Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262669
تاریخ انتشار : 30 مهر 1398 22:20
تعداد بازدید : 254

ناوشکن دماوند / دستاورد های دریایی بومی . 2

نیروی دریایی در تمام دنیا به عنوان بازوی محوری هر کشور برای حفظ منافع در آب های سرزمینی و فرا سرزمینی محسوب می شود و از این رو همواره نیرویی تجهیزات محور است که به سلاح های به روز نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نیروی دریایی در تمام دنیا به عنوان بازوی محوری هر کشور برای حفظ منافع در آب های سرزمینی و فرا سرزمینی محسوب می شود و از این رو همواره نیرویی تجهیزات محور است که به سلاح های به روز نیاز دارد.

نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از حساس ترین نیرو های مسلح کشور است. این نیرو در  زمان آغاز جنگ تحمیلی و تنها پس از گذشت ۶۷ روز پس از شروع جنگ، سه عملیات بزرگ دریایی انجام داد و توانست نیروی دریایی عراق را منهدم و دو سکوی نفتی البکر و الامیه را نابود کند. عملیات مروارید که در ۷ آذر سال ۵۹ صورت گرفت نقطه عطفی در تاریخ عملیات های دریایی بود که این نیرو تنها با در اختیار داشتن ۱۲ فروند از موشک های هارپون  توانست کمر نیروی دریای عراق را با انهدام پنج فروند ناوشکن و یک فروند هواپیمای میگ ۲۳به طور کامل بشکند.

در سال های اخیر، نیروی دریایی ماموریت های بسیار مهمی را علاوه بر آب های دریایی کشورمان در آب های آزاد و بین المللی به انجام رسانیده که یکی از این ماموریت ها مبارزه با دزدان دریایی در آب های بین المللی است. وظیفه حفاظت از آب های بین المللی به ناوگروه ۴۴ نیروی دریایی واگذار شده که این ناوگروه متشکل از ناوشکن الوند و ناو پشتیبانی رزمی بوشهر بوده که از اواسط مهرماه ۹۵ به منظور برقراری امنیت خطوط مواصلاتی و به اهتزاز درآمدن پرچم کشورمان ماموریت خود را در آب های آزاد و بین المللی آغاز کرد.

نیروی دریایی ارتش برای تحقق این ماموریت ها و تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز نیاز به تجهیزات و تسلیحات بومی دارد که در هنگام نیاز به صورت خودکفا و بومی از آنها استفاده کند.

به همین دلیل باشگاه خبرنگاران جوان  قصد دارد طی مجموعه گزارش هایی، دستاوردهای بومی ایران در عرصه دریا را بررسی و معرفی کند.

اولین گزارش از این مجموعه به بررسی ناوشکن جماران اختصاص داشت که اولین ناوشکن ساخت ایران در کلاس موج است که با دانش تماما ایرانی ساخته و در سال ۱۳۸۸ تحویل نیروی دریایی ارتش شد؛ در این شناور از پیشرفته ترین نمونه های راداری، سامانه های پدافندی و موشکی از جمله موشک های سطح به هوا و اژدرانداز استفاده شده و همچنین در کنار این تجهیزات جماران اولین ناوشکن ایرانی است که به باند فرود هلی کوپتر مجهز شده تا به راحتی بتوان در مواقع ضرور از بالگرد آن برای عملیات های مختلف استفاده کرد.

این ناوشکن که بیش از ۹۰ متر طول، بیش از ۱۰ متر عرض، بیش از ۱۲۰۰ تن وزن، برد عملیاتی حدود ۳ هزار کیلومتر و سرعتی در حدود ۳۰ گره دریایی (۵۶ کیلومتر بر ساعت) دارد با دو موتور که در حدود ۱۰ هزار اسب بخار نیرو تولید می کنند توسط در حدود ۱۴۰ خدمه هدایت و کنترل می شود.

دومین گزارش از این مجموعه به بررسی ناوشکن دماوند اختصاص دارد که بررسی آن را در ادامه مطالعه  می کنید.

ناوشکن دماوند

ناوشکن دماوند دومین کشتی جنگی کلاس موج و ساخت ایران است که در تاریخ ۱۸ اسفند ۹۳ به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شد. این کشتی جنگی دومین ناو از کلاس موج است که بر مبنای ناومحافظ های کلاس الوند در بخش صنایع دریایی شهید تمجیدی ساخته شد و از مشخصات و تجهیزات و تسلیحات مشابه با همتای بندرعباسی خود ناو جماران بهره می برد.

مشخصات فنی

دماوند حدود ۱۰۰ متر طول، ۱۱ متر پهنای بدنه با ظرفیت بارگیری ۱۳۰۰تن دارد. موتورهای این ناو دو موتور با قابلیت تولید ۱۰٬۰۰۰ اسب بخار قدرت و چهار دیزل ژنراتور که هر کدام ۵۵۰ کیلووات برق تولید می کند.  این موتورها می توانند سرعت ۳۰ گره دریایی (۵۶ کیلومتر بر ساعت) را تولید کند. خدمه این ناو در حدود  ۱۱۰ تا ۱۴۰ نفر تخمین زده می شود.

جنگ افزار های دماوند عبارتند از؛ توپخانه ۷۶ میلیمتری فجر ۲۷، سامانه موشکی با چهار فروند لانچر پرتاب موشک ضد کشتی نور یا قادر، دو فروند لانچر موشک زیر سطحی، توپخانه ضدهوایی یک فروند توپ ۴۰ میلیمتری فتح و دو فروند توپ ۲۰ میلیمتری،  موشک دفاع هوایی چهار فروند موشک محراب و صیاد ۲. همچنین رادار  دماوند رادار آرایه فازی عصر است که ساخت صنایع دفاع کشورمان  است.

رونمایی 

ناوشکن دماوند ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ طی مراسمی با حضور رئیس جمهور وقت در بندر انزلی به آب انداخته شد. دماوند در تیرماه ۱۳۹۳ وارد مرحله تست و آزمایش شد و پس از پشت سر گذاشتن تست های دریانوردی آزمایشی سرانجام در روز ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۳ به ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست که در واقع بزرگترین کشتی جنگی ایران در این منطقه دریایی شد. دومین ناو کلاس موج ابتدا "ولایت" نام داشت و سپس به "جماران۲" یا "موج۲" مشهور شد، اما در انتها به نام مرتفع ترین کوه ایران کوه دماوند نامگذاری شد.

به گفته سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع وقت جمهوری اسلامی ایران، این ناوچه از نظر طراحی و ساخت کاملاً بومی بوده و با همکاری نزدیک حدود ۴۰۰ دانشگاه، مرکز تحقیقاتی و تولیدکنندگان و صنایع ایرانی ساخته شده است. این ناوشکن از جدیدترین تجهیزات ناوبری و سیستم های پیچیده دفاعی برخوردار است.

سانحه

روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه ۹۶، ناوشکن در حال ورود به بندر انزلی به موج شکن شرقی این بندر برخورد کرد و دچار سانحه شد. «افزایش سرعت باد و طوفان شدید» عوامل اعلام شده توسط روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام شد. متاسفانه دو نفر از پرسنل این ناوشکن به نام های ناوبان دوم امیر باسره طارمسری و ناوسروان بیژن زارع در این سانحه به شهادت رسیدند.

امیر سرتیپ تقی ‎خانی سخنگوی کل ارتش دراین باره گفت که با توجه به عمق کم آب در محل سانحه که حدود ۴ الی ۵ متر است امکانِ (کامل) غرق شدنِ ناوشکن دماوند وجود ندارد و برای جابجایی بلوک های بدنه لازم است قسمت های به هم متصل شده، جدا و برای تعمیر و بازسازی اساسی به کارخانه کشتی سازی منتقل شود. مشابه این گونه سوانح و چنین اقداماتی برای مهار سانحه و احیای کشتی های نظامی در صنعت دریایی جهان به طور معمول وجود دارد.

در این فرایند طی ۲۴ ساعت گذشته به علت طوفان شدید و بالا آمدن سطح آب دریا قسمت روسازه آلومینیومی که به طور کامل تخلیه و برای جابجایی آماده شده بود به آب افتاده و باقی مانده بدنه شناور به پهلوی راست قرار گرفته است که بلافاصله پس از بهبود شرایط جوی در اولین فرصت این بخش از بدنه شناور و سایر قسمت های باقی مانده نیز جدا و به کارخانه منتقل می شود. البته هیچ محدودیتی برای احیای مجدد ناوشکن دماوند وجود ندارد و به دلیل بومی بودن تمام بخش های آن با انتقال قطعات جداشده به زودی عملیات احیاء ناوشکن دماوند و بازگشت آن به چرخه عملیات آغاز می شود.

بازسازی و الحاق مجدد

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت وگویی با اشاره به روند بازسازی ناوشکن دماوند گفت که مراحل بازسازی و ساخت این ناوشکن کاملا ایرانی به پایان رسیده است و به زودی به ناوگان دریایی شمال ملحق می شود. البته دماوندی که به دریای خزر می رود با دماوند قبلی کاملا متفاوت است و از قابلیت های بیشتری بهره می برد. کار بازسازی آن در شرکت صنایع دریایی شهید تمجیدی انزلی انجام شد. در ضمن، تسلیحات به کار رفته در دماوند تقویت و این ناو برای رویارویی با شرایط خشن دریای خزر آماده تر شده است.

ناوشکن دماوند در رسانه های خارجی

پایگاه های خبری تحلیلی نظامی در دنیا به تحلیل و بررسی توان تمام ناوشکن های ساخت ایران به خصوص دماوند پرداختند.


ناوشکن دماوند


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :