Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262369
تاریخ انتشار : 21 مهر 1398 12:15
تعداد بازدید : 206

تولید آجرهای نانویی مقاوم در برابر زلزله از ضایعات ساختمانی

محققان کشور موفق به تولید آجرهای ساختمانی از ضایعات سنگبری با فناوری نانو شدند که در برابر زلزله مستحکم است.

حسین فخاری مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری به خبرنگار مهر گفت: در سال های اخیر استفاده از فناوری های نوین در تولید مصالح ساختمانی کشور مورد توجه قرار گرفته اما صنعت تولید آجر و سنگ در کشور ما همچنان درگیر معضلات زیست محیطی است.

وی با بیان اینکه تولید آجرهای رُسی مستلزم استفاده از خاک های مرغوب کشاورزی و زمین های کشاورزی است، افزود: کوره های پخت آجر چه به شکل سنتی و چه به شکل تونلی، عامل ایجاد حجم زیادی از گازهای سمی و گلخانه ای هستند.

مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری ادامه داد: همچنین تولید آجر در دمای بالا باعث انتشار گاز فلوئور می شود که میزان آلایندگی بالایی دارد.

فخاری با بیان اینکه صنعت تولید سنگ در کشور با محدودیت های ابزارآلات مواجه است، گفت: برای رفع این معضلات لازم است که اولویت هایی در کشور، مطرح یا تولید این مصالح با روش های نوین به سرانجام برسد.

وی با بیان اینکه ما در صدد آمدیم با استفاده از ضایعات کارخانجات سنگبری و حذف فرآیند فوق، آجرهای ساختمانی را با فناوری نانو به تولید برسانیم، اظهار داشت: با استفاده از این روش، مشکلات زیست محیطی کاهش پیدا می کند و فرآیند پخت در تولید آجر حذف می شود.

مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری با تأکید بر اینکه در این طرح نوآورانه با استفاده از ضایعات و افزودنی های نانو، آجرهایی را با خواص اصلاح شده به تولید رساندیم، بیان کرد: افزایش استحکام کششی و مقاومت به ضربه جهت ایجاد استحکام بهتر در برابر زلزله، از ویژگی های این آجرهای ساختمانی محسوب می شود.

فخاری با تأکید بر اینکه مشکلات زیست محیطی در تولید این آجرها برطرف خواهد شد، گفت: آجر را طوری طراحی کردیم که امکان ساخت دیواری بدون نیاز به بندکشی داشته باشد و نیز نمای زیبایی به ساختمان بدهد؛ بدون آنکه از سایر سنگ ها برای زیباسازی ساختمان استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از مدل آب گریز آن، امکان ساخت دیواری با قابلیت شست وشو برای اماکن داخلی فراهم می آورد که این می تواند جایگزین سرامیک و سنگ در ساختمان ها باشد.

به گزارش مهر، این طرح در دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در بخش نمونه های اولیه ارائه شد.


آجر


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :