Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258711
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1398 1:11
تعداد بازدید : 100

عزت امروز تشیع بی نظیر است

معاون، فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، گفت: در ۴۰ سال گذشته تقریبا همه مؤلفه های سیاسی- اجتماعی زمان اهل بیت(ع) از جمله مبارزه با تحریف، جنگ مسلحانه، جنگ روانی و اقتصادی را تجربه کرده ایم اما عزتی که امروز تشیع دارد در هیچ برهه تاریخی نداشته است.

 گزارش روز سه شنبه نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام و المسلمین «محمدمهدی صالحی» با تأکید بر اینکه از وظایف امروز ما این است که اهل مبارزه فرهنگی بوده و دغدغه های اجتماعی، اولویت اول ما باشد، افزود: در این ۴۰ سال که از انقلاب اسلامی می گذرد، تقریبا همه مؤلفه های سیاسی اجتماعی زمان اهل بیت(ع) از جمله مبارزه با تحریف، جنگ مسلحانه، جنگ روانی و اقتصادی را تجربه کرده ایم، اما عزتی که امروز تشیع دارد در هیچ برهه تاریخی نداشته است.

وی تصریح کرد: اکنون که در یک هماورد و پیچ تاریخی سرنوشت ساز هستیم، نمی توان صرف اینکه حاکمیت دینی برقرار است، بی توجه بوده و از خود سلب مسئولیت کنیم. عنصر دینی جریان ساز و اثرگذار امروز، جوان مؤمن، متدین و انقلابی است.

معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به روح واحد حاکم بر زندگی ۲۵۰ ساله اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: شرایط سیاسی اجتماعی اهل بیت(ع) در این ۲۵۰ سال شباهت بسیاری با شرایط انقلاب اسلامی دارد؛ بر این اساس، آگاهی از راهبردهای ایشان در آن زمان برای ما بسیار راهگشا خواهد بود.

حجت الاسلام صالحی در تبیین سیر زندگی اهل بیت(ع) پس از واقعه کربلا تصریح کرد: امام سجاد(ع) به عنوان اولین امام طراحی کننده سیاست های اهل بیت(ع) بعد از امام حسین(ع)، حتی ۲۰ شیعه مطیع و پارکاب نداشتند، لذا با تبیین معارف در قالب دعا، نهضت فرهنگی را آغاز کردند که در زمان امام باقر(ع) زمینه یک نهضت فکری وسیع را فراهم کرد.

مبارزه فرهنگی با جهت گیری انقلابی

وی درباره راهبردهای اثرگذاری جامع و پرقدرت امام باقر(ع) که حتی علمای فرهیخته مکاتب مختلف را جذب کرده بود، اظهارداشت: نخستین راهبرد حضرت، مبارزه با تحریف بود که دستاویز معاندان برای قلب اسلام ناب ظلم ستیز به اسلام سکولار قرار گرفته بود و این شبکه وسیع تحریف معارف دینی، از زمان پیامبر(ص) تا زمان حال همواره وجود داشته است.

معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: امروز عجیب ترین تحریف ها و تفسیرها از اسلام در داعش متجلی شده است، به حدی که هر کلیدواژه مقدسی را که انگیزه فعالیت اجتماعی به یک مسلمان می دهد، مصادره کرده و از همه ابزارهای شست و شوی فکری استفاده کرده اند.

حجت الاسلام صالحی مقابله با جریان تحریف در داخل و خارج را از مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: یک نمونه داخلی از تحریف در زمان ما این است که برخی چهره های اجتماعی که می توانند سرمایه اجتماعی داشته باشند، رسانه را ابزار قرار داده و با تطمیع، تحریف یا تغییر محاسباتی، چنان افکار عمومی را در خدمت می گیرند که مرجعیت عمومی یافته و دین از زبان آن ها تفسیر شود.

وی با یادآوری اینکه بهره مندی از قدرت و حاکمیت، ضریب نفوذ یک فکر در جامعه را افزایش می دهد، افزود: حکومت اموی کاملا تفکرات مردم را تغییر داده و آنقدر زمینه تحریف فراهم شده بود که وقتی آیه شریف «اطیعوالله و اطیعوالرسول و...» که جزء آیات راهبردی قرآن کریم است، در معرض تفسیر غلط دین قرار گرفت (هر که به قدرت برسد ولو از فاسدترین راه ها، اولوالامر است)، جامعه به راحتی آن را پذیرفت.

خودسازی بدون رویکرد انقلابی حاصلی جز بردگی استعمار ندارد

معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ادامه داد: در چنین جامعه ای که مقیاس های اساسی اش دچار تغییر شده است، هر چه به احکام و خودسازی پرداخته شود، جز بردگی در برابر استعمار، حاصلی ندارد. از این رو رهبرمعظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب از تعبیر «خودسازیِ ناظر به جامعه سازی» استفاده می کنند که خروجی آن، عنصر تاثیرگذار اجتماعی است.

حجت الاسلام صالحی خاطرنشان کرد: مبارزه امام باقر(ع) در برابر تحریفات نیز یک مبارزه فرهنگی با جهت گیری انقلابی بود، به گونه ای که با ظلم و فساد و طاغوت سازش نداشت؛ نه فقط بیان احکام و معارف. به همین دلیل بود که جامعه ای که در زمان امام سجاد(ع) حتی ۲۰ شیعه پارکاب نداشت، به جامعه ای تبدیل شد که صدها نفر در مسجد منتظر تفاسیر و تعالیم امام باقر(ع) می نشستند.

شبکه سازی اجتماعی

وی، تشکیلات سازی را دومین راهبرد امام باقر(ع) در کنار مبارزه فرهنگی دانست و گفت: ایشان اولین امامی هستند که شفاف و هوشمندانه به شبکه سازی اجتماعی پرداختند. در دنیای پیچیده امروز نیز بدون هم افزایی، نمی توان کاری از پیش برد.

معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به سابقه شبکه سازی علما در پیش از انقلاب اشاره کرد  و گفت: رهبر معظم انقلاب، پیش از پیروزی انقلاب، حتی در آموزش قرآن هم تشکیلات داشتند و شبکه ها را حتی سه نفره یا پنج نفره تشکیل می دادند، اما همین سه یا پنج نفر خود را مرکز عالم می دانستند و معتقد بودند از همین حلقه های ۵نفره می شود دنیا را اداره کرد.

حجت الاسلام صالحی با تأکید براینکه قدرت و همه سرمایه های سیاسی اجتماعی باید در خدمت رشد و تعالی بشر باشد، گفت: در عین حال نباید منتظر حمایت حاکمیت و وزارتخانه ها ماند؛ امروز ما مشابه زمان امام باقر(ع) دو وظیفه عمده برعهده داریم؛ آموزش نیروهای انقلابی و  کار شبکه ای اثرگذار ناظر به مسائل اجتماعی.

امیدبخشی به جامعه

حجت الاسلام صالحی، امیدبخشی به جامعه را سومین راهبرد امام باقر(ع) معرفی و اظهارداشت: بعد از فاجعه حره و قتل عام چندهزار نفره، جامعه دچار شوک های عمومی شده و ناامیدی در آن موج می زد؛ گرچه امروز هم برخی واقعیات ناگوار وجود دارد، ولی رسانه ها نباید نقاط قوت و امید را نادیده بگیرند، چرا که در واقعیت ها ما پیروز هستیم.

وی در ادامه به برخی دستاوردهای علم و فناوری در کشور اشاره و تصریح کرد: امروز اگر آمریکا با یک میلیون و ۶۰۰هزار دلار هزینه در نانو، رتبه نخست را دارد، ما با ۱۴۰۰ دلار سرمایه گذاری در این صنعت، چهارمین هستیم و در برخی زمینه ها صادرات هم داریم.

در جنگ روایت ها آسیب پذیر هستیم

معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با تأکید بر اینکه امروز دشمن با بهره گیری از ابزار رسانه و به منظور تغییر در ادراک ها و محاسبات ما، جنگ روایت ها را به راه انداخته و در واقعیت ها حرفی برای گفتن ندارد، افزود: ما در این بخش آسیب پذیر هستیم، لذا گاهی متأثر از روایت های غلط، ناامید و افسرده می شویم.

حجت الاسلام صالحی خاطرنشان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب بر تشکیل دولت جوان تأکید دارند بدین معناست که جوانان باید در تصمیم سازی دولتمردان در فرآیندهای اجتماعی موثر باشند. اینکه امروز دچار ضعف اقتصادی هستیم به دلیل کنار گذاشتن مردم در این عرصه است.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد مقام معظم رهبری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :