Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 259622
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1398 23:16
تعداد بازدید : 381

ایران امروز. بیوایمپلنت های استخوانی / اکبرمظفری . 17

ايران جزء ده کشور اول جهان در تولید بیوایمپلنت های استخوانی است.
بیوایمپلنت ها، تجهیزات پزشکی کاشتنی در بدن هستند که منشاء اولیة بیولوژیک زنده دارند و با روش های مهندسی بافت و بیوتکنولوژیک برای رفع نقایص مختلف در بدن انسان به کار برده می شوند.
این تکنولوژی با فراهم آوردن امكان رشد مجدد بافت به شكل طبيعي يا بازسازي و ترميم آن، به اميدهای جديدي دامن زده و امكانات تازه اي را براي درمان ایجاد کرده است. بیوایمپلنت ها با شرایط مورد پذیرش بدن انسان همسان بوده و به طور طبیعی زیست سازگار هستند، یعنی در صورت پیوند در بخش های مختلف بدن پذیرفته شده و قابلیت تبدیل به اعضا و اندام بیمار را دارند.
این محصولات داراي انواع مختلفی هستند که از جمله آنها بیوایمپلنت های استخوانی است. سيستم اسكلتي بدن حجيم ترين و بزرگترين دستگاه بدن را تشكيل مي دهد که در معرض بيماري ها و سوانح مختلف قرار داشته و دچار آسيب می شود، در بسياري از این موارد نياز به درمان جايگزين براي بازسازي سيستم استخواني است که به وسیله بیوایمپلنت های استخوانی انجام می گیرد.
بیوایمپلنت های استخواني به عنوان یکی از پرمصرف ترين بیوایمپلنت ها در جراحی های ارتوپدی، فک و صورت، زیبایی و دندانپزشكي کاربرد دارند. این بیوايمپلنت ها در اشكال بسيار متنوع، ابعاد و سايز های مختلف توليد شده و علاوه بر دارا بودن درجاتِ مختلف، از خواص بيومكانيكي مورد نياز بافت های اسكلتي، جهت تسهيل و تسریع استخوان سازي در محل ضايعه برخوردارند.
از سوی دیگر به دلیل هزینه کمتر، موجب گسترش راه هاي درماني، بهبود چشمگير معالجه و كيفيت زندگي بيماران می شوند. در ایران مطالعات اولیه ی پروژه توليد بيوايمپلنت های آلوگرافت در سال ١٣٧٠ آغاز شد، سپس شرکت تخصصی و چند منظوره همانند ساز بافت کیش تاسیس گردید و پس از ١٠ سال جهاد علمی، دانش تولید بیوایمپلنت های استخوانی را در سال ١٣٨٥ بومی سازی و در مسیر تولید قرار داد.
با تولید بیوایمپلنت های استخوانی در بالاترین استانداردهای بین المللی، علاوه بر تامین نیازهای داخلی، از خروج هزاران دلار ارز جلوگیری شد. پس از بيوايمپلنت های استخواني، به ترتیب بيوايمپلنت های قلبي عروقي، پوششي و تاندون نيز به تولید انبوه رسیدند. ايران جزء ده کشور اول جهان در تولید بیوایمپلنت های استخوانی است.

بیوایمپلنت های استخوانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :