Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256375
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1398 23:43
تعداد بازدید : 160

خودکفایی ایران در طراحی و ساخت مخازن گاز مایع

سازندگان ایرانی موفق به صرفه جویی ۷میلیون یورویی در ساخت هریک از مخازن استراتژیک ذخیره گاز مایع در پروژه های میدان مشترک پارس جنوبی نسبت به مشابه خارجی این مخازن شده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، منطقه پارس جنوبی با وسعتی بالغ بر 14 هزار هکتار که شهرستان عسلویه را نیز در بر می‌گیرد به‌عنوان یکی از نواحی سه‌گانه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سالیان اخیر سهم مهمی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است. این منطقه که دارای اقلیم گرم و مرطوب است در مجاورت بقایای بندر تاریخی سیراف، یکی از مظاهر تمدن و تجارت در سواحل خلیج فارس، و نیز خلیج نایبند، یکی از مناطق منحصر به فرد زیست‌محیطی کشور، واقع شده است.

این منطقه شامل 16 فاز فرآوری گاز و 15 مجتمع پتروشیمی و نیز صنایع پایین‌دست و مرتبط با آنها است که بخش عمده این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و برخی نیز در آستانه تکمیل هستند.

در پالایشگاه‌های گازی این منطقه علاوه بر تولید گاز شیرین و اتان، محصولات جانبی دیگری نیز مانند گازهای پروپان و بوتان تولید می‌شود که ارزش حرارتی آنها در مقایسه با بنزین و نفت‌کوره بسیار بالاتر بوده و از ارزش صادراتی بالایی برخوردارند.

پروپان و بوتان در دمای محیط به‌صورت گاز بوده و حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی آنها بسیار دشوار و غیراقتصادی است، از این رو به‌منظور تسهیل در ذخیره‌سازی و صادرات می‌بایست این گازها را به‌صورت مایع درآورند. مایع‌سازی عمدتاً به دو روش افزایش فشار و یا کاهش دما صورت می‌پذیرد. از آنجا که مایع‌سازی از طریق افزایش فشار هزینه بالا و ایمنی کمی دارد مناسب‌ترین شیوه، مایع‌سازی از طریق کاهش دما است.

با توجه به اینکه یکی از محصولات باارزش پالایشگاه‌های فازهای پارس جنوبی پروپان و بوتان است، موضوع ذخیره‌سازی آنها با هدف صادرات همواره در دستور کار برنامه‌ریزان صنعت نفت و گاز قرار داشته است. از ابتدای توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی تا تکمیل فازهای 9 و 10، کار طراحی و ساخت این نوع مخازن که جزو پیچیده‌ترین بخش‌های پالایشگاه‌های گازی هستند توسط شرکتهای خارجی صورت می‌گرفت. در نهایت جمعی از متخصصین صنعت در قالب یک شرکت دانش‌بنیان (مهندسی پناه‌ساز ایران) توانستند با کسب دانش فنی طراحی و ساخت این نوع مخازن کشور را از پیمانکاران خارجی بی‌نیاز کنند.

امیر ابراهیم افروز رییس هیئت مدیره این شرکت دانش‌بنیان اظهار داشت: موفق شدیم در فازهای مختلف پارس جنوبی شامل فازهای 9 و 10، 15 و 16، 17 و 18، 20 و 21 و 22 تا 24 پارس جنوبی و نیز جزیره سیری با اتکا به دانش بومی و استفاده از ظرفیت سرمایه‌های انسانی کشور، پروژه‌های متعددی را به انجام برسانیم.

وی افزود: ورود این شرکت به عرصه ساخت مخازن دوجداره LPG علاوه بر رفع وابستگی به خارج، باعث کاهش قیمت تمام‌شده، ایجاد اشتغال در منطقه و جلوگیری از خروج ارز از کشور شده، به‌نظر می‌رسد استفاده از الگوی به‌کارگیری شرکت‌های داخل و توانمندسازی آنها در سایر حوزه‌ها نیز می‌تواند گام مؤثری در تحقق اقتصاد مقاومتی و خلق دستاوردهای عظیم برای کشور باشد.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: در حال حاضر این شرکت تنها شرکت ایرانی است که دانش طراحی و مهندسی مخازن گاز مایع را در اختیار دارد و به‌رغم تشدید تحریم‌های ظالمانه از سال گذشته و استنکاف شرکت‌های خارجی از انجام برخی تعهدات قراردادی نظیر نصب تجهیزات و یا حتی نظارت بر نصب، توانسته با استفاده از نیروی متخصص داخلی ضمن راه‌اندازی تجهیزات حساس مخازن، 3 مخزن از 4 مخزن فازهای 20 و 21 پارس جنوبی را آماده بهره‌برداری کند، به‌طوری که اولین محموله پروپان ذخیره‌شده در این مخازن طی هفته‌های گذشته جهت صادرات ارسال شد.

بر اساس این گزارش، سازندگان ایرانی موفق به صرفه‌جویی 7میلیون یورویی در ساخت هر یک از مخازن استراتژیک ذخیره گاز مایع در پروژه‌های میدان مشترک پارس جنوبی نسبت به مشابه خارجی این مخازن شده‌اند به‌طوری که ساخت هر کدام از مخازن در کشور با هزینه‌ای 18میلیون یورویی انجام شده، اما تأمین مدل خارجی آن هزینه‌ای 25میلیون یورویی در بر دارد.


جداسازی دو گاز با ارزش از گازهای فلرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :