Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258715
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1398 8:49
تعداد بازدید : 56

صنعت فضا؛ از حوزه اقتدار تا زیرساختی برای توسعه کسب وکارها

رئیس سازمان فضایی ایران ضمن تاکید بر تعامل بیشتر رسانه با حوزه فضایی گفت: در یک دهه گذشته، حوزه فضا علاوه بر حوزه اقتداری به حوزه جذابی مانند حوزه اقتصادی تبدیل شده و تا ۲۰سال آینده نیز این روند ادامه دارد، فضا به زیرساخت برای توسعه کسب و کارها تبدیل شده است.

مرتضی براری عصر سه شنبه به مهمانی ایرنا آمد و در دیدار با سید ضیاء هاشمی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه ایرنا مادر تمام خبرگزاری ها و رسانه های کشور است و باید از ظرفیت این رسانه برای توسعه صنعت فضایی استفاده کرد، گفت: در سازمان فضایی ایران سه قلمر داریم؛ کره زمین، هوا که ۸۲ کیلومتر از زمین ارتفاع دارد و دیگری فضا.

وی ادامه داد: در شش دهه گذشته همواره حوزه فضا به حوزه اقتداری کشورها گره خورده بود، ۱۵ روز قبل ما مراسمی به مناسبت پنجاهمین سالگرد فرود انسان به کره ماه برگزار کردیم، «کندی» (رئیس جمهور آمریکا) در سال ۱۹۶۱، هجده و نیم میلیارد دلار معادل ۴.۵ درصد (GDP) تولید ناخالص داخلی کشورش را به منظور بودجه تسخیر ماه در نظر گرفت. الان هم سیاست های آمریکا به همان سمت می رود و تمام توانش را متمرکز کرده تا سال ۲۰۲۴، یک زن و مرد فضانورد را در کره ماه مستقر و برای سفر به کره مریخ، پایگاه ایجاد کنند.

براری با این مثال ها ضرورت توجه به بخش فضایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در یک دهه گذشته، حوزه فضا علاوه بر حوزه اقتدار دولت ها به حوزه اقتصادی تبدیل شده که بسیار جذاب است و تا ۲۰ سال آینده نیز ادامه دارد.

وی یادآور شد: در تمام کشورهای دنیا یک آژانس فضایی به عنوان متولی حوزه فضا فعالیت می کند، در ایران شورای عالی فضایی داریم که رئیس جمهوری ریاست آن را برعهده دارد، پنج وزیر، رئیس صدا و سیما، رئیس ستاد کل و رئیس سازمان برنامه و بودجه عضو آن هستند و دبیر شورا نیز رئیس سازمان فضایی است، تمرکز برنامه های شورای عالی بر چهار محور سیاستگذاری، هماهنگی بین دستگاه ها، برنامه ریزی و نظارت بر برنامه های کلان فضایی کشور، قرار دارد.

او با این توضیح که نقشه جامع علمی کشور، بالاترین جایگاه را برای هوافضا قائل شده و سند توسعه فضا را به عنوان اولین سند مورد توجه و تصویب قرار داده است، افزود: ما یک برنامه ۱۰ ساله فضایی داشتیم که از سال ۸۵ آغاز شد و سال ۹۴ به پایان رسید. در این دهه بهترین دانشگاه ها و دانشجویان در این حوزه جذب شدند و در حوزه فضایی در منطقه با اقتدار رتبه اول علمی و فنی هستیم و در دنیا رتبه ۱۱ را داریم.

معاون وزیر ارتباطات یادآور شد: از طرف دیگر ما با پرتاب ماهواره امید جزء نهمین کشور دنیا بودیم که به چرخه کامل فناوری فضایی (شامل ساخت ماهواره، پایگاه پرتاب، پرتابگر، ایستگاه دریافت کنترل، ایستگاه دریافت داده) دست یافتیم، در تمام چهل سالی که از انقلاب می گذرد، حوزه فضایی ایران تحریم بوده و حتی زمان ساخت ماهواره پیام، طرف های خارجی حاضر نشدند در طراحی و نظارت بر ساخت ماهواره به ما کمک کنند.

براری خاطرنشان کرد: در برنامه ۱۰ ساله دوم که برنامه های آن از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۴ تدوین شده است، در نظر داریم چرخه فناوری فضایی که به آن دست پیدا کرده ایم تثبیت شود و اقتدار علمی را به اقتدار صنعتی و اقتصادی تبدیل کنیم، ما باید بتوانیم ماهواره خودمان را در مدار قرار بدهیم. واقعیت این است که بعد از ۴۰ سال هنوز ماهواره خودمان را نداریم که بتوانیم از آن سرویس بگیریم.

رئیس سازمان فضایی ایران در تشریح سه اولویت این سازمان در حوزه توسعه فضایی، گفت: صنعتی سازی زیرساخت های بومی، باز کردن فضا برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و تامین منافع جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی، اولویت های ما را تشکیل می دهد زیرا معتقدیم دولت ها تا یک مرحله به تکنولوژی کمک می کنند اما در ادامه، بازار باید تکنولوژی را طلب کند.

وی با بیان اینکه در دنیا ۷۶ درصد حوزه فضایی در دست بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: زمانی بخش خصوصی در ایران به این سمت حرکت می کند که تقاضا و بازار وجود داشته باشد، ما باید اقتصاد این صنعت را در کشور فعال کنیم، از همین رو مهم ترین سیاست ما در مرحله صنعتی سازی ‍، این است که داده های خود را در دسترس بخش خصوصی قرار بدهیم تا برای کارهای زیرساختی ساخت ماهواره از آن کمک بگیرند.

براری تصریح کرد: تاکنون تمام کارهای مربوط به ماهواره در دانشگاه ها انجام می شد اما الان به سمت بخش های خصوصی رفته ایم تا از این فرصت برای توسعه بازار صنعتی استفاده کنیم.

او به فرآیند پرتاب ماهواره پیام اشاره کرد و گفت: چند سالی بود پرتاب ماهواره نداشتیم، سال گذشته با دستور رئیس جمهوری این اجازه صادر و ماهواره شریف و پیام پرتاب شد، خوشبختانه به توفیقات خوبی در این عرصه دست یافته ایم.

رئیس سازمان فضایی ایران به برخی نیازهای زیرساختی در حوزه تولید و پرتاپ ماهواره اشاره کرد و گفت: برای پرتاب های بالای ۵۰۰ کیلومتر نیاز داریم تا تست خلا موتور را روی زمین انجام بدهیم، آخرین ماهواره ای که پرتاب کردیم در مدار ۲۵۰ کیلومتری بود و عمر یک ماهه داشت اما وزن ماهواره پیام، بیش از دو برابر آن بود، فاصله از ۲۵۰ به ۵۰۰ کیلومتر رسید، ماندگاری نیز ۱۶ برابر افزایش پیدا کرد. این ماهواره تا ۵۰۴ کیلومتری رفت، چند ثانیه کم آوردیم و نتوانستیم آن را به مدار تزریق کنیم و به خاطر افزایش دمای پیش بینی نشده، این پروژه با مشکل جدی روبه رو شد که گزارش آن به صورت شفاف از طرف سازمان فضایی اعلام شد.

وی ابراز امیدواری کرد سه پروژه ماهواره مخابراتی ناهید ۱، ماهواره سنجشی پارس ۱ و سامانه انتقال مداری و ماهواره پارس ۲ به زودی با موفقیت در مدار قرار گیرند.

undefined


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :