Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258871
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1398 21:59
تعداد بازدید : 60

اختصاص منابع مالی جدید برای خرید واگن

معاون شهرداری تهران: منابعی برای تأمین واگن های جدید از محل منابع تبصره ۱۸در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محسن پورسیدآقایی در مراسم افتتاح ایستگاه های بسیج و میدان محمدیه در خط ۷ مترو که امروز با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و پیروز حناچی شهردار تهران برگزار شد، گفت: در زمان تعطیلی خط ۷ در سال ۹۶ بحث های بسیاری مطرح شد، اما در آن زمان به صراحت بیان کردم هیچ دلیلی جز ناامنی و تکمیل نبودن خطوط برای این تصمیم وجود ندارد. قصد سیاسی را نباید در کار مردم دخالت داد و ما از این امر پرهیز میکنیم.
وی با بیان اینکه امروز راه اندازی خطوط مترو با ایمنی کامل و سرفاصله استاندارد قطار ها انجام می شود، ادامه داد: تا قبل از تعطیلی خط ۷ در سال ۹۶، دو هزار میلیارد تومان برای ایجاد آن هزینه شده بود، اما از روزی که مجبور به تعطیلی این خط شدیم تا به امروز هزار میلیارد تومان دیگر هزینه شده است. باید بپذیریم که در کشور درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی با ابرقدرت های اصلی جهان هستیم و در این شرایط توسعه مترو با تکیه بر توان داخلی صورت گرفت.
آقای پورسیدآقایی تصریح کرد: اقدامات زیربنایی در اغلب کشور ها در دوران سخت اقتصادی تعطیل میشود تا کشور امور جاری خود را بگذراند، اما ما باتکیه بر توانایی های داخل کشور توانستیم اقدامات زیربنایی را هم ادامه دهیم.
به گفته معاون شهردار تهران در زمان تعطیلی خط ۷، قطار ها با سرفاصله ۳۵ دقیقه افتتاح شد، اما امروز این سرفاصله ۱۲ دقیقه شده و اقدامات بسیاری برای راه اندازی مجدد آن صورت گرفته است.
آقای پورسیدآقایی با اشاره به اینکه فروردین امسال ۹ کیلومتر از خط ۶ افتتاح شد، تصریح کرد: قرار است هر ماه یک ایستگاه به ایستگاه های خط ۷ اضافه شود.
وی با قدردانی از مدیران دوره قبل شهرداری گفت: اگر آن هزینه ها نبود، امروز نمیتوانستیم شاهد بهره برداری از این خط باشیم و نباید تلاش های یکدیگر را تخریب کنیم.
معاون حملونقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید براینکه از این پس لازم است که تمرکز بیشتری روی ناوگان حمل و نقل عمومی داشته باشیم، افزود: درسال جاری برای توسعه مترو، هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت با موافقت وزارت کشور دریافت کردهایم، اما اوراق مشارکت هرسال را سال بعد می توان به منابع تبدیل کرد. اگر دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی کمک کنند که اوراق مشارکت سال ۹۸ را در همین سال به دست بیاوریم، کمک بسیاری به توسعه خطوط مترو خواهد بود.
به گفته معاون شهردار تهران در صورت تامین بودجه اوراق مشارکت سال ۹۸، رقم مذکور در کنار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان حاصل از فروش اوراق مشارکت در سال ۹۷، امکان سرمایه گذاری بیش از دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی در مترو را فراهم می کند.
آقای پورسیدآقایی با بیان اینکه باید علاوه برمترو به اتوبوسرانی نیز توجه شود، تصریح کرد: وضع امروز اتوبوسرانی، مناسب نیست و اتوبوس ها سنی بیش از ۱۰ سال دارد و باید اتوبوس های نوساز جایگزین شود.
معاون شهردار تهران بیان کرد: در قالب طرح نوسازی که از جانب دولت پیشنهاد شده است، ۱۹هزار دستگاه اتوبوس برای شهر های کشور باید خریداری شود، اما از آنجایی که راهبری این طرح، ملی است سازمان های ذی ربط باید ورود پیدا کنند.
آقای پورسیدآقایی یادآور شد: بعد از گذشت یک سال و نیم از بحث طرح نوسازی هنوز یک دستگاه اتوبوس در قالب این طرح تامین نشده است، درصورتی که رییس جمهور تأکید بسیاری بر اجرای آن دارد.
 
امام؛ مدیرعامل شرکت مترو
 آمادگی برای افتتاح یک ایستگاه در هر ماه 
مدیرعامل شرکت راه آهن تهران و حومه (مترو) گفت: آمادگی داریم از مهر ماه تا پایان امسال هر ماه، یک ایستگاه را در خط 7 مترو وارد مدار بهره برداری کنیم.
علی امام با تاکید بر اینکه اولویت ما تکمیل خطوط ۶ و ۷ مترو است، افزود: بخش میانی و شمالی خط ۷ را در دو مرحله زمانی تیر و اسفند سال گذشته با ۸ ایستگاه افتتاح کردیم که تعداد این ایستگاهها با احتساب مجموعه ایستگاههای قابل بهره برداری در ماه های آینده به ۱۶ ایستگاه خواهد رسید، همچنین ۶ ایستگاه باقیمانده در برنامه سال ۹۹ است که در مجموع با تامین منابع مالی و تکمیل خط ۷ شاهد فعالیت ۲۲ ایستگاه با ۲۷ کیلومتر تونل در این خط خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) درباره خط ۶ متروی تهران با تاکید بر اینکه اولین افتتاح ما ایستگاه میدان امام حسین (ع) است، اضافه کرد: این ایستگاه با خط ۲ تقاطع دارد و نقطه پر ترددی در تهران محسوب میشود.
آقای امام با اشاره به اینکه ۹ کیلومتر جنوبی خط ۶ (حد فاصل دولت آباد تا میدان شهدا) ۱۸ فروردین امسال به بهره برداری رسید، گفت: مرحله بعدی افتتاح حد فاصل ایستگاه تربیت مدرس در منطقه ۲ تا ایستگاه ستاری در منطقه ۵ است.
وی در خصوص بودجه مورد نیاز برای تکمیل خطوط ۶ و ۷ گفت: در شرایط فعلی بودجه مورد نیاز ۷ هزار میلیارد تومان است که البته این رقم تا انتهای پروژه ثابت نیست چرا که قیمت ها و هزینه در حال تغییر است.
آقای امام ادامه داد: سال ۹۶ هزینه احداث یک کیلومتر خط مترو با همه وسایل، تجهیزات و ناوگان آن حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بود که در حال حاضر از ۵۵۰ میلیارد تومان فراتر رفته است.
 
افتتاح ایستگاه میدان محمدیه و بسیج در خط ۷ مترو
صبح امروز آیین افتتاح و بهره برداری ۸.۵ کیلومتر از بخش شرقی خط ۷ متروی تهران و ورود ۴ رام قطار شهری تولید داخل به ناوگان حمل و نقل عمومی با حضور معاون رئیس جمهور و شهردار تهران برگزار شد.
در این مراسم، ایستگاه بسیج و سپس ایستگاه میدان محمدیه با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور، پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران و محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به بهره برداری رسید.
undefined


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :