Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257794
تاریخ انتشار : 24 تیر 1398 23:0
تعداد بازدید : 58

دویچه وله: یهودیان ایران در آرامش و آزادی زندگی می کنند

شبکه خبری دویچه وله آلمان در گزارشی با بیان اینکه یهودیان ایران در آرامش و آزادی زندگی می کنند، افزود: برخلاف آلمان، اماکن متعلق به یهودیان در ایران نیازی به مراقبت و نگهبانی از سوی پلیس ندارند.

این گزارش که به قلم «یان اشنایدر» خبرنگار آلمانی و پس از سفر وی در زمستان گذشته به ایران تهیه شده، از ایران به عنوان میزبان بزرگترین اقلیت یهودیان خاورمیانه نام برده می شود.

در این گزارش آمده است: یهودیان ایران بدون هیچ محدودیتی به انجام مراسم و مناسک دینی خود می پردازند و همانند مسلمانان ایرانی از تمامی حقوق شهروندی برخوردار هستند.
این در حالیست که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، جمهوری اسلامی اقلیت های دینی را به رسمیت شناخته و آنها می توانند نمایندگان خود را به پارلمان این کشور بفرستند.
هر چند با سقوط نظام شاهنشاهی در ایران، اسرائیل به یکی از دشمنان این کشور تبدیل شد اما مقامات مذهبی و سیاسی ایران گفته اند که هیچ مشکلی با یهودیان ندارند بلکه مشکل آنها با رژیم اسرائیل است.
همانطور که امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفته است، از دیدگاه ایران، یهودیان این کشور هیچ ارتباطی با صهیونیست ها ندارند.
گزارش دویچه وله تاکید می کند که یهودیان هزاران سال است بدون هیچ مشکلی در ایران زندگی می کنند و برخلاف فضای ضدیهودی که در کشوری مانند آلمان وجود دارد، اماکن دینی و مراکز متعلق به یهودیان نیازی به مراقبت شبانه روزی و نگهبانی از سوی پلیس ندارند.
بر این اساس تا کنون هیچ اقدام ضدیهودی در ایران دیده نشده و حتی یک مورد حمله به این مراکز ثبت نشده است.
به نوشته خبرنگار آلمانی، یهودیان با وجود تبلیغات منفی که در مورد ضدیهودی بودن ایران انجام می گیرد، از وضعیت خود در ایران خشنود بوده و از آزادی که در این کشور دارند، لذت می برند.
این در حالیست که با وجود تلاش دولت های اروپایی برای کاستن از میزان یهودستیزی در میان شهروندان خود، همچنان روحیات سامی ستیزی و حملات علیه افراد و مراکز یهودی در این کشورها در حال افزایش است.
هر چند بحث یهودی ستیزی در آلمان با توجه به پیشینه تاریخ معاصر این کشور بیشتر از هر مورد دیگری درشت تر مطرح می شود، اما مقامات این کشور همچنان نگران رویکردهای ضدیهودی در بین جوانان هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :