Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262638
تاریخ انتشار : 29 مهر 1398 13:35
تعداد بازدید : 93

ایران در تولید ماهی قزل آلا مقام نخست دنیا را دارد

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ایران جایگاه نخست تولید ماهی قزل آلا در دنیا را دارد، گفت: شرایط طوری است که برای هر میزان تولید، مجوز درخواست بشود، سازمان شیلات پاسخگو خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز نبی الله خون میرزایی در نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزی پروری و صنایع وابسته گفت: ایران در سالهای گذشته در تولید محصولات آبزیان و شیلات اقدامات بزرگی را انجام داده به طوری که در حال حاضر جایگاه نخست تولید ماهی قزل آلا را در دنیا دارد. همچنین در تولید ماهیان خاویاری جایگاه سوم جهان را کسب کرده و در تولید میگو هم جایگاه بسیار مناسبی را کسب کرده است.

رئیس سازمان شیلات ایران همچنین از افزایش سرانه مصرف ماهی ایران خبر داد و گفت: در حالی که در سال های گذشته سرانه مصرف ماهی در ایران حدود 8 کیلوگرم بود، اما سال گذشته این رقم به 12.1 کیلوگرم افزایش یافته و رشد جهشی داشته است. 

به گزارش فارس، با توجه به اینکه ایران در تولید گوشت قرمز خودکفا نیست و سالانه مجبور است 150 هزار تن از این محصول را وارد کند، سیاست کشور سوق دادن مصرف به سمت گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی است و رئیس جمهور هم سال گذشته به این مسئله تأکید کرده است. 

خون میرزایی در ادامه به بیماری لکه سفید نیز اشاره کرد و گفت: این بیماری در تمام دنیا وجود دارد و در کشور ما هم بومی شده است، اما به رغم این مشکلات، سال گذشته تولید مناسبی را داشتیم و امسال هم پیش بینی می شود تولید ما در میگو از تعهدات ما بیشتر باشد. 

وی درباره پیش بینی تولید و اینکه تکلیف برنامه چقدر است، پاسخی نداد و گفت: باید منتظر ماند که وضعیت تولید تا پایان سال چقدر می شود، اما مطمئناً وضعیت خوبی خواهیم داشت. 

* تولیدات شیلاتی از برنامه جلوتر است

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه بخش تولیدات شیلاتی سال گذشته از تکلیف برنامه جلوتر بود، گفت: امسال نیز مطمئن هستیم بیشتر از تکلیف برنامه تولید خواهیم کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از یک میلیون و 100 هزار تن تولیدات شیلاتی داشتیم که امسال حدود 150 هزار تن تولید ما بیشتر شده است. 

به گفته خون میرزایی، مهم ترین سرمایه کشور ما در حوزه شیلات این است که دانش تولید کاملاً بومی است و هیچ نیاز به دانش وارداتی نداریم. 

وی همچنین تأکید کرد: همکاری خوبی هم مراکز تحقیقاتی با بخش شیلات دارند که باعث هم افزایی در تولید محصول شده است. 

* صید غیر مجاز ذخایر ماهیان را کاهش داده است

خونمیرزایی با بیان اینکه از هر گونه درخواست برای تولید و پرورش ماهی استقبال می کنیم، گفت: هیچ گونه محدودیتی در صدور مجوز و مجوز پرورش ماهی وجود ندارد. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که آیا تجهیزات پرورش ماهی در قفس وارد می شود یا در داخل تولید می شود، گفت: برخی از نیازها در داخل تولید می شود و برخی هم وارداتی است، بستگی به این دارد که تولیدکنندگان ما چه تجهیزاتی را درخواست کنند و ما متناسب با آن به نیاز آنها پاسخ خواهیم داد. 

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس اینکه اخیراً در منطقه چابهار، صیادان بومی می گفتند ذخایر ماهی بسیار کم شده و آنها مجبور هستند به کشورهای آفریقایی نظیر سومالی بروند، گفت: در حال حاضر برداشت صید بسیار بیشتر از ذخایر ماهیان است و در حقیقت بسیاری از آنها بدون اینکه مجوز و پروانه داشته باشند، اقدام به صید غیرمجاز می کنند و این دلیل بر کاهش ذخایر ماهیان هم شده است. 

رئیس سازمان شیلات ایران در مورد پیگیری صیادان دستگیرشده گفت: وزارت امور خارجه مسئول پیگیری صیادانی است که در آبهایی مانند آب های سومالی دستگیر می شوند، اما حتی این صیادان اگر مجوزی هم نداشته باشند، اقدامات برای رهایی آنها انجام می شود.

ماهی قزل آلا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :