Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257560
تاریخ انتشار : 13 تیر 1398 1:8
تعداد بازدید : 155

نقش موثر ایران در نشست اوپک و قیمت جهانی نفت

نقش آفرینی ایران در یکصد وهفتاد و ششمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تمدید کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک و متحدان غیراوپکی برای یک دوره ۹ ماهه دیگر و معافیت ایران، لیبی و ونزوئلا از این توافق، قیمت نفت را در بازارهای جهانی صعودی کرد.

پیش از این ۱۴ عضو اوپک در یکصدوهفتاد و پنجمین نشست این سازمان در وین، تولید خود را ۸۰۰ هزار بشکه و متحدان غیراوپکی هم همسو با این توافق، تولید خود را ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند و این تصمیم بار دیگر در آخرین نشست اوپک در وین تمدید شد.

در آخرین نشست اوپک کشورهای عضو این سازمان بر ادامه کاهش تولید نفت توافق کردند و تلاش وزیر نفت ایران اجازه نداد برخی از کشورهای عضو اوپک از جمله عربستان تولید خود را افزایش دهند.

با تمدید توافق اوپک حداقل تا ۹ ماه آینده مبنی بر کاهش تولید، قیمت نفت روند صعودی یافت و قیمت شاخص نفت خام برنت به بیش از ۶۵ دلار و ۲۳ سنت افزایش پیدا کرد و همزمان با آن، قیمت شاخص دبلیوتی آی آمریکا نیز به ۵۹ دلار و ۱۸ سنت رسید.

همزمان با این تصمیم وزیران نفت کشورهای عضو اوپک، " الکساندر نواک " وزیر انرژی روسیه اعلام کرد کشورهای غیرعضو اوپک با تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت به مدت ۹ ماه دیگر موافقت کردند، تصمیمی که به احتمال زیاد " دونالد ترامپ " رئیس جمهوری آمریکا را خشمگین خواهد کرد، زیرا او بارها از عربستان و برخی دیگر از اعضای اوپک خواسته بود، برای کاهش قیمت نفت تلاش کنند.

هرچند که در این نشست مقرر شد که نشست وزارتی بعدی اعضای اوپک و اعضای غیراوپک در روز ششم دسامبر (۱۵ آذر ماه سال جاری) در وین، پایتخت اتریش برگزار شود، اما با توجه به تحولات اخیر و دورنمای بازار و با توجه به ابهام های عمده و پیامدهای آن در بازارجهانی، حفظ کاهش تولید نفت اوپک، همچنان بر قیمت نفت و مسایل پیچیده حفظ توازن آن در بازار تاثیرگذار است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پس از نشست اوپک در گفت و گو با شبکه سی ان ان تاکید کرد: ایران در این نشست، تضمین هایی را که می خواست به دست آورد.

«بیژن نامدار زنگنه» تصریح کرد: طبق رویه و سنتی که در اوپک وجود دارد اگر اوپک توافق بکند باید با اجماع باشد، سپس آن را به غیراوپک ارائه می کند تا تأیید کند و ما درباره این مساله و سازوکار آینده آن تصمیم گیری و توافق کردیم.

وزیر نفت با بیان اینکه ما درباره قدرت زیاد عربستان و روسیه و احتمال بی اهمیت شدن اوپک، نگران نیستیم، اظهارداشت: من باور دارم حتی اگر آمریکا به ما ملحق شود، من از آن استقبال می کنم و اگر تولیدکنندگان نفت با هم همکاری کنند، من هیچ نگرانی درباره آن ندارم.

زنگنه افزود: روسیه برای ما مهم است که به ما ملحق شود و همکاری داشته باشد، به ویژه در شرایط دشوار، ما به روسیه نیاز داریم. در دوران وزارتی من در گذشته بارها به روسیه سفر کرده ام تا آنها را قانع کنم با اوپک همکاری کنند و اکنون که آنها پذیرفته اند و این یک فرصت خوبی برای تثبیت بازار و کاهش تنش ها است.

وزیر نفت بیان کرد: تحریم ها به ایران فشار می آورند، اما این مساله به این معنا نیست که ما فشار را می پذیریم و تحت فشار با آمریکا مذاکره می کنیم. اگر آمریکا می خواهد شرایط را تغییر دهد، باور دارم که آنها باید تحریم ها را رفع کنند و آنگاه، همان طور که امروز بارها گفتم، آنها شاهد تغییرات بسیاری در شرایط فعلی خواهند بود.

زنگنه در پاسخ به خبرنگار بلومبرگ نیز گفت: بی‎تردید، تحریم‎ها تأثیری منفی بر اقتصاد ما داشته است، اما این به آن معنا نیست که ما در برابر این تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی که آمریکا به ایران تحمیل کرده است، مقاومت نکنیم. ما مقاومت می‎کنیم و شب ‎و روز تلاش می‎کنیم تا راه‎هایی بیابیم که تحریم‎ها را دور بزنیم و نفت خود را صادر کنیم.

وزیر نفت اظهارداشت: متاسفانه بازار نفت جهان از سوی آمریکا مورد دستکاری قرار گرفته است و این مشکل ما نیست؛ این مشکلی است که از سوی آمریکا به ما تحمیل شده و این موضوع من را وادار می‎کند چیز زیادی نگویم تا منافع ملی کشور خود را حفظ کنم ولی در هر صورت باید نفت ایران صادر شود.

زنگنه امروز در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه مهمترین تاثیر مواضع ایران در نشست اخیر اوپک در منشور همکاری این سازمان با غیر اوپک نمایان شد، تاکید کرد: تغییرات مهمی از نظر مفهومی در این منشور اتفاق افتاد و به نظرم دیگر برای اوپک تصمیمی از بیرون گرفته نمی شود.

وزیر نفت: اظهارداشت: مهمترین هدف ایران در نشست یکصد و هفتاد و ششم اوپک، حفاظت از موجودیت اوپک بود که انهم عملی شد.

وی با اشاره به اینکه اوپک سازمانی است که تصمیمات خود را با اجماع می گیرد، ادامه داد: از همین رو تصمیمات نباید از بیرون به این سازمان ابلاغ شود بلکه اگر قرار است تصمیمی گرفته شود باید توسط خود اعضای اوپک باشد زیرا این فرآیند ۶۰ ساله در تاریخ اوپک بوده است.

وزیر نفت افزود: با این حال اخیراً روال هایی خارج از اساسنامه اوپک انجام می شد که موجب نگرانی اعضای اوپک بود، اگرچه بعضی از اعضای اوپک مطالب خود را علنی نکردند، اما ایران این موارد را با صراحت بیان کرد که در اجلاس وزیران نیز بسیار تاثیرگذار بود.

برخی از کارشناسان حوزه نفت معتقدند: وزیرنفت ایران با بیش از ۱۴ سال حضور در عرصه نفت جهانی، با سابقه ترین وزیر کشورهای عضو اوپک است و تاکنون به خوبی قدرت ایران را در مسایل بین المللی به نمایش گذاشته و نشان داده ایران را نمی توان در مسایل جهانی و تاثیر آن در تصمیمات سازمان اوپک نادیده گرفت همچنان که در آخرین نشست اوپک نیز ما شاهد موفقیت این وزیر ایرانی بودیم.


اوپک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :