Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258721
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1398 9:18
تعداد بازدید : 218

خودروی زرهی رعد دومین خودروی ضدمین و ضدکمین ایران

خودروی زرهی رعد دومین خودروی ضدمین و ضدکمین ایران است که بر اساس نیاز نیروهای مسلح و برای افزایش ضریب حفاظت از جان مرزبانان طراحی و تولید شده است.
گروه امنیتی-دفاعی خبرگزاری تسنیم: صبح امروز و با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دو دستاورد جدید دفاعی رونمایی شد. خودروی تاکتیکی ارس-2 و خودروی زرهی ضد مین و ضد کمین رعد؛ دو دستاورد جدید که توسط متخصصان صنایع دفاع و بر اساس نیازمندی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده اند.

نمونه اولیه خودروی ارس در مرداد ماه سال 1391 رونمایی شد. در ابتدا خودروی ارس 1- به عنوان یک خودوری تاکتیکی فرماندهی و ارتباطی 3.4 تن با موتور 133 اسب بخار ارائه اما بعدا نوع وانت و آمبولانس آن هم ارائه شد.

با توجه به حضور این خودرو در نبردهای اخیر در منطقه به عنوان بخشی از کمک های ایران به جبهه مقاومت، به نظر می رسد ایرداتی که ارس در حوزه رزم با آن مواجه بوده است در خودوری ارس-2 برطرف شده باشد. در خودروی ارس-2 که امروز رونمایی شد، همان پلتفرم اصلی ارس یک حفظ شده اما سعی شده تا در برخی جهات هم این خودرو ارتقا یابد.

به گفته وزیر دفاع، خودوری ارس -2 در حوزه توان و گشتاور، نسبت توان به وزن، در حوزه موتور، شعاع عملیاتی، مصرف سوخت، استاندارد آلایندگی، شتاب، قابلیت حمل بار و قابلیت نصب سلاح پیشرفت های چشمگیری داشته است.

این بدان معنا است که خودروی ارس -2 برای حرکت در زمین های ذوعارضه و صعب العبور و توان حمل تسلیحات سنگین تر و میزان مهمات بیشتر و همچنین تحرک در منطقه نبرد در مقایسه با خودروی ارس-1 توان بالاتری دارد.

در ارس-2 توان موتور 50 درصد نسبت به ارس -1 افزایش داشته است. همچنین شعاع عملیاتی این خودرو از 600 کیلومتر به 750کیلومتر رسیده است.

خودروی ضد مین و ضد کمین رعد دستاورد دیگری بود که امروز با حضور وزیر دفاع در اصفهان رونمایی شد. چنین خودروهایی که اصطلاحا امرپ نامیده می شوند، خودروهایی با شاسی بلند 4*4 و یا 6*6 هستند و توان حمل نفرات، برجک مسلح، تجهیزات مخابراتی و انواع اخلالگرهای ضد بمب را دارند. این خودروها از بدنه ای با قابلیت مقاوم در برابر بمب های کنار جاده ای مین های ضد خودرو و ضد تانک و همچنین انواع گلوله ها برخوردارند که می تواند از جان نفرات داخل خودرو در برابر حملات تروریستی و کمین ها دفاع کند.

با حضور گروهک های تروریستی در مرزهای شمالغرب و جنوبشرق کشور و اجرای عملیات کمین و همچنین استفاده از مین و بمب های کنارجاده و بعضا عملیات های انتحاری علیه یگان های گشت مرزی نیروهای مسلح، نیاز به وجود چنین خودرویی یکی از ضرورت های اساسی نیروهای مسلح در حوزه مرزبانی بود.

بر همین اساس بود که سال گذشته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از خودروی زرهی طوفان را رونمایی کرد. طوفان یک خودروی زرهی 4*4 با قابلیت مقاومت در برابر انفجار مین و تله های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله های مختلفِ هسته فولادی است.

این خودرو توانمندی عبور از موانع ذوعارضه، قابلیت عبور از کانال آب با عمق 1.5 متر و عبور از موانع عمودی 50سانتی متری را دارا  است و می تواند تا 10 نفر نیرو با خود حمل کند.

حالا با گذشت کمتر از یک سال از رونمایی خودروی طوفان، وزارت دفاع خودروی زرهی رعد را تولید و رونمایی کرده است. امرپ رعد، یک خودروی 6*6 است ضد مین و ضد کمین است که بر اساس شرایط اقلیمی کشور و نیاز روز نیروهای مسلح طراحی شده است.

این خودرو نسبت به طوفان از توان حمل نفرات بیشتر و سرعت بالاتری برخوردار است و توان آن برای حرکت در شیب های تند هم افزایش پیدا کرده است. کف"V" شکل این خودرو موجب می شود تا امواج حاصل از انفجار مین ها به طرفین هدایت شود و در نتیجه این خودرو از توان بهتری برای مقابله با انفجار از کف برخوردار باشد.

همچنین سیستم موتور، انتقال قدرت، وزن عملیاتی، سرعت، قابلیت حمل سلاح خودروی رعد نسبت به طوفان با افزایش روبرو بوده و شعاع عملیاتی آن به 900 کیلومتر افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این  خودوروی رعد در بخش سلاح از یک برجک مسلح به مسلسل 12.7 میلیمتری بهره می برد. همچنین 8 جایگاه در طرفین خودرو برای تیراندازی از داخل به بیرون تعبیه شده است.

با توجه به نیاز بالای یگان های مرزی نیروهای مسلح به چنین خودروهایی انتطار می رود هرچه سریعتر چنین خودروهایی در خط تولید انبوه قرارگرفته و برای بکارگیری به نیروهای مسلح تحویل شوند. چه اینکه از سال گذشته تا کنون نیز خبری مبنی بر تحویل خودروی زرهی طوفان به نیروهای مسلح منتشر نشده است.

رعد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :