Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256737
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1398 21:51
تعداد بازدید : 197

ایران امروز. لاست فوم / اکبر مظفری . 12

با دستیابی به دانش فنی تولید پلیمر لاست فوم، علاوه بر تامین نیازهای داخلی امکان صادرات آن نیز فراهم شد. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوری تولید مادهِ پلیمری لاست فوم است.
ریخته گری به ذوب کردن فلزات و آلیاژهای مخصوص، جهت شکل دهی به آنها از طریق تزریق به محفظۀ قالب گفته می شود. ریخته گری بر اساس نوع قالب آن به دو روش قالب تکبار و دایمی تقسیم شده و از جهت استفاده از مجموعه تجهیزاتی که در قالب گیری به کار می رود به ریخته گری در قالب ماسه ای، فلزی، دیزاماتیک، دقیق، کوبشی و غیره تقسیم می شود.
در صنعت ریخته گری دستیابی سریع، آسان و کم هزینه به قطعات سالم و پیچیده از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به تحولات زیادی در آن دامن زده است. لاست فوم یا فوم فنا شونده (1) از جملۀ این تکنیک های پیشرفته و جدید است که به علت برخورداری از ویژگی های کاهش هزینه های تولید اعم از ماشین کاری، مونتاژ قطعات، استفاده از تجهیزات و مصرف انرژی از یک سو، و افزایش استحکام قطعات فومی، نداشتن خاکستر، سرعت مناسب خروج گازهای حاصل از تخریب فوم و امکان توليد قطعات بسیار پيچيده از سوی دیگر، مورد استقبال و گسترش قرار گرفته است.
در این روش ابتدا قالب اصلی فومی ساخته شده و پس از یک دوره تثبیت کننده، درون دوغاب دارای مواد مقاوم در برابر حرارت قرار داده می شود. سپس مواد مقاوم روی قالب اصلی فومی را پوشانده و لایه ای نازک و مقاوم در برابر حرارت بر روی فوم ایجاد می کند که به تدریج در هوای معمولی خشک می شود.
در مرحله بعد فوم اندود شده به صورت معلق در درون یک محفظه استیل مرتعش قرار داده شده و ماسه به اطراف آن اضافه می گردد. سپس تزریق فلز مذاب به داخل قالب انجام گرفته و موجب بخار شدن فوم و نهایتا ایجاد نسخه دقیقی از قالب اصلی می شود.
این تکنولوژی که به علت سازگاری با محیط زیست به روش سبز نامگذاری شده، از تعداد متنوعی مواد جدید شکل گرفته که مهمترین و با ارزش ترین آن ماده پلیمری لاست فوم است که به دلیل اهمیت بالا، نام خود را به کل تکنیک سرایت داده است.
در ایران تلاش برای دستیابی به دانش فنی و تولید این ماده استراتژیک ریخته گری، پس از اعمال تحریم واردات آن، از ابتدای سال 1390 در شرکت پتروشیمی تبریز آغاز شد و پس از 30 ماه جهاد علمی، در شهریور 1392 به ثمر نشست. با دستیابی به دانش فنی تولید پلیمر لاست فوم، علاوه بر تامین نیازهای داخلی (2) امکان صادرات آن نیز فراهم شد.
ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوری تولید مادهِ پلیمری لاست فوم است.

1.    Lost-foam casting
2.    ریخته گری تراکتورسازی و ...
3.    امریکا، ژاپن، آلمان، چین

ایران پنجمین (3) کشور جهان در دانش فنی و تولید ماده پلیمری لاست فوم است.لاست فوم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :