Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257134
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1398 21:16
تعداد بازدید : 587

ایران امروز. اسورال / اکبر مظفری . 13

با تولید این دارو در شرکت داروسازی اسوه، انحصار آمریکا در تولید آن شکست. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوری تولید داروی آهن زدایِ تالاسمی است.
بیماری تالاسمی (1) نوعی از کم خونی ارثی است که به صورت صفت مغلوب از والدین به فرزندان منتقل می شود. گلبول قرمز در این نوع بیماری به لحاظ موفولوژی تغییر کرده و طول عمر بسیار کوتاهی می یابد.
هر سال بیش از چهار میلیون کودک در جهان با اختلالات ژنتیکی متولد می شوند که تالاسمی یکی از مهمترین انواع آن است. در ایران بیش از هجده هزار نفر بیمار تالاسمی ماژور نیازمند به تزریق خون وجود دارد.
مهمترین و رایج ترین درمان تالاسمی تزریق خون متراکم و مکرر به بیمار است که معمولا هر 5 - 4 هفته یک بار به میزان20 تا 15 سی سی به ازاءِ هر کیلوگرم وزن بدن تزریق می شود. متعاقب تزریق مکرر سُرم خون، آهن خون افزایش یافته و بیمار دچار هموسیدروز (2) یا رسوب آهن در بالتهای نرم می شود.
هموسیدروز موجب بزرگ شدن قلب و نارسایی آن, اختلال در رشد, اختلال در بروز علایم جنسی ثانویه و اختلال در عملکرد غدد داخلی مانند لوزالمعده شده و به بیماری دیابت و پوکی استخوان می انجامد. برای جلوگیری از عوارض تجمع مزمن آهن در خون از داروهای دفع کننده آهن استفاده می کنند.
فرم تزریقی داروی دفروکسامین (3) با نام تجاری دسفرال (4) تنها داروی تولید شده موثر و رضایت بخش کاهنده آهن است که تنها در آمریکا تولید می شود. این دارو علاوه بر دردناک و طولانی بودن زمان تزریق که هفته ای پنج بار به صورت زیر جلدی با یک پمپ ویژه صورت می گیرد, خطر عفونت پوستی و سیستمیک خونی را به همراه داشته و دارای هزینه ها ی زیادی هست.
در ایران ایده اولیه تولید دارویی برای تسهیل دفع رسوب آهن خون در بیماران تالاسمی, هم زمان با فاز دوم مطالعات بالینی نوع خوراکی آن در آمریکا آغاز شد و در سال 1382 تحقیقات برای دستیابی به فناوری تولید داروی کاهنده آهن در دانشگاه علوم پزشکی تهران کلید خورد و پس از 4 سال مجاهدت علمی و به دست آوردن ماده موثره و پایلوت نیمه صنعتی آن، در تاریخ 4/5/1386 داروی دفراسیروکس (5) با نام تجاری اسورال (6) در بیمارستان میلاد تهران رونمایی شد.
این دارو پس از ارزیابی های فیزیکوشیمیایی و مطالعات هم ارزی زیستی در مقایسه با فرآورده اصلی و کارآزمایی های بالینی, مشابهت اثربخشی و کارآیی آن با نمونه خارجی به اثبات رسید و با قرار گرفتن در فهرست دارویی کشور، روانه بازار دارویی شد.
اسورال جدیدترین داروی کاهنده آهن است که به شکل خوراکی و یک بار در روز مصرف شده و جایگزین داروی تزریقی دسفرال می شود.
با تولید این دارو در شرکت داروسازی اسوه، انحصار آمریکا در تولید آن شکست. ایران جزو معدود کشورهای جهان در فناوری تولید داروی آهن زدایِ تالاسمی است.

1.    Thalassemia
2.    Hemosiderosis
3.    Deferoxamine
4.    Desferal
5.    Deferasirox
6.    Osverl

اسورال


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :