Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 259414
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1398 12:41
تعداد بازدید : 28

هزار مرکز علمی جهان با حوزه علمیه قم همکاری می کند

رئیس حوزه های علمیه کشور گفت: در حال حاضر یک هزار مرکز علمی در ۸۰ کشور جهان برای آموزش معارف دینی با حوزه علمیه قم تعامل دارد که افزایش این میزان نیز در دستور کار است.

آیت الله علیرضا اعرافی روز دوشنبه در آیین بازگشایی حوزه های علمیه آذربایجان غربی افزود: حوزه علمیه قم با هدف تعامل با کشورهای مختلف دنیا اقدامات گسترده ای طی سال های اخیر انجام داده و دستاوردهای زیادی نیز کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه هزاران نفر از ۱۳۰ ملّیّت در مراکز دینی مرتبط با این حوزه تحصیل می کنند، بیان کرد: توسعه کمّی و زیرساختی، افزایش دانش و رشته ها، حرکت به سمت علوم انسانی با رویکرد اسلامی و تولید آثار فاخر و قابل توجه از جمله اقدامات حوزه های علمیه کشور در طول ۴۰ سال گذشته است.

رئیس حوزه های علمیه کشور از اجرای طرح ویژه ای با هدف دریافت آثار حوزوی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خبر داد و اظهار کرد: با فراخوانی که در این خصوص داده شد، بیش از ۱۰ هزار اثر در بخش مطالعات نوین حوزه های علمیه به دبیرخانه این طرح رسید که چهار هزار اثر از این تعداد، فاخر و بسیار قابل توجه بود.

آیت الله اعرافی در بخش دیگری، انقلاب اسلامی را پدیده بی نظیر قرن دانست و گفت: با پیروزی این انقلاب شکوهمند، معارف اهل بیت (ع) به جهان عرضه شد که باید قدر آن را بدانیم و در راستای اشاعه روزافزون آن تلاش کنیم.

وی ایجاد اختلاف در بین مردم ایران با دستاویز قراردادن مذهب را اقدام کثیف استکبار جهانی با استفاده از ابزارهایی نظیر تشیع لندنی عنوان کرد و افزود: همه ما به ویژه روحانیان و علما باید در این خصوص بیش از پیش هوشیار باشیم و از موفقیت دشمنان جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه یک هویت مستقل، اصیل، دیرپا و تاریخی دارد، اضافه کرد: در راستای اثرگذاری بیشتر این نهاد مقدس، باید سعی کنیم از همه تجربه های موجود دنیا استفاده کنیم.

رئیس حوزه های علمیه کشور توجه به معارف موجود در نهج البلاغه را یکی از مهمترین وظایف طلاب و روحانیان بیان کرد و ادامه داد: در این کتاب مقدس که بسیار بالاتر از کلام انسانی می باشد، اخلاق متعالی انسانی در فرازهای مختلفی مورد تاکید قرار گرفته است و باید با دقت بیشتری به موارد تصریح شده در آن توجه کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: تبلیغ دین و هدایت مردم وظیفه ای است که خداوند متعال بر دوش انبیا و اولیا گذاشته و روحانیان و علما نیز وارث این بزرگواران هستند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: علم اندوزی و مطالعه مستمر به ویژه در علوم دینی از جمله موارد مورد توجه خداوند متعال بوده و پاداش آن، بیشتر از سال ها عبادت ذکر شده است.

وی اضافه کرد: ارتباط وسیع با خداوند مهمترین وظیفه روحانیان در راستای پیمودن مسیر معنویت و هدایت مردم است که می توان با توجه بیشتر به معارف الهی، این ارتباط را قوی تر کرد.

در حال حاضر ۲۴ مدرسه حوزه علمیه برادران و خواهران در آذربایجان غربی فعال است و بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ طلبه در آنها مشغول تحصیل هستند.


حوزه علمیه قم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :