Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262608
تاریخ انتشار : 28 مهر 1398 20:56
تعداد بازدید : 258

ایران امروز . نانو تکنولوژی / 20

هم اینک 25 هزار محقق، 17 دانشگاه دوره دکترا، 37 دانشگاه دوره کارشناسی ارشد، 103 دانشگاه و پژوهشگاه، 57 آزمایشگاه تخصصی، 103 مرکز رشد، 300 شرکت تولید محصولات، 35 شرکت تولید تجهیزات، 75 شرکت خدمات و 36 شرکت بازرگانی با موضوع نانو در ایران فعالیت می کنند.

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته ای از دانش کاربردی و فناوری است که جُستارهای گسترده ای را پوشش می دهد. موضوع اصلی این فناوری مهار ماده یا دستگاه هایِ در ابعاد کمتر از یک میکرومتر است که معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانو متر را شامل می شود.
در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی از خود نشان می دهند. نانوفناوری یک دانش میان رشته ای است و به رشته هایی چون پزشکی، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، مهندسی مواد، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می شود.
این فناوری موج چهارم انقلاب صنعتی نامیده شده و در تمامی گرایش های علمی با شتاب خیره کننده ای در حال توسعه است. در سال 1379 توجه خاص دولت ها به این فناوری معطوف شد، در این سال کشورهای پیشرفته  به سرعت وارد میدان مسابقه نانو شده و در صدد طولانی کردن فاصله خود با کشورهای دیگر برآمدند.
ایران نیز در همین سال به بررسی و مطالعه فناوری نانو پرداخت و در سال 1380 اولین همایش ملی فناوری نانو را برگزار کرد. در سال 1382 ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تشکیل شد و به تصویب اهداف، راهبردها و سیاست های کلان، تقسیم وظایف کلّی دستگاه ها و تعیین ماموریت های بخشی آنها و نظارت عالی بر تحقق اهداف و برنامه های ملی توسعه فناوری نانو پرداخت.
در سال های 1383 و 1384 در کنار اجرای برنامه های کوتاه مدت ترویج، توسعه منابع انسانی، آماده سازی زیرساخت های آزمایشگاهی و پیوستن به سازمان استانداردسازی نانو، سند راهبرد ده ساله نانو تدوین و تصویب شد. طبق این سند ایران علاوه بر تولید ثروت و ارتقای کیفیت زندگی مردم از طریق نانو، می بایست تا سال 1393 در سه شاخص علم، فناوری و بازار به رتبه 15 جهان دست می یافت.
تلاش ها و موفقیت های مستمر ایران، موجب عبور آن از رتبه تعیین شده گردید و تاثیرگذاری آن را بر روی شبکه های بین المللی نانو افزایش داد.
هم اینک 25 هزار محقق، 17 دانشگاه دوره دکترا، 37 دانشگاه دوره کارشناسی ارشد، 103 دانشگاه و پژوهشگاه، 57 آزمایشگاه تخصصی، 103 مرکز رشد، 300 شرکت تولید محصولات، 35 شرکت تولید تجهیزات، 75 شرکت خدمات و 36 شرکت بازرگانی با موضوع نانو در ایران فعالیت می کنند. ايران ششمین کشور جهان در نانو تکنولوژی است. 


نانوذرات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :