Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 263163
تاریخ انتشار : 20 آبان 1398 23:38
تعداد بازدید : 115

سردار باقری: انقلاب اسلامی ایده جدید حکمرانی معرفی کرد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک ایده جدید حکمرانی را معرفی کرد، گفت: انقلاب اسلامی با نفس طاغوت داخلی و نفس استکبار جهانی و سردادن شعار "نه شرقی و نه غربی" تلاش کرد کشور را بر اساس فرامین الهی اداره کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سرلشکر پاسدار «محمد باقری» در نخستین همایش ملی حکمرانی اسلامی که صبح امروز -دوشنبه- در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، اظهار داشت: حکمرانی اسلامی موضوع بسیار مهم و اساسی و به عنوان گام نخست است و امید داریم که بتوانیم با آموزش مناسب بتوانیم در این مسیر موفقیت بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به انواع حکمرانی ها در تاریخ جهان بیان کرد: در تاریخ شاهد انواع حکمرانی ها بوده ایم و میان این حکمرانی ها تفاوت بسیاری وجود داشته؛ اما نقطه مشترک آنها این است که این حکمرانی ها براساس اوامر الهی نبوده است. امروز بر همه آشکار شده که حکمرانی های براساس مکاتب انسانی مانند سوسیالیست و لیبرالیسم راه به جایی نمی برد.

باقری با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک ایده جدید حکمرانی را معرفی کرد، ادامه داد: امام خمینی (ره) این ایده را مطرح کرد که براساس فرامین الهی می شود یک نوع حکومت الهی را تشکیل داد، انقلاب اسلامی با نفس طاغوت داخلی و نفس استکبار جهانی و سردادن شعار "نه شرقی و نه غربی" تلاش کرد کشور را بر اساس فرامین الهی اداره کند.

وی گفت: استفاده از فرامین الهی و بهره برداری از آیات الهی دست مایه درستی است که اگر با صحت کامل صورت گیرد می تواند موجب رفاه، آسایش ملت شود. این چنین حکمرانی دو بار در صدر اسلام برقرار شد و بعد از آن افرادی به حکومت رسیدن که هیچ بهره ای از اسلام نبرده بودند.

باقری قانون مداری را یکی از اصول اساسی در حکومت امام علی(ع) دانست و گفت: اگر قانون حاکم باشد امور بدون فشار پیش می رود و نتیجه زودتر حاصل می شود. مساله بعد پاسخگویی مسئولان به ملت و خداوند متعال است، مسئولان باید خود را مقابل مردم و خداوند پاسخ گو بدانند و بر عملکرد خود دقت داشته باشند.

سرلشکر باقری شفافیت و مبارزه با سوء استفاده از قدرت را از دیگر اصول حکمرانی در اسلام و حکومت حضرت علی (ع) دانست و گفت: عدالت از اصول اساسی در حکومت امام علی (ع) بود و ایشان می فرمودند که اگر بیت المال را کابین زنان خود کرده باشید آنها را باز پس می گیرم، عدالتی که مطلوب حکومت اسلامی است و می تواند موجب رضایت مندی مردم شود، آن چیزی که چند وقتی است به خوبی پیش گرفته شده، هرچند که خوشایند عده ای نباشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود به حضور مستشاران نظامی پیش از انقلاب در کشور ما اشاره کرد و گفت: در جنگ جهانی دوم ارتش به دلیل اینکه فرماندهان آن وابسته بودند و به ملت وابستگی نداشتند مقاومتی برابر متجاوزان نکردند، اما بعد از انقلاب ما توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و بعد از آن با تهدید مستقیم آمریکا مواجه شدیم، در کنار آن با اقدامات منافقین و ترور مواجه شدیم که تعداد زیادی از مردم شریف ما را به شهادت رساندند و بعد از آن با تروریسم فرا منطقه ای روبرو بودیم.  

باقری افزود: انقلاب اسلامی با همه این تهدیدات و البته تحریم، با رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری دشمن را  کیلومترها از مرزها دور کرد و امروز در حوزه دفاعی مانند حوزه موشکی و مخابرات حرف های بسیاری برای گفتن در سطح منطقه و جهان داریم.

وی با اشاره به موفقیت های نیروهای مسلح در حوزه نبرد، گفت: نیروهای مسلح ما توانستند روش های نبرد بومی را طراحی کنند و همچنین یک قدرت اطلاعاتی و امنیتی ایجاد کند که دشمن را در عرصه های مختلف با شکست روبرو کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تبعیت از ولایت فقیه و خود باوری را از دلایل پیروزی ها و موفقیت های ایران اسلامی در عرصه نظامی، دانست و افزود: ما از شکست ها درس گرفته و موفقیت ها را گسترش داده و روش ها را به دور از تعصب اصلاح کرده و به مردم تکیه داریم و اینها موجب پیروزی و پیشرفت عرصه نظامی و دفاعی شده است.

وی افزود: ما امروز به هیچ کشور یا ابرقدرتی وابسته نیستیم و کاملا به خود متکی هستیم و اینها بخشی از تجارب ماست، البته در عرصه های مختلف مانند سیاست خارجی، اقتصادی و ... تجاربی بسیار غنی و ارزشمندی به دست آورده ایم که باید از آنها بهره برداری و نقاط ضعف را تقویت کرد.

باقری با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی روش حکمرانی و آینده انقلاب و نظام اسلامی را ترسیم کرده اند که در این مسیر تبعیت از ولایت فقیه و استقامت، راه رسیدن به موفقیت است، ایشان جوانان را موتور حرکت انقلاب اسلامی می دانند، در بیانات مقام معظم رهبری نظام آموزش و پرورش و همه دستگاه های که در تربیت و آموزش نقش دارند را خطاب قرار داده و بر اهمیت کار آنها تاکید کرده اند، آیا می خواهیم آموزش جوانان مان را بر اساس سند وارداتی عمل کنیم و یا اصول و مبانی اسلامی؟

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل دانشگاه حکمرانی را بسیار مهم و ضروری  دانست و گفت: آموزش حکمرانی برای آینده و پیش رفت انقلاب اسلامی بسیار مهم است زیرا نسل اول انقلاب در حال کنار رفتن و روی کار آمدن نسل های بعدی انقلاب هستیم پس باید تجارب گرانبهای سالهای گذشته به آنها منتقل شود.

وی بهره مندی از علوم انسانی غربی را مناسب پیشرفت انقلاب اسلامی ندانست و گفت: علوم غربی و بهره برداری از اساتیدی که علوم غربی را با ظاهری اسلامی به جوانان منتقل کنند نمی تواند ما را به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برساند، پس در این مسیر باید هدف را بلند گرفت و با تدوین سرفصل ها، اصول مدیریت و حکمرانی اسلامی را به مسئولان آموخت.

سرلشکر باقری سپری کردن دوران مدیریت حکمرانی اسلامی را برای همه مدیرانی که به تازگی به مسئولیت می رسند را را بسیار ضروری دانست و گفت: ما در نیروهای مسلح چند سالی است که آموزش فرماندهانی که به تازگی به مسئولیت رسیده اند را پیش گرفته ایم و به نتایج بسیار خوب و مطلبی رسیده ایم، این دوره آموزشی موجب می شود فرماندهان با آنچه پیش از آنها گذشته آشنا شوند.


سردار محمد باقری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :