Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257795
تاریخ انتشار : 24 تیر 1398 23:3
تعداد بازدید : 64

پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه های علمی و فنی رونمایی شد

پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه های علمی و فنی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با ۲۱۰ هزار اصطلاح رونمایی شد.

اصطلاح نامه گنجینه ای از واژه هاست که افزون بر نظم الفبای مانند فرهنگ ها دارای سامانه شبکه ای و مفهومی میان واژه های یک یا چند رشته از دانش بشری است.

این سامانه مفهومی با چند گونه پیوند میان واژه ها در سازماندهی و بازیابی اطلاعات واکاوی اطلاعات و علم سنجی برنامه ریزی آموزشی و مانند آنها کاربردهای بسیار دارد و در ساخت آنتولوژی (هستان شناسی) به مثابه ابزاری برای وب معنایی، پیش نیازی کلیدی و بی مانند است.

در اصطلاح نامه ها، واژه ها ساختار می یابند و مفهوم ها با اصطلاح بیان و به گونه ای چیده می شوند که پیوند میان آنها، آشکار و روشن اصطلاح های مرجع با سرمدخل هایی برای مترادف آیا شبه مترادف ها همراه باشند

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) کار روی نگارش اصطلاح نامه ها را از سال ۱۳۵۰ با دست نامه (قواعد و قراردادهای ساختن اصطلاح نامه) آغاز کرد و در سال ۱۳۷۵ اصطلاح نامه خود را با نام (اسپاینز: نظام مبادله اطلاعات علمی و فنی) به چاپ رساند. در سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۶ نیز نگارش اصطلاح نامه دو زبانه فارسی انگلیسی فراگیر در حوزه های گوناگون علم و فناوری مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم زیستی، علوم زمین، مهندسی و کشاورزی با بیش از یکصد هزار واژه انجام شد.

در تابستان امسال، بیش از ۹۰ هزار واژه دیگر به واژه های پیشین در اصطلاح نامه ها اضافه شد، قرابت معنایی میان آنها گسترش و بهبود یافت و نسخه دوم پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه ها نیز با امکانات بسیار در نشانی ESN.IRANDOC.AC.IR رونمایی شد.

دستاورد این خدمت ایرانداک هم اکنون به ۱۶ اصطلاح نامه کشاورزی، علوم کشاورزی، قانون مدنی ایران، قانون آئین دادرسی مدنی، فنی و مهندسی، ریاضی، شیمی جامع، مدیریت بحران ارتقای بهداشت، علوم زیستی، فنی و مهندسی، شیمی فرهنگستان، آموزش شیمی، علوم زمین و فیزیک با ۲۱۰ هزار اصطلاح (توصیفگر و غیر توصیفگر) رسیده و در سامانه های روزآمد در دسترس همگان است.

آئین رونمایی از اصطلاح نامه های علمی و فنی، امروز ۲۴ تیرماه با حضور مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :