Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258713
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1398 1:19
تعداد بازدید : 99

اشتغال بیش از ۷۲ هزار نفر در صنعت فرش دستباف آذربایجان غربی

سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: ۷۲ هزار و ۳۲۱ نفر در حوزه فرش دستباف این استان مشغول فعالیت هستند.

اسد درویشی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این افراد در  ۲۲۴ کارگاه قالی بافی غیر متمرکز و ۶ کارگاه متمرکز در استان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی با تولید سالانه ۲۸۹ هزار مترمربع فرش دستباف یکی از قطب های فرش در کشور به شمار می رود.

وی بیان کرد: در راستای توسعه و حمایت از بافندگان فرش دستباف آذربایجان غربی تا کنون ۴۷۰ طرح قالی بافی برای بهره مندی از تسهیلات مشاغل خانگی بانک های عامل معرفی شده است.

سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: ۳۲ هزار و ۸۵۰ میلیون ریال برای این طرح ها تسهیلات پرداخت می شود.

درویشی افزود: در راستای تسهیل زمینه صادرات و بازاریابی برای فرش دستباف در بازارهای داخلی و خارجی کنسرسیوم ویژه ای با حضور فعالان حوزه فرش تحت نظارت شرکت شهرک های صنعتی این استان تشکیل می شود.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح امکان حضور بافندگان فرش آذربایجان غربی در نمایشگاه ها و بازارهای خارج از کشور و نیز حضور فعالان این بخش در هیات های تجاری و همچنین تاسیس دفاتر تجاری بازاریابی و فروش فرش دست باف در خارج از کشور مهیا می شود.

شهرت فرش این منطقه به لحاظ زیبایی، نقش و کیفیت مواد اولیه در جهان بی نظیر است و انواع فرش های دستباف در طرح های قبا، ماهی، نقشه، افشار و فرش تمام ابریشم توسط فعالان این بخش در استان تولید و روانه بازار می شود.

فرش های ریز ماهی خوی و افشار تکاب در شمال و جنوب استان در سال ۱۳۸۹ ثبت ملی شده و فرش بافته شده در خوی نیز طی سال ۱۳۹۲ نیز به ثبت جهانی رسیده است که این امر جایگاه استان در صنعت فرش کشور را نشان می دهد؛ طرح ریز ماهی و افشار در بازارهای داخلی و جهانی از متقاضی زیادی برخوردار است.

شهرستان های تکاب و خوی مهمترین قطب های تولید فرش استان بوده و در کنار آن ها فرشبافی در شهرهای بوکان، شاهین دژ، میاندوآب، مهاباد و ارومیه نیز رواج دارد.

فرش دست بافت این استان به دلیل جایگاه ویژه ای که از گذشته تاکنون داشته است، می تواند در جهت توسعه صادرات در منطقه نقش مهمی داشته باشد.

undefined


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :