Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256380
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1398 1:25
تعداد بازدید : 177

سد کرم آباد پلدشت امسال افتتاح می شود

استاندار آذربایجان غربی گفت: سد کرم آباد پلدشت یکی از بزرگترین طرح های اقتصاد مقاومتی کشور است که عملیات اجرایی آن تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.
محمدمهدی شهریاری روز دوشنبه در بازدید از سد کرم آباد پلدشت افزود: برای احداث این سد 14 هزار میلیارد ریال اعتباردر نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: با تکمیل این سد، 19 هزار و 250 هکتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط احیا می شود.
استاندار آذربایجان غربی در ادامه برنامه های سفر خود به شهرستان پلدشت، از پاسگاه های مرزی قنبرکندی و کلانتری بخش ارس پلدشت بازدید و از تلاش مرزبانان و نیروهای انتظامی در تامین امنیت مرزهای شهرستان قدردانی کرد.
به گزارش ایرنا، سد کرم آباد از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن 53.7 میلیون متر مکعبی بوده و در 30 کیلومتری جنوب پلدشت در حال احداث است.
این سد از جمله سدهای ساخته شده خارج از بستر رودخانه در آذربایجان غربی است که برای آبگیری آن، 20 کیلومتر خط انتقال آب از سد ارس و سه ایستگاه پمپاژ احداث می شود.
آذربایجان غربی تا پیش از سال گذشته، 12 سد داشت که سد سیلوه پیرانشهر در سال 1396 به این تعداد افزوده شد؛ این سدها شامل سدهای بوکان، شهرچای ارومیه، حسنلوی نقده، مهاباد، ساروق تکاب، زولا و دریک سلماس، ماکو، شهید قنبری، آغ چای، ارس 2 و قیقاج است.
رضا اردکانیان روز سه شنبه در آیین افتتاح سد کرم آباد پلدشت که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی از طرح های آب افتتاحی در روز جاری بهره مند می شود.
وی اضافه کرد: این طرح ها با هزینه 22 هزار میلیارد ریالی در ادامه پروژه های توسعه منابع آب و خاک ایران در استان های مرزی به بهره برداری می رسد.
اردکانیان با اشاره به اینکه این طرح ها در حوزه سدهای کرم آباد پلدشت، سیلوه پیرانشهر، سردشت و بویلاپوش خوی اجرا شده است، اضافه کرد: امروز سه سد، سه ایستگاه پمپاژ، دهها کیلومتر کانال و خط لوله انتقال آب افتتاح می شود.
وی بیان کرد: با تکمیل و بهره برداری کامل از این طرح ها 46 هزار و 500 هکتار آب اراضی زیرمجموعه این طرح ها بهره مند می شود.
وزیر نیرو ادامه داد: از عواید اجرای این طرح ها، بیش از سه میلیون و 400 هزار نفر استفاده می کنند که رقم جمعیتی قابل توجهی است.
اردکانیان همچنین از اشتغال مستقیم 117 هزار نفر در مراحل ساخت و بهره برداری از این طرح ها خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آن 40 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این طرح ها اشتغال داشته اند.
به گزارش ایرنا، امروز و با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی طرح های عمرانی، خدماتی و زیربنایی به ارزش چهار هزار و 465 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
طرح های آب و خاک مهمترین طرح های افتتاحی در سفر یکروزه رییس جمهوری به آذربایجان غربی است.

سد کرم آباد پلدشت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :