Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256944
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1398 20:52
تعداد بازدید : 190

ایران در حوزه تجهیزات دفاع هوایی به خودکفایی رسیده است

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به تحویل سامانه پدافند هوایی"۱۵ خرداد" گفت: ما در حوزه تجهیزات دفاع هوایی به خودکفایی دست یافته ایم و نقطه گلوگاهی در تأمین تجهیزات پدافندی وجود ندارد.
امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد در جمع کارکنان ستاد این نیرو افزود: امروز در حوزه های مختلف دفاع هوایی اعم از تولید و به کارگیری رادارها و حساسه ها، تجهیزات موشکی و توپخانه ای و آموزش نیروی انسانی مورد نیاز با بهره گیری از توان داخلی و استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و صنعت کشور نیازمندی های پدافند هوایی را به طور کامل تأمین می کنیم.

وی تصریح کرد: سامانه پدافندی" ۱۵ خرداد" از رادار قدرتمندی بهره مند است و می تواند به خوبی با اهداف پیشرفته و بروز مقابله کند و با توجه به بومی بودن هیچ گونه وابستگی فنی برای بهره برداری از آن وجود ندارد.

امیر صباحی فرد افزود: با توجه به پیشرفت حوزه های علمی و صنعتی در کشور و حضور جوانان خلاق و خوش فکر در مجموعه های دانش بنیان نیازهای پدافند هوایی مشخص و به سرعت تأمین می شود.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز یکشنبه از جدیدترین سامانه پدافندهوایی کشور تحت عنوان "۱۵ خرداد" رونمایی کرد و آن را در اختیار یگان های عملیاتی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار داد.

«۱۵ خرداد» که در نوع خود یکی از سریع ترین سامانه های پدافندی از نظر عملیاتی محسوب می شود می تواند در کمتر از پنج دقیقه برای عملیات آماده شده و به طور همزمان تعداد ۶ هدف را شناسایی و ردگیری کند و علیه آنها عملیات شلیک و انهدام را انجام دهد.

این سامانه کاملاً بومی می تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپادهای مهاجم را در برد ۱۵۰ کیلومتر شناسایی و تا برد ۱۲۰ کیلومتر ردگیری کند و توانایی شناسایی اهداف پنهان کار در برد ۸۵ کیلومتر و درگیری و انهدام آن ها را در برد ۴۵ کیلومتری دارد.

۱۵ خرداد که قدرت بالایی در سطوح کنترل، هدایت عملیات و تحرک پذیری دارد، در برد عملیاتی بالا و ناحیه کشندگی گسترده (با اهدافی که در محدوده ارتفاع ۱۵۰ کیلومتر تا ۲۷ کیلومتر و در برد ۷ کیلومتر تا ۷۵ کیلومتر قرار دارند) می تواند درگیر شود.

امکان درگیری مؤثر با اهداف هوایی با قابلیت های آفندی بالا مانند هواپیماهای شناسایی، بمب افکن ها و جنگنده های تاکتیکی از دیگر قابلیت های سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد هستند.

این سیستم مجهز به رادار آرایه فازی با امکان درگیری همزمان با چند هدف و سکوهای پرتاب مستقل است که در آن از موشک صیاد ۳ استفاده می شود.


امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :