Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257565
تاریخ انتشار : 13 تیر 1398 23:12
تعداد بازدید : 126

بزرگترین نهالستان گردوی خاورمیانه افتتاح شد

بزرگترین نهالستان و زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده گردو در خاورمیانه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تویسرکان بزرگترین نهالستان و زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده گردو در خاورمیانه، پیش از ظهر امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان به بهره برداری رسید.

سرپرست فرمانداری تویسرکان در آئین بهره برداری از این نهالستان گفت: زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده گردو در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان با برخورداری از 12 هزار هکتار وسعت و در سه بخش خزانه، باغ مادری و گلخانه در خاورمیانه بی نظیر است.

سید رسول حسینی اظهار داشت: در سال های گذشته، افت ناگهانی دمای هوا و سرمای شدید بارها خسارات سنگینی را به باغ های گردوی تویسرکان که در مقابل سرمای بهاره مقاوم نبودند وارد کرده اما این نهالستان، گردوی مقاوم در برابر سرما تولید می کند.

وی افزود: شهرستان تویسرکان از سوی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان شهرستان آزمونه برای اجرای طرح اصلاح باغ های گردو در نظر گرفته شده و اکنون طرح سرشاخه کاری، پیوندزنی و اصلاح باغ های گردو با قوت در سه هزار هکتار از باغ های این شهرستان در حال اجرا است.

حسینی با بیان اینکه تولید زنجیره کامل نهال گواهی شده کشور با تولید رقم "چند لر" در واقع علاوه بر افزایش مقاومت درختان گردو در برابر سرما، سطح کمی و کیفی تولید گردوی تویسرکان را افزایش می دهد ابراز کرد: این نهالستان علاوه بر شهرستان تویسرکان، توانایی تأمین پیوندک های گواهی شده سراسر نقاط کشور را دارد و تویسرکان را به مرجع تولید پیوندک های گواهی شده گردو در کشور تبدیل می کند.

وی تصریح کرد: بهره برداری از این نهالستان همچنین گام بزرگی در راستای ثبت جهانی گردو و پویایی حوزه اقتصاد شهرستان تویسرکان نیز به شمار می رود.

حسینی گفت: برای بهره برداری از زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده گردو در روستای مراد آباد تویسرکان تا کنون و در مجموع اعتباری افزون بر 12 میلیارد تومان هزینه شده است.


نهالستان گردو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :