Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262132
تاریخ انتشار : 15 مهر 1398 10:44
تعداد بازدید : 106

بعد از ساخت باور ۳۷۳ پرواز هواپیماهای u2 در منطقه متوقف شد

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هواپیماهای u2 آمریکا روزی دو بار بر فراز منطقه پرواز داشتند اما بعد از ساخت سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ متوجه شدند که این سامانه می تواند آنها را رهگیری و منهدم کند و این پروازها را متوقف کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع،  سردار سرتیپ «قاسم تقی زاده» روز شنبه در دومین همایش ملی مصون سازی زیرساخت ها و صیانت از مردم که در سالن همایش های الغدیر وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه نیروهای مسلح و صنعت دفاعی توانست فعالیت های علمی و صنعتی را در سطح ملی، مدیریت و پیش ببرد و به طور طبیعی و با توجه به تکنولوژی ها و فناوری های سلاح های دشمنان و تهدیدات موجود از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا، فناوری های مقابله و تکنولوژی های جهشی دفاعی را طراحی و بکار گرفته است.

وی با اشاره به بودجه ۷۰۰ میلیارد دلاری نظامی آمریکا بیان کرد: اگر ما می خواستیم به سبک اتحاد جماهیر شوروی سابق وارد رقابت تسلیحاتی با آمریکا شویم که البته جماهیر شوروی به دلیل همین رقابت دچار فروپاشی شد، ممکن بود مشکلاتی هم برای ما به وجود بیاید.

جانشین وزیر دفاع و نیروهای مسلح با اشاره به دوران حضور خود در ناسا گفت: تعداد زیادی از کارکنان ناسا ایرانی هستند، پس می توان از این ظرفیت ها در داخل کشور استفاده و با توجه به داشته های داخلی و اعتماد به جوانان به توانمندی دفاعی رسید.
تقی زاده با اشاره به استراتژی اتخاذ شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با آمریکا خاطرنشان کرد: با تدابیر مقام معظم رهبری،  ما مقابل دشمن به یک جنگ و دفاع نامتقارن پرداختیم و بر همین اساس فناوری ها و تجهیزاتی که تولید شد ویژه و خاص جمهوری اسلامی ایران است.
 وی با اشاره به روند شکل گیری صنعت موشکی کشور عنوان داشت: روزی که فعالیت در حوزه موشکی را شروع کردیم، پنج نفر بودیم و روی موشک های زمین به زمین کار می کردیم اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدیم که نباید انفعال داشته باشیم و باید با ابتکار پیش برویم و برای ایجاد بازدارندگی موثر بحث تهاجمی را مدنظر قرار دادیم. به همین دلیل تمامی فعالیت خود را جهت ایجاد بازدارندگی فعال متمرکز کردیم.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: ما در حوزه موشک زمین به زمین در دو بعد سوخت جامد و مایع تحقیقات بسیار گسترده ای انجام داده و تا برد قابل توجهی به موشک های نقطه زن دست پیدا کرده ایم و همه این دستاوردها بر اساس فناوری و فرمول های خاص خودمان است.
تقی زاده افزود: در موشک های دوربرد زمین به زمین نیز از سوخت جامد استفاده می کنیم که با استفاده از این فناوری در موشک های ذوالفقار که با آن پایگاه های داعش را در بوکمال و دیرالزور مورد اصابت قرار دادیم و بواسطه آن ۷۴ نفر از فرماندهان داعش کشته شدند و همین باعث شد کار داعش تمام شود. البته بنابر تاکیدات مقام معظم رهبری دقت موشک ها را افزایش دادیم و کارهای بزرگ علمی و بومی ارزان قیمت در این حوزه انجام شد.
وی ادامه داد: علاوه بر این موشک های کروز با برد ۸۰۰ و ۱۲۰۰ کیلومتر به نام هویزه کامل را کردیم؛ البته در این حوزه فعالیت های بسیاری صورت گرفته که رسانه ای نکردیم؛ در بخش دوش پرتاب ها نیز از سنسورهای بومی استفاده کردیم که خیلی از کشورها فاقد چنین سنسورهای دوگانه ای در این بخش هستند.
جانشین وزیر دفاع همچنین گفت: در موشک های ضدزره با استفاده از لیزر دارای موشک هایی مثل هویزه هستیم که کاربرد آن علیه داعش بسیار موثر بود  به طوری که امروز این موشک جزو دو موشک معروف محسوب می شود.

آمریکایی ها فناوری باور ۳۷۳ را به خوبی می شناسند

تقی زاده ادامه داد: در بحث موشک های پدافند هوایی در کنار بردهای کوتاه، چندی پیش باور ۳۷۳ رونمایی شد که دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته ای است و آمریکایی ها به خوبی این فناوری را می شناسند و پهپاد جاسوسی آمریکا با همین تجهیزات بومی ساقط شد.
وی خاطرنشان کرد: بیش از دو هزار پروژه تحقیقاتی بالغ بر ۴۴۷ میلیارد تومان در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در جریان است و حدود ۳۰۰ پروژه دکتری در حال انجام است.
جانشین وزیر دفاع گفت: در حوزه دریا نیز پروژه و کارهای بزرگی انجام گرفته و موشک های نقطه زن بسیار دقیق در این حوزه داریم.
تقی زاده قدرت دفاعی و بازدارندگی دفاعی را در کنار دیپلماسی بسیار کارآمد دانست و گفت: اگر کشوری ضعیف باشد آمریکایی ها حتما به آن کشور حمله  می کنند، زیرا آنها به مساله صرفه و منفعت در اقدامات خود توجه دارند و اگر ببیند تهاجم به کشورما مثل عراق و افغانستان برای آنها صرفه دارد، تهاجم می کنند اما ببینند کشوری توان دفاع دارد با او وارد جنگ نمی شوند.

 منافع آمریکا در شعاع ۲۲۰ کیلومتری ما قرار دارد 

وی افزود: اکثر منافع آمریکا در ۲۲۰ کیلومتری ما قرار دارند که اگر ضربه بزنند منافع آنها را مورد اصابت قرار می گیرد؛ ۶۰ هزار آمریکایی در ۳۶۰ درجه کشور ما حضور دارند و آنها قطعا این عقلانیت را دارند که اقدامی علیه ما نکنند و می فهمند که تجهیزات و امکاناتی می سازیم و استفاده می کنیم که توانسته هواپیماهای بدون سرنشین آنها را سرنگون کرده و یا پهپاد آنها را بنشانیم.
 جانشین وزیر دفاع در ادامه تصریح کرد: ما امروز جزو کشورهای برتر در عرصه فناوری کنترل و شناسایی و انهدام پهپاد هستیم و رادارهای و سیستم های میکروالکترونیک بسیار پیشرفته ای داریم؛ همچنین در بحث ساخت هواپیمای جنگنده نیز توانستیم جنگنده پیشرفته کوثر را تولید کنیم.
تقی زاده بیان کرد: در حوزه ساخت بالگرد و ناوچه و قایق های تندرو هم کارهای بزرگی انجام شده و تحول بزرگی در تکنولوژی های روز داشته ایم؛ البته قرار نیست ما چیزی بسازیم که آنها دارند بلکه خواست و نیاز خود را تولید می کنیم و دیدید که پهپاد جاسوسی آمریکا چگونه با تجهیزات بومی شناسایی و سرنگون شد.
وی ادامه داد: در زمان هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی یک هواپیما بسیار پیشرفته p۸  آمریکایی نیز در پشت سر آن در حال پرواز بود اما چگونه نتوانستند از این تجهیزات علیه رادارهای ما استفاده کرده و آنها را مختل کنند؛ این نشان می دهد که ما کار خود را با استفاده از تکنولوژی های نامتقارن و بسیار ارزان به خوبی انجام داده ایم.

 می خواهیم سلاحی بسازیم که از سلاح آمریکایی برتر و قیمت آن ارزانتر باشد

جانشین وزیر دفاع عنوان داشت: ما به دنبال آن هستیم سلاحی بسازیم که از سلاح آمریکا برتر و البته قیمت آن ارزان تر و متناسب با جغرافیای تهدید باشد؛ البته تمام این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که میانگین سنی دانشمندان وزارت دفاع ۳۳ سال است و آنها آماده کارهای بزرگی هستند.
تقی زاده توجه به اصول پدافند غیر عامل در مدیریت شهری را برای کاهش آسیب پذیری بسیار مهم دانست و گفت: عدم رعایت اصول پدافندی در مدیریت شهری می تواند تبعات گسترده ای برای ما داشته باشد. به همین جهت نیازمند کسب آمادگی های لازم برای افزایش آمادگی جهت کاهش آسیب ها هستیم.

 پرواز هواپیماهای یو دو بعد از ساخت سامانه باور ۳۷۳ متوقف شد

وی در ادامه با اشاره به انتقال ناوگان پنجم آمریکا از بحرین، اظهار داشت: تحرک های آمریکا در منطقه به صورت ساعتی رصد می شود، به عنوان مثال هواپیماهای u۲ آمریکا که از قبرس بلند می شدند و بر فراز منطقه روزی دو بار پرواز داشتند با ساخت سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ متوجه شدند که این سامانه می تواند آنها را رهگیری و منهدم کند لذا این پروازها را متوقف کردند.
جانشین وزیر دفاع اضافه کرد: سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ تا ارتفاع ۲۷ کیلومتر و برد ۲۰۰ کیلومتر می تواند پیشرفته ترین هواپیماهای آمریکا را شناسایی و منهدم کند.
تقی زاده در ادامه با اشاره به اینکه برای ۱۵ سال آینده راهبرد بسیار بزرگی را برای دفاع از کیان مقدس ایران اسلامی طرح ریزی کردیم، عنوان کرد: امروز بهترین آزمایشگاه ها را در دانشگاه ها داریم البته تا چندی پیش تنها دانشگاه شریف این توانمندی را داشت اما امروز در تمام کشور زیرساخت های علمی و ساختارهای فنی و علمی را آماده کرده ایم.
 وی ادامه داد: پدافند غیرعامل موثر و بازدارنده است به خصوص در مسائل سایبری؛ البته کارهای بسیار بزرگی تاکنون صورت گرفته است. به عنوان مثال وزارت دفاع پروژه های بزرگی را برای پدافند و جلوگیری از تهاجم دشمن به صورت فضای مجازی انجام داده که فعالیت های سایبری در رزم و سایبر الکترونیک از آن جمله است.
 جانشین وزیر دفاع درخصوص استفاده از ربات در جمع آوری و خنثی سازی مین ها هم افزود: در جمع کردن مین ها در ماه حدود ۳ شهید می دادیم اما امروز خوشبختانه با استفاده از تولیدات وزارت دفاع مانند ربات های هوشمند آن اتفاقات دیگر رخ نمی دهد؛ اکنون مین هایی که به مرور زمان حتی تا عمق ۶ متر نیز قرار گرفتند را با استفاده از همین ربات ها کشف و خنثی می کنیم.


موشک باور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :