Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256824
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1398 0:5
تعداد بازدید : 107

افتتاح ۱۱۳ پایگاه پایش فشار خون در استان فارس

۱۱۳ پایگاه ثابت و سیار برای برای مراجعه شهروندان استان فارس و اطلاع از درجه فشارخون آنها روز شنبه به طور همزمان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افتتاح شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه بهره برداری از پایگاه های یاد شده در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: از هر چهار نفر فرد بالای ۳۰ سال در استان فارس یک نفر مبتلا به فشارخون بالاست در حالی که این میزان در کشور به ازای هر سه نفر، یک نفر مبتلا به این بیماری است.

دکتر علی بهادر با اشاره به اهمیت پویش و بسیج ملی کنترل فشار خون افزود: با راه اندازی این تعداد ایستگاه پایش فشار خون شهروندان بیشتری در مناطق مختلف استان فارس از فشار خون بالای خود مطلع و نسبت به مراقبت و درمان آن اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیماری فشار خون را به عنوان مرگ خاموش نامید و افزود: این بیماری سالانه جان بسیاری از افراد را می گیرد، با کنترل فشار خون برای تمام افراد بالای ۳۰ سال پرونده الکترونیک تشکیل می شود، این افراد باید برای گرفتن فشار خون خود به مراکز درمانی و ایستگاه های کنترل فشار خون مراجعه کنند.

دکتر بهادر همچنین با بیان اینکه در کشورمان حدود ۱۶ میلیون بیمار با فشارخون بالا وجود دارد که تنها ۶۰ درصد از آنها از این بیماری اطلاع دارند گفت: ۳۰ درصد از این افراد از فشارخون بالا رنج می برند، در فارس به طور میانگین سالانه ۶۰۰ نفر دیالیز می شوند که از این تعداد ۲۰۰ نفر به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند.

این مقام مسؤول تاکید کرد: تلاش می شود تا در طرح ملی کنترل فشارخون در استان فارس، بیش از یک میلیون نفر که مبتلا به بیماری فشارخون هستند، شناسایی شوند.

وی با اعلام آمادگی مجموعه سلامت فارس برای کنترل فشارخون، گفت: تعداد ۴۴۰ ایستگاه ثابت و سیار برای ارائه خدمات به شهروندان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه فعالیت دارند که در این راستا دو هزار و ۶۰۰ داروخانه خصوصی نیز برای مشارکت در بسیج ملی کنترل فشارخون بالا اعلام آمادگی کرده اند.

** آمادگی یک هزار و ۵۰۰ مرکز خدمات جامع سلامت فارس برای کنترل فشار خون

مشاور ارشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز از اجرای این بسیج ملی در فارس با مشارکت هزار خانه بهداشت و پانصد مرکز خدمات جامع سلامت خبر داد و بیان داشت: همزمان با روز جهانی فشارخون، بسیج ملی کنترل فشارخون در استان فارس و در شبکه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شده است.

دکتر سید منصور کشفی اضافه کرد: این طرح که از روز ۲۷ اردیبهشت تا عید سعید فطر به مرحله اطلاع رسانی و آموزش این بسیج ملی اختصاص یافته بود پس از ماه مبارک رمضان، به مدت چهار هفته تا ۱۵ تیر سال جاری، مرحله اندازه گیری و ثبت فشارخون افراد بالای ۳۰ سال انجام می شود.

وی افزود: در حال حاضر سامانه ثبت فشارخون به روش خود اظهاری راه اندازی و فعال شده است که تمامی افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی در هر سنی می توانند وارد سامانه شده و پس از مطالعه راهنما، فشارخون خود را در سامانه ثبت کنند.

دکتر کشفی اضافه کرد: از ۱۷ خرداد سال جاری، یک هزار خانه بهداشت، ۵۰۰ مرکز خدمات جامع سلامت و یک هزار مطب پزشک عمومی به عنوان پایگاه پزشک خانواده، پذیرای افراد برای اندازه گیری فشارخون هستند، علاوه بر این پایگاه های موقت در ۷۰ درمانگاه خصوصی، ۵۰ بیمارستان و ۱۱۳ ایستگاه موقت ثابت سیار نیز راه اندازی شده است.


فشار خون


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :