروهای داخلی مورد استفاده قرار گرفته است.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شاهپور پیروزی مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده فیلترهای نانو اظهار کرد: فیلترهای نانویی به دلیل بهره‌مندی از فناوری نانو الیاف توانایی فیلتراسیون بالاتری نسبت به فیلترهای رایج دارند بنابراین استفاده از آن‌ها به کاهش 20 درصدی آلودگی هوا کمک می‌کند.
وی افزود: همچنین این فیلترها توانایی کاهش مصرف سوخت را نیز دارا بوده و می‌توانند بین 5 تا 15 درصد مصرف سوخت را کاهش دهند. در نتیجه استفاده از فیلترهای نانویی می‌تواند کاهش آلایندگی و مصرف سوخت را برای مصرف‌کننده در پی داشته باشد.
پیروزی گفت: اگر 25 درصد از خودروهای داخلی از این فیلترها استفاده کنند سالانه یک‌صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و یک‌صد هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی هوا صرفه‌جویی خواهد شد.
این فعال دانش‌بنیان با تأکید بر اینکه، این شرکت نانویی ظرفیت تأمین فیلتر 25 درصد از خودروهای داخلی را داراست، افزود: فیلترهای نانویی که اکنون تولید می‌شوند در بیشتر خودروهای داخلی نظیر پراید، سمند، انواع پژو، تندر، زانتیا و مگان قابل استفاده هستند. هرچند به دلیل مشکلات همکاری با خودروسازان، این فیلترها به‌صورت مستقیم به بازار عرضه شده و ما فروشی به شرکت‌های خودروساز نداشته‌ایم.
وی صادرات را یکی از محورهای اصلی فعالیت این شرکت دانست و گفت: از ابتدا مبنای کار ما بر صادرات محصولات نانویی قرار داشت و حتی کیفیت تولید و نوع بسته‌بندی‌های انجام‌شده منطبق با نیازهای صادراتی بوده اما به دلیل مشکلاتی نظیر فقدان نقدینگی کافی و همچنین دشواری‌های انتقال ارز، این شرکت هنوز در بخش صادرات فعال نبوده است.
پیروزی گفت: در این فیلترها از نانو الیاف استفاده می‌شود، ما به فناوری جدیدی برای ساخت نانو الیاف دست پیدا کرده‌ایم که در آن نانو الیاف با نانو ذرات ترکیب شده و موجب ارتقای کیفی محصولات فیلتر می‌شود، این فناوری در حال دریافت مجوزهای لازم برای تجاری‌سازی است.
مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه، در سال گذشته بیش از 100 هزار فیلتر نانویی به بازار عرضه شده است، اظهار امیدواری کرد که با توسعه فناوری فیلترهای نانویی، مصرف سوخت در سطح کشور کاهش یافته و سهم خودروها در آلایندگی هوا به‌ویژه در فصل‌های سرد سال کاهش یابد.

فیلتر نانویی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :