Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 263453
تاریخ انتشار : 3 آذر 1398 21:7
تعداد بازدید : 123

روش افزایش باروری دام و تولید گوشت قرمز بومی سازی شد

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به بومی سازی روش «لاپاراسکوپی» برای افزایش باروری دام و تولید گوشت قرمز در کشور شد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ازدیاد تولید گوشت قرمز از جمله اولویت های راهبردی در تولید غذای مورد نیاز کشور است، تجاری سازی «لاپاراسکوپی» در ایران که به افزایش باروری دام کمک می کند، گامی در همین راستا است که توسط یک شرکت دانش بنیان صورت گرفته است.

با افزایش قیمت گوشت قرمز در یک برهه زمانی، لزوم توجه بیش تر به فناوری های نوین بیش از بیش احساس می شود. تلقیح با استفاده از لاپاراسکوپی از جمله روش های بهره ور و مبتنی بر فناوری است که با اجرای آن می توان انتظار نتایجی همچون چند قلوزایی، بهبود صفات مادری، داشتن سرعت رشد، غیرفصلی کردن تولید مثل و زایش، بهبود کیفیت لاشه و حذف و یا کاهش دنبه بدون افزایش چربی لاشه در مقایسه با نژادهای بومی در تولیدات جدید را داشت. این روش  پیش از این به صورت آزمایشی در مراکز تحقیقاتی دولتی اجرا می شد.

محمد مرادی شهر بابک، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: پیش از این تلقیح مصنوعی با روش های موسوم به تفنگی و نظایر آن انجام می گرفت، تلقیح مصنوعی با استفاده از روش لاپاراسکوپی مزیت های بسیاری از جمله کیفیت را به همراه دارد. پیشتر، از این روش به صورت آزمایشگاهی استفاده می شد. این شرکت با دعوت از کارشناسان استرالیایی از آنها برای آموزش متخصصین ایرانی کمک گرفت.

وی افزود: با توجه به این مساله در واقع انتقال اساسی دانش به داخل کشور در راستای بومی سازی این روش و در نهایت تجاری سازی آن صورت گرفت. برای آن که بتوان اسپرم گوسفند نژادهای بهره ور را به تمام کشور ارسال کرد، باید حتما آن را منجمد کرد و در صورت انجماد تنها می توان از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد.

مرادی در ادامه ضمن اشاره به تلاش های تیم تحقیقاتی این شرکت افزود: در طول دوره ۱۷ روزه ای که با حضور کارشناسان استرالیایی برگزار شد، توانستیم سه اکیپ کامل را آموزش دهیم و اکنون ظرفیت ۵۰۰ هزار دوز تلقیح مصنوعی به صورت تجاری وجود دارد و امیدوار هستیم در آینده این ظرفیت را افزایش دهیم.

وی اظهار کرد: کارشناسان خارجی هر واحد تلقیح مصنوعی با این روش را با نرخ ۱۲۰ هزار تومان در ایران انجام می دادند، البته اکنون کارشناسان ایرانی این خدمت را با نرخی در حدود ۲۵ هزار تومان انجام می دهند.

مرادی گفت: با این روش گوسفندهای دو رگه ای ایجاد می شود که از خصوصیات نژادی بهتری برخوردار هستند و این مساله برای بهبود وضعیت ذخایر استراتژیک دامی کشور مهم است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :