Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256774
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1398 22:8
تعداد بازدید : 308

ایران جایگاه سوم دنیا در تولید کیت ضد درد را کسب کرد

محققان کشورمان موفق به تولید نوعی کیت ضد درد و ترمیم کننده بافت شدند و در نتیجه این تلاش، ایران در جایگاه سوم تولید این محصول پس از آمریکا و آلمان قرار گرفت.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این کیت ضد درد با نام «اتوکین پی آر پی» با هزینه ای بسیار کمتر از نمونه های خارجی در داخل تولید می شود تا همگان قادر به استفاده از آن باشند، این کیت به صورت کاملاً بومی توسط متخصصان ایرانی شرکت فناور نوآوران سلامت ارژنگ تولید شده است.

مدیر عامل این شرکت فناور با اشاره به اینکه این محصول با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده است، بیان کرد: اتوکین تراپی برای درمان بیماری های مفصلی کاربرد دارد، این تکنیک درمانی دارای اثر ضد درد و تسکین بالایی است. فرآیند التهابی مزمن را متوقف می کند و از طول عمر درمانی بالایی برخوردار است.

محمدحسین ارژنگیان با بیان اینکه محصول تولید برای تسکین درد اکثر بیماران به ویژه آرتروز مفصل زانو و لگن بسیار موثر است، گفت: تولید این کیت منحصر به دو کشور آمریکا و آلمان بود اما با تلاش محققان کشورمان، ایران جایگاه سوم تولید این محصول در جهان را به خود اختصاص داد.

وی به مزیت های این محصول نسبت به نمونه خارجی اشاره کرد و گفت: استفاده از لوله های شیشه ای صیقلی به جای سرنگ پلاستیکی در فرآیند خونگیری، انکوباسیون و استحصال فرآورده آزادسازی سیتوکین های خون را سرعت می بخشد و معایب وجود میکروپلاستیک را که نمونه های خارجی با آن درگیرند را از بین برده است.

ارژنگیان ادامه داد: همچنین همراه سازی متد پی آر پی در کنار اتوکین تراپی دارای مزیت هایی است، بازسازی مفاصل در کنار کاهش درد به دلیل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در مرحله نهایی درمان در این روش رخ می دهد، در حالیکه نمونه وارداتی صرفاً درد را کاهش می دهد، همچنین هزینه پایین رقابتی کیت اتوکین در کنار اثربخشی بالای آن مزیت رقابتی برای محصول ایجاد کرده است.

وی در بخش بعدی درباره پی آر پی نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی چیزی نیست جز حجمی از پلاسمای خود فرد که غلظت پلاکت آن بالاتر از حد پایه است، این فراورده طی یک فرآیند جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود. به علت غنی بودن پی آر پی از پلاکت های حاوی فاکتورهای رشد و کارایی آنها در بهبودی بافت های آسیب دیده استفاده از پلاکت ها در ترمیم بافت های آسیب دیده و بهبود روندهای درمانی گوناگون متداول شده است.


کیت ضد درد و ترمیم کننده بافت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :