Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257315
تاریخ انتشار : 4 تیر 1398 13:2
تعداد بازدید : 220

روزنامه لبنانی: سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا، ترامپ را مستاصل کرده است

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمان سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور در خاک ایران دست بسته مانده است، زیرا نه به دنبال ماجراجویی نظامی است که بر تبیلغات انتخاباتی اش تاثیر بگذارد و نه می تواند پاسخی دهد که متحدانش را مطمئن سازد.

روزنامه "الاخبار" می افزاید، آخرین چاره ای که به نظر ترامپ در این باره رسید، اعلام تحریم های جدیدی است که برای نخستین بار رهبری ایران و دفتر ایشان و برخی از فرماندهان سپاه را شخصاً شامل می شود.

این گام به اصطلاح "سمبلیک" ترامپ، بیانگر میزان تنگنای آمریکا و محدود بودن گزینه های آن پس از سرنگونی پهپاد این کشور در خاک ایران است، زیرا تحریم های جدید واکنش نهایی است که کاخ سفید تهدید کرده بود آن را عملی خواهد کرد.

** برگه های برنده ایران

راهبرد دفاعی ایران مبتنی بر سه محور اصلی است: نیروی دریایی، موشک های بالستیک و متحدان و دوستان ایران در منطقه.

اشراف ایران به تنگه هرمز که حائز اهمیت راهبردی است و نیز آب های خلیج فارس و دریای عمان این کشور را به یک قدرت در این منطقه تبدیل کرده است؛ بنابراین تسلط دریایی بسیار زیاد اولویت دائمی فرماندهان نظامی ایران بوده، زیرا این موقعیت ضمن فراهم کردن امکان تأثیرگذاری گسترده بر اقتصاد جهانی برگه های قدرت زیادی در اختیار ایران قرار می دهد.

ایران امروز سلاح های زیادی از جمله زیردریایی و تعداد زیادی قایق های تندرو در اختیار دارد که بنابر آمار موجود بالغ بر ۸۸ قایق است. با در نظر گرفتن این موارد می توان به نظریه نظامی نیروی دریای ایران پی برد، زیرا در اختیار داشتن این تعداد قایق متوسط و کوچک حاکی از این است که ایران از نبردی که در اواخر دهه هشتاد با ناوگان پنجم آمریکایی داشت، تجربه کسب کرده است.

اکنون دکترین نظامی نیروی دریایی ایران مبتنی بر استفاده از جغرافیا و شیوه مبارزه متفاوت از دشمن است و از این شیوه برای مبارزه با نیرویی که از نظر تکنولوژی برتری دارد، مانند ناوگان آمریکا استفاده می کند.

به هر حال آب های خلیج فارس و تنگه هرمز برای نبرد دریایی مزایای زیادی به ایران می بخشد، زیرا تهران معتقد است که می تواند در این آب های محصور شده با استفاده از سامانه سلاح های کوچک و متحرک بر دشمن غالب شود.

در طول سال های گذشته نیز نیروی دریایی ارتش و سپاه ایران توانمندی های خود را در چهار بخش اصلی گسترش داد که عبارتند از کشتی های هجومی و قایق های کوچک، مین های دریایی، زیردریایی های سبک و موشک های کروز ضد کشتی.


تنگه هرمز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :