Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258045
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1398 12:57
تعداد بازدید : 488

ایران امروز. موشک ماهواره بر سفیر / اکبرمظفری . 15

در ایران ساخت موشک هایی با برد کوتاه در زمان جنگ آغاز شد و به مرور زمان مسیر توسعه و شکوفایی را پیمود، اما طراحی نخستین موشک ماهواره بر در سال 1381 کلید خورد و پس از 6 سال جهاد علمی، دانش تولید آن بومی سازی گردید.
موشک ماهواره بر، پرتابگری است که ماهواره و محموله های فضایی را در مدار زمین قرار می دهد. در ایران ساخت موشک هایی با برد کوتاه در زمان جنگ آغاز شد و به مرور زمان مسیر توسعه و شکوفایی را پیمود، اما طراحی نخستین موشک ماهواره بر در سال 1381 کلید خورد و پس از 6 سال جهاد علمی، دانش تولید آن بومی سازی گردید.
پس از تولید  موشک ماهواره بر، برای ورود به عرصه فضا و به منظور دستیابی به نتایج عملکرد برخی از زیرسیستم های مرتبط با موشک های ماهواره بر، اولین موشک کاوشگر ایرانی با نام کاوشگر ـ 1 در تاریخ 15/11/1386 به فضا پرتاب شد و بر عملکرد زیرسیستم های مد نظر متخصصان صحه گذاشت.
پس از انجام این آزمایش و حصول اطمینان از عملکرد صحیح زیرسیستم ها، موشک ماهواره بر سفیر آماده پرتاب شد و در تاریخ 15/11/1387 ماهواره امید را در مدار پایین زمین، مداری بیضوی با حضیض 250 کیلومتر و اوج 400 کیلومتر قرار داد. پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید، بازتاب گسترده ای یافت و قدرت های فضایی جهان را به حیرت واداشت.
سفیر در ادامه ماموریت های خود، به ترتیب ماهواره های سنجشی رصد، نوید و فجر (1) را در مدار پایین زمین قرار داد و بدین وسیله نام ایران را در باشگاه فضایی جهان ثبت کرد. سفیر اولین موشک ماهواره بر ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که بیش از 10 هزار قطعه در اجزا و زیرسیستم های مختلف آن اعم از موتور، هدایت و کنترل به کار رفته است.
این موشک 22 متر طول، 25/1 متر قطر و 26 تن وزن داشته و برای قرار دادن ماهواره های سبک در مدار پایین زمین طراحی شده است. سفیر در دو نسل 1ـ آ و 1ـ ب ساخته شده که نسل 1ـ ب آن پیشرفته تر از نسل های قبلی بوده و از موتورهای قوی تری بهره می برد. نیروی پیشران سفیر 1ـ ب از 32 تن به 37 تن افزایش یافته و از قابلیت حمل محموله هایی تا 50 کیلوگرم به مدار بیضوی با حضیض 230 کیلومتر و اوج 450 کیلومتر برخوردار است.
در ساخت پرتابگر سفیر صنایع متعددی مانند بخش طراحی و تحقیقات برای طراحی کلان موشک، صنایع موتور برای ساخت موتورهای مرحله اول و دوم، صنایع سازه برای تولید سازه های فضایی، صنایع تجهیزات پرتاب برای تولید تجهیزات حمل و آماده سازی پرتاب، صنایع هدایت کنترل برای تولید مجموعه الکترونیکی، صنایع سوخت برای تولید سوخت موشک، صنایع تولید سنسورهای شتاب و سرعت به کار گرفته شدند. ایران نهمین (2) کشور سازنده موشک ماهواره بر در جهان است.

موشک سفیر

1.    .... تاریخ های هر پرتاب بیاید کافی است (((تذکر)))
•    ماهواره رصد / پرتاب 25/3/1390
•    ماهواره نوید / پرتاب 14/11/1390
•    ماهواره فجر / پرتاب 13/11/1393

2...
•    شوروی
•    آمریکا
•    فرانسه
•    ژاپن
•    چین
•    انگلستان
•    اروپا
•    هندنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :