Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 261829
تاریخ انتشار : 6 مهر 1398 21:0
تعداد بازدید : 92

وزیر نفت سوریه: خودکفایی ایران، یکی از نتایج تحریم است

وزیر نفت و معادن سوریه با اشاره به بازدید خود از مرکز پتروشیمی عسلویه تاکید کرد: مطمئنیم خودکفایی یکی از جنبه های مثبت تحریم برای ایران بوده است.

«علی سلیمان غانم» امروز (سه شنبه) در کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، بیان کرد: امروز سفر ما در تهران تکمله سفرهای پیشین دو طرف بود که در نتیجه آن قراردادهای مختلف به امضا رسید.

وی با اشاره به بازدید روز گذشته خود از مرکز پتروشیمی عسلویه گفت: بسیار خوشحالیم این خودکفایی را از طرف ایران دیدیم و مطمنیم خودکفایی یکی از جنبه های مثبت تحریم برای ایران بوده است . ۶۰ درصد صنعت و تکنولوژی نفتی به دست کارشناسان ایرانی است و می توانیم از تجربیات ایران در این زمینه استفاده کنیم.

غانم خاطرنشان کرد: توافق نامه های بسیاری در زمینه نفت، استخراج، پالایش و بهره برداری از منابع معدنی وجود دارد. در دولت برای همکاری با بخش خصوصی آمادگی داریم و از حضور شرکت های ایرانی برای همکاری استقبال می کنیم.

وی سفرهای متعدد مسئولان دو کشور را باعث تقویت همکاری های اقتصادی دانست و تاکید کرد: باید پیشرفت و توسعه روابط اقتصادی به سطح روابط سیاسی برسد.

وزیر نفت و معادن سوریه با اشاره به مشارکت فعالانه ایرانی ها در نمایشگاه سوریه بیان کرد: ایران بزرگترین مشترک در این نمایشگاه بود که مساحتی بیش از ۱۰۰ هزار متر در اختیار داشت. همچنین در نمایشگاه بازسازی دمشق  شاهد فعالیت فعالان اقتصادی ایرانی بودیم.
وی با بیان اینکه هنوز جنگ در سوریه تمام نشده، اظهار کرد: دشمن مشترک در هر مرحله با لباسی جدید وارد می شود. آن ها در جنگ نظامی شکست خوردند اما در جنگ اقتصادی هربار ایران وسوریه را با روش های مختلف تحریم می کنند و تحت فشار قرار می دهند.
قانون جدید سرمایه گذاری در سوریه تصویب می شود
غانم با تاکید بر اینکه هر کشور باید سمت دوستانه واقعی خود برود، بیان کرد: گام های بزرگی برای بازسازی بخش تخریب شده سوریه و در زمینه های نفتی و بازتولید نفت انجام شده است. 
این مقام مسئول خبر داد: به زودی قانون جدید سرمایه گذاری در سوریه تصویب می شود که پاسخگوی نیاز سرمایه گذاران در سوریه است. در این زمینه کمیته ای تشکیل شده که اختیار کامل از تمام وزارتخانه های سوری دارد و تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران را فراهم می کند.
وی با بیان اینکه همکاری ایران و سوریه دو جنبه دولتی و خصوصی دارد، گفت: در بخش دولتی باید شرایط لازم را برای امضای قراردادها فراهم کنیم. همچنین نمایشگاه ها نقش اساسی در انجام بسیاری از توافق نامه ها داشته اند. 
به غرب متکی نیستیم
غانم خاطرنشان کرد: ایران در بازار نفتی جهان خودش را مطرح کرده است. می دانم شرکت های ممتاز و عالی نفتی در ایران وجود دارد و آن ها باید در گام اول مدارک خود را ارائه دهند تا بتوانند وارد مناقصات وزارت نفت سوریه بشوند. 
وزیر نفت و انرژی سوریه با تاکید بر اینکه متکی به غرب نیستیم، اظهار کرد: در زمان جنگ آسیب های فراوانی به بخش نفتی سوریه وارد شد و بسیاری از منابع خود را از دست داده ایم. برای جبران این خسارت ها رویکرد توجه به شرق و همکاری با کشور ایران داریم. 
غانم تصریح کرد: به مدیران پالایشگاه سوری توصیه کرده ام با طرف ایرانی در ارتباط باشند تا از مواد پتروشیمی آنها در پالایشگاه سوریه استفاده کنیم. 
وی در پایان تاکید کرد که سوریه برای بازسازی به کمک ایران به عنوان دوست واقعی نیاز دارد.


علی سلیمان غانم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :